Podivný pruh

Mapa cyklostezky JihlavskoNavštěvujete-li můj web pravidelně, asi víte z mého předchozího článku Cyklismus, jaký mám názor na tuto zábavu. Ovšem při kritice cyklozáležitostí se snažím být nezaujatý. Faktem je, že Jihlava je dosti specifická v záležitostech okolo kolařů. Naposled jsem se rozohnil v článku Doprava v Jihlavě. Nyní se ovšem objevila nová, podivná věc. Která si, alespoň myslím, zasloží vlastní komentář. Pojďte, povím vám o co se jedná. A možná mi někdo z vás vysvětlí, co to má znamenat!

Mapa cyklostezky Jihlavsko

Na přiložené mapě je vyznačena lokalita, kde byla vybudována nová cyklostezka. Vede od Jihlavského tzv. Polygonu, (který si vybudoval jihlavský milionář bez stavebního povolení a slouží k odpočtu bodů pro lidi, kteří přišli o řidičské oprávnění třeba za rychlost, a mají dost peněz na nový řidičák) až k prvním jihlavským novostavbám. Vede po pravé straně, myšleno směrem k Jihlavě.

Je to vyznačeno na silnici, která má jistá specifika. Např. se v zimě ani v létě neudržuje. Neudržuje se tak, že větve keřů a stromů rostou do silnice. Ta se tímto vlivem rok od roku zužuje. Nyní je v takovém stavu, že se tam sotva vyhnou dvě protijedoucí vozidla. Silnice není příliš frekventovaná, využívají ji hlavně místní "domorodci".

Na této silnici byla vyznačena stezka pro bicyklisty. Byla vyznačena pouze na jedné straně. Což je vlastně dobře, protože zabírá cca jednu třetinu vozovky. Byla vyznačena nepřerušovanou bílou čárou. Pro vozidla tedy plyne, že jí defacto nemohou přejet. Vozovka je nyní vlastně jednosměrná. Ale značení má obousměrné.

A já se ptám?

 • Nebylo zapotřebí té barvy, lidské práce a techniky někde přednostněji?
 • Šlo to přímo z rozpočtu, či na to byla vypsána dotace?
 • Kdo to vymyslel?
 • Nebylo by lepší vysekat škarpy, ořezat stromy a keře aby byla vozovka širší?
 • Může auto přejet bílou čáru? Jestli né, jak se maji vyhnout dvě protijedoucí auta?
 • Má bicyklista jedoucí od Jihlavy jet při pravém okraji vozovky, či pravém okraji bílé čáry?
 • Jestli ano, jak se tam dostane? Neměl by mu být na začátku vyznačen přechod?
 • Má přednost bicyklista jednocí v pruhu od Jihlavy před bicyklistou jedoucím od polygonu nebo na opak?
 • Vědí jak se tam chovat všichni jihlavští bicyklisté?
 • Nejede-li bicyklista jedoucí od Jihlavy ve vyznačeném pruhu, může auto které ho předjíždí přejet bílou čáru?
 • Není opět toto řešení spíše nebezpečné? Nebylo lepší když všichni byli obezřetní, než když řidič počítá s tím že cyklista bude v pruhu a on nebude?

Věřím že na moje otázky jsou snadné odpovědi a pouze je nevím. Věřím že zpracováním projektu se zabýval někdo znalý problematiky a věřím že dostal pravedlivou odměnu. Já který mám již nějaký ten rok od autoškoly, si nepamatuji z vyhlášky, jak mají cyklisté jezdit kolem podivné bílé čáry...

Těším se na vaše názory.

Podivný pruh - Cyklo stezka Jihlava

Výlet na kole - projeďte si divný pruh v Jihlavě

Tak již se nám to vyvrbilo!

O víkendu jsem stezkou opět projížděl, a potkal jsme cyklistku, co evidentně neměla tušení, jak se tam chovat... Přesně jak jsem říkal...

A po pár dnech

Již je jasné, jak to bylo míněno. Prostě auta tam nesmí, pouze jednosměrně. Tak se v Jihlavě totiž řeší vše. Proč rozšířit krajnici, proč prořezávat keře? Vždyť to jde udělat jednosměrné a ještě město dostane body jako cyklocentrum Evropy.

Komentáře

10
Obrázek uživatele cavalir

lol tak totoé vyzerá ako úplná patová situácia ak sa s tým nič neurobí tak o pár rokov už bude totálne neprejazdná

Obrázek uživatele hanz

To je zase nějaký "úlet" který vymysleli Jihlavští radní.

Obrázek uživatele Lukáš

A už jsi viděl jak to vyřešili???směrem do Jihlavy už je zákaz vjezdu (od polygonu). K polygonu se z Hodsova dá zajet ale pak už je jednosměrnej zákaz vjezdu, takže zkratka na Kosov je ta tam..mazec, vůbec nechápu proč??

Obrázek uživatele Lukáš

Tak pozdě??nekoukal jsem že jsi článek editoval......

Obrázek uživatele Jana

Prý hluk u nově postavených baráku v té ulici.

Obrázek uživatele stepz

tak to teda koukám jak to tam domastili, pěkně potichu ,ted to čtu jako hotovou věc,ale jedno je jasný to někdo hooodně tlačil aby se to tak nějak sprasilo tahle silnice, protože před nedávnem se vedly horlivé debaty (plány) o tom jak zde povede nově vypadovka na pelhřimov,že se silnice bude spíš rozšiřovat atd... a lidé z novostaveb u rybníka se toho přímo děsili budoucnosti (protože si nahnacali domy k silnici) tak se to "vyřešilo" tímto nesmyslem. Určitě to má nějakou spojitost a vítr vane tam.

 

Obrázek uživatele Pepa

Důvodem je, že byly překračované hlukové limity v Bukové ulici. Souvisí to s novou výstavbou na Dolině.

Obrázek uživatele Ládínek

Nechápu. Bukovou ulici přehradili zákazem vjezdu o délce 100 metrů.

Jestli chtěli snížit hluk, mohli opravit povrch a v místě limitu dát zpomalovací práh...

A co hlukové limity na jiných silnicích? Např Pelhřimovská? Znojemská? ... Taky je udělaj jednosměrné a namalujou pruh? Tam je mnohem horší hluk!

Obrázek uživatele Ládínek

Nemyslím si že tam namačkali domy k silnici. Rozšíření by tam pomohlo. Pokud vím nejezdil tudy nikdo moc jiný než kdo se tudy vyhýbal třeba ranní špičce u coopu... Tak ať tam alespoň postaví semafor!

Obrázek uživatele Pan domácí

Některý silnice mi tady v Čechách začínají připomínat Rusko..čekají nás pěkný časy :-D

Přidat komentář