Cyklismus

bicyklVčerejší den jsem strávil v Šumavských hvozdech, ježděním na bicyklu, jemuž někdo hrdě říká bajk či kolo. Protože jsem společností považován za odpůrce cyklismu, pojďme se podívat na danné téma. A taky proč jsem nebo nejsem ten nemódní odpůrce vysoce módní záležitosti.

Na kole jsem nejel cca 4 roky. Mohu říci, že mi to maličko chybělo. Kde jsou ty časy kdy člověk skočil během letních prázdnin na bicykl, a dojel se koupat na Sviták. Asi v nenávratnu. Ano, poté jsme začali jezdit na Javě 20 zvané fechtl, a na bicykl se začaly usazovat zrnka prachu a první pavouček tam z otvoru vytlačil první pavučinku. Na fechtlovi jsme jezdili zásadně bez papírů. Neměli jsme je. A protože v těch dobách nebyla v Dušejově ještě varna pervitinu, polucajti tam přijeli pouze když zabloudili. Poté se plíživě začal přibližovat den osumnáctých narozenin, já si začal dělat autoškolu. Jen co jsem ji dodělal, začal jsem si půjčovat od rodičů luxusní vůz Š120. A fechtl potkal stejný osud jako bicykl.

Došlo mi, že bicykl je především dopravní prostředek.

Není tedy pravda že jsem na bicykly vysazen. Rozešli jsme se v dobrém.

Nyní, dokud jsem ještě plný zážitků ze včera, pojďme zhodnotit nevýhody bicyklu na výletě:

 • Nemáte-li bicykl zrovna hypermoderní a hyperkvalitní, jste terčem pozornosti.
 • Nejste-li narván v přiteplené upjaté kombinéze (kterou si nyní cyklisté berou i když jedou poze 1km na pivo) ze které lezou pupky, visej v tom prsa a která řádně zvýrazní každý odpudivý fyzický nedostatek, jste považován za idiota a v zádech budete cítit nechápavé pohledy ostatních uplajtých cyklistů.
 • Projíždíte krajinou a všimnete si pouze fakt velkých věcí. Ve větší rychlosti vám většina věcí unikne, protože hlídáte aby jste si nerozbili hubu, nebo vás nesejmul někdo kdo si to nehlídá.
 • Neužijete si krásných a záživných lokalit, protože je rychle projedete a většinu času trávíte přejezdem mezi lokalitama. Z toho plyne nuda.
 • Při každé zastávce se musíte strachovat, zda vám dopravní prostředek někdo neukradne a najdete ho na místě, kde jste ho zaparkovali.

To byly body týkající se samotného výletu. Pojďme se podívat na cyklismus obecně:

 • Cyklisté jsou většinou sobecká hovada, jedoucí daleko od okraje vozovky a komplikující provoz.
 • Často, hlavně ti v těch nejupjatějších kobinézách jezdí ve skupinkách, a pokládají se za peleton, klidně v počtu dva i čtyři. Nevadí jim že jejich maximální dosažená rachlost je tak 30kmh a řidiči je obtížně předjíždějí.
 • Cyklisti většinou nemají zrcátko. Ať na helmě nebo na řídítku. Zamysleme se, znáte nějakého idiota který jezdí bez zrcátek na autě?
 • Cyklisté když se ohlížejí (nemají zrcátko), kejklaj řidítkama div neupadnou. Koho by byla vina kdyby je auto srazilo?
 • Cyklisté si myslí, že můžou jezdit po chodníku i po silnici a že mají přednost na přechodu. Chyba!
 • Myslí si, že jejich čtyřleté dítě zvládá silnice prvních tříd, křižovatky měst a ostatní komplikace stejně jako oni. Jsou to potenciální vrazi vlastních dětí.

Bodů by se dala vymyslet tak miliarda a vás by napadla jistě druhá. Nemá smysl se dále rozčilovat a přejděme k závěru.

Bicykl je dobrý dopravní prostředek. Na vesnici do obchodu, pro důchodce který si na řídítko zavěsí nákup a opře se o něj. Na výlet je zcela nevhodný. Dále se dá použít jako nástroj sportu, kdy jezdíte a šplapete jak pitomci, že z vás stříká pot. To ovšem můžete dělat na cyklostezkách za humny a nemusíte jezdit otravovat někde do krajiny, kde by si normální lidé rádi užili klid. Věřím že mě jednoho dne opustí pocit vyhozených peněz za kokotinu jakou je bicykl, a pořídím si i já nový. Poté se pouze budu modlit, aby mě nezachvátily manýry dnešních cyklistů a nebudu se za sebe muset stydět.

Komentáře

4
Obrázek uživatele Sborez

Vše podepisuji vlastní krví....

Obrázek uživatele Ládínek

Děkuji náčelníku, že si se mě zastal!

Obrázek uživatele jokol

Na kole jezdím hodně často, ale prakticky na všechno, o čem píšeš, mám jiný názor. Asi mám prostě jinou zkušenost.

-kolo mám staré a tím pádem i nemoderní, nikdy jsem se s žádným posměchem nesetkal.

- někdy jezdím v kombinéze, někdy v kraťasech nebo kalhotách a triku - žádné nechápavé pohledy. Mě osobně je taky úplně fuk, jak se kdo obléká.

-všímat si jen velkých věcí? Proč? Nikdo mi přece nebrání zastavit nebo přibrzdit.

s tím kradením máš asi pravdu

- sobecká hovada - tak nevím jestli většina, ale jako všude i tady určitě budou. Já zase potkávám dost hovad za volantem. To je prostě život.

- jízda ve skupinkách, to máš pravdu.

- zrcátka - pláč na špatném hrobě. Není povinnou výbavou, jestli se ti zdá na kole nezbytné, zkus zalobovat u poslanců.

- po chodníku nejezdím, takže nevím. Proč bych nemohl jezdit po silnici netuším (možná jen divně formulovaná věta), s přechody máš asi pravdu

- poslední bod nedokážu posoudit, naše děti neuměly ve čtyřech letech na kole a na velké silnice jsme je pouštěli až když jsme si byli jisti, že to zvládnou.V autech nejezdí potenciální vrazi vlastních dětí?

Tvoje články čtu rád. Nechápu ale kritiku něčeho, co prakticky neděláš. Proč jet na výlet na kole, když nemáš rád kolo a cyklisty? Nechápu.

Obrázek uživatele Ládínek

Chtěl jsem ze sebe jenom dostat postřehy z výletu a ze silnic, které jsem zhodnotil v bodech. Jsou to ty nejdůležitější, o kterých se třeba občas s někým bavím. Je jasné že je spousta lidí za řidítky normálních, stejně jako za volantem. Ale člověk si dělá obrázek podle zážítků a dobré lidi si prostě nikdo nezapamatujeFrown

-kolo mám staré a tím pádem i nemoderní, nikdy jsem se s žádným posměchem nesetkal. Záleží jak staré kolo a jak vypadá - možná jsi měl zatím štěstí, možná to chce víc pozornosti

- někdy jezdím v kombinéze, někdy v kraťasech nebo kalhotách a triku - žádné nechápavé pohledy. Mě osobně je taky úplně fuk, jak se kdo obléká. - Asi nemá cenu se hádat o oblečení. Kdo ujede víc než hodně denně to má oprávněně. Jinak to nechápu. Pohledů jsem si všim...

-všímat si jen velkých věcí? Proč? Nikdo mi přece nebrání zastavit nebo přibrzdit. - Když jedeš ve větší skupině, z kopce, těžko se budeš zastavovat ke všemu co tě zaujme. Už jen kvůli tomu že si třeba v rychlosti ani nevšimneš, že to tam je... Chodec si vše lépe prohlédne.

- zrcátka - pláč na špatném hrobě. Není povinnou výbavou, jestli se ti zdá na kole nezbytné, zkus zalobovat u poslanců. - to si nemyslím, každý by měl sám zhodnotit jak má rád svůj život a zrcátko si pořídit. Nevidím důvod proč bych měl mít ve výbavě pouze to co je přikázané zákonem...

- po chodníku nejezdím, takže nevím. Proč bych nemohl jezdit po silnici netuším (možná jen divně formulovaná věta), s přechody máš asi pravdu - Myšleno tak, že někdo dojede na křižovatku a veme to zkratkou po chodníku, přičemž ignoruje jak auta na vozovce kam vjíždí tak chodce na chodníku. A zvlášť bych posuzoval jezdece co jezdí pouze po chodníku, přičemž třeba ani neznaji pravidla provozu..

- poslední bod nedokážu posoudit, naše děti neuměly ve čtyřech letech na kole a na velké silnice jsme je pouštěli až když jsme si byli jisti, že to zvládnou.V autech nejezdí potenciální vrazi vlastních dětí? - Všude jezdí potenciální vrazi. Máš pravdu. Věk jsem střelil od boku, děti nemám a nevím v kolika začínaj jezdit. Ale znám moc odbře kličkující dítě za rodičem na silnici či dálničním přivaděči. Na silnici nižší třídy jsem zažil že mi rodič dal před autem rychlou myšku bez ukazování z pravé strany silnice na levé místo ležící mimo vozovku. Dítě reagovalo tak že se zastavilo a poté se rozjelo za ním. Ani já, ani dítě jsme netušili co rodič uděláv - a já málem nedobrzdil...

Tvoje články čtu rád. Nechápu ale kritiku něčeho, co prakticky neděláš. Proč jet na výlet na kole, když nemáš rád kolo a cyklisty? Nechápu. Kritiku píši, protože ji nosím dlouho v hlavě. A nyní jsem si to prožil po čase z druhé strany, tak jsem se cítil oprávněn to zhodnotit.

Jestli nechápeš odůvodnění většiny mnou vypsaných bodů, tak tě to šlechtí, protože zřejmě nemáš chování cyklistů o kterých jsem psal, a více takových cyklistů jako si ty!

Přidat komentář