Chalupářův blog

Přihlásit se k odběru zdroj Chalupářův blog
Blog začínajícího chataře - chalupáře.chaluparhttp://www.blogger.com/profile/04573069698316070338noreply@blogger.comBlogger118125
Aktualizace: před 45 min 17 sek

Druhý říjnový víkend

16. Říjen 2017 - 21:28

Protože se dělá krásné říjnové počasí, nešlo jinak než v pátek vyrazit na chatu. Měl jsem v plánu:
  • vyčistit studánku
  • zarovnat a obílit zeď v místě nové zásuvky
  • pokročit v plotu
  • vyklidit sklep - k tomu jsem se na konec vůbec nedostal
Předchozího dne jsem koupil na inzerci v praze za  200kč čerpadlo. Je použité starší ale pro mé účely dostačující... Půjčil jsem si od kamaráda měnič 500w, kterým jsem doufal že bych to uhnal. Bohužel byl slabej, tak nic... Elektro centrálu jsem na konec domluvil na sobotu, že ji přiveze soused, abych to mohl vyčistit. Tak jsem v pátek pouze zahladil a jednou zabílil tu zeď pod schodama.
V sobotu dopoledne, když jsem čekal na souseda, tak jsem pouze dodělal tu zeď a pozapojoval kablíky. Bohužel jsem neměl svorky a zásuvky a tak, co jsem myslel že tam mám, tak je to jen takové provizorium... Ale nevadí. Mohl jsem tam vrátit pelíšek a poličku.
Pak jsem si připravil jídlo, uzené s bramborem. Uzené jsem zapékal v troubě a pak jsem ho tam zapoměl do večera, tak bylo vyschlé jako brus. K obědu jsem se kvalitně nacpal a šel pro vodu na nádobí. Když jsem jí nabral, dal jsem do studánky savo. To už akorát dorazil soused s elektrocentrálou. Na konec, že mi trochu pomůže. Tak jsme tam blbli kolem sami. Měl jsem připravené čerpadlo za 200kč a hadici za 600kč. Hadici jsem musel kousek uříznout, protože se v ohybu lámala.Před čištěním


Po čištěníPak stejně čerpadlo nečerpalo. Byl nějaký zalehlý motor, sundal jsem spodní nasávací kryt a strčil do něj a už jelo parádně. Čerpání trvalo asi 2 hodiny. Musel jsem neustále vířit kal aby ho pěkně nasálo, oplachoval jsem stěny studánky a tak. Výsledek parádní. Ještě jsem tam dal trochu sava aby se to sterilizovalo.
Pak jsem se nasvačil, poklidil, nádobí udělal a čekal na ženu. Když přijela žena, vyrazili jsme ke kamarádovi na oslavu narozenin. Vrátili jsme se v noci. Pejsci na nás čekali na chatě.
V neděli jsem přidělal pár metrů plotu. Protože jsem použil skoro všechny koupené kůly, šlo to celkem překvapivě rychle. Makal jsem na tom asi do půl druhé. Že na mezitím poklidila a vyrazili jsme domů.

Příští víkend má chatu půjčenou oddíl s dětmi, tak jsme to tam museli pěkně nachystat a myslím, že se to podařilo a stihli jsem vše...

Dodělávka krbu a zásuvka pod schodama

8. Říjen 2017 - 20:13
Tento pátek jsme přijeli na chatu večer, když žena končila v práci. Naložila mě i s pejskama a věcma doma a jelo se. V pátek jsem už nic nerozdělával, byl jsem utahanej a stejně byl večer. Pustili jsme si film a po filmu šli hned spát, protože zase vstávala brzo do práce. Já vstával déle, ale dlouho jsem si taky nepoležel. Vyvenčil jsem pejsky, dal si snídani a šup pracovat. Při venčení jsem našel fůru hub, ty jsem si udělal k obědu s masem.

Protože jsem v týdnu vše připravil, měl jsem nakoupeno lepidlo na dlažbu a dlažbu, kousek plechové roury ke komínu, šroubky a pod., mohl jsem se pustit do práce. Oškrabal jsem kus zdi a nalepoval dlažbu. Šlo to hrozně, na tyto stavební práce prostě absolutně nejsem talent. Mrzí mě to, ale to je tak vše co se s tím dá dělat. I když se mi povedlo dlažbu na konec trefit celkem rovně, nevypadá to jak jsem chtěl. Neměl jsem čím dlažbu nařezat, tak jsem musel nechat široké spáry a tak.

Když dlažba schnula, dal jsem se do výroby nového poklopu do sklepa před kamnama. Musel jsem rozebrat starý, ještě vyříznout kus podlahy. Takže zase zážitek, řezání motorovkou v chatě. To je na udušení. Ještě k tomu jsem říznul to ukrytého šroubu ve dřevě a totálně ztupil řetěz. Na štěstí jsem pak už úplně řezat nepotřeboval, tak to nevadilo. Nakrátil jsem prkýnka, rozložil a postupně sešrouboval. Pak jsem nařezal lino aby jakš takš sedělo a přišrouboval ho. Udělal jsem i madlo na otvírání ale to se nakonec zakrylo linem a plechem. Tak tam zůstane příštím generacím.

Mezi tím přischla dlažba, tak že půjdu spárovat. Spárovačku jsem nekupoval, protože jsem věděl že tam mám ze dřív z domu. Zjistil jsem bohužel, že je modrá, ale i tak jsem to vyspároval, chtěl jsem to mít dodělané... No a mohl jsem přesunout krbovky. 120kg nebo kolik sundat z palety a popondat na dlažbu byl celkem zážitek, ale povedlo se. Poté jsem připravil komínovou rouru a mohlo se topit :)No a to už byl skoro večer, vyvenčit pejsky, navečeřet se a paráda. Pustil jsem si film a dal sklenku.

Ráno se mi moc vstávat nechtělo, po sklence jsem měl divoké spaní, tak jsem se často budil. Ale úkol byl jasný, zasekat zbývající zásuvku do zdi. Vůbec se mi do toho nechtělo, ale chata vážně potřebovala vytřít a utřít prach. A dneska jí uklidit a za týden sekat do zdi je blbost. Dal jsem se do toho. Odvrtával jsem vrtačkou dirky a vysekával je majzlíkem. To jsem dělal asi do jedné. Pak jsem zabetonovával kabely a kus husího krku.
Když jsem měl zeď zabetonovanou, přišel na řadu úklid. Vytřít dole i na hoře, všude utřít prach... to jsem dělal prakticky do půl páté. Potom rychlou sváču, umýt nadobí a už jsem mazal na šestou na vlak. Stihl jsem to tak, tak!

Ve studni už je hromada vody, jen potřebuje vyčistit...

Betonování o prodlouženém víkendu

3. Říjen 2017 - 21:54
Ve čtvrtek byl svátek, dobrá příležitost vzít si v pátek dovolenou a prodloužit si víkend. Měl jsem mít auto na víkend, tak jsem práci plánoval takovou, abych si mohl jezdit pro materiál... Zatím jsme letos ještě nepřipojili krbovky, protože se dřevěná podlaha houpala víc a více a měl jsem strach, že to nedopadne dobře a vyklepe se roura a dojde k požáru. Už pár let jsem chtěl udělat betonovou podlahu pod kamnama.


celý víkend bylo takto překrásně

Hned od čtvrtka jsem začal ve sklepě kopat. Pod kamny kde byl vlez, byl sklep hluboký pouze sotva na prolezení po čtyřech, musel jsem tam odkopat fakt hodně hlíny abych se tam vůbec vešel. Během odkopávání se mi bohužel potvrdilo, že chata nemá téměř žádné základy, pouze pár centimetrů. Proto zdění ve sklepě bude asi potřeba po celém obvodu. Na víc doufám že na to jednou půjde udělat třeba betonová podlaha.tady už se mi vešel na víšku rýčtady už hloubím základy
Celý čtvrtek a část pátku jsem jen kopal hlínu a vyndaval jí kýblem do kuchyně, kde jsem jí sesypával do větších kýblů a pak je nosil vysypat. Až jsem měl vykopané i obrysy základů. Hned v pátek ráno jsem vyrazil do stavebnin v nedalekém městě. Koupil jsem ztracené bednění 15cm tlusté. Doufám, že to na zpevnění základů bude stačit. Základy jsem zapustil cca 30 cm do země. Ale vzhledem k hloubce sklepa jsou hlubší, odhaduji tak 80cm pod terénem. Možná metr.
Koupil jsem 25 cihel a 4 (x 25kg) pytle betonu a armovací dráty. Bohužel betonu se ukázalo tragicky málo. Proto jsem musel v sobotu přikoupit ještě 10 (x 30kg) pytlů. Celkem to vyšlo odhadem tak na 3000kč.
Betonovalo se to celkem parádně, udělal jsem pár chyb, které byly vidět až když toho bylo víc, ale neva, holt se to nějak naučit musím. A vyrovnávání v podmínkách, kdy člověk klečí je šílené...Na řadu cihel, která má 4 ks se mi vešlo cca 2 pytle betonu, a to jsem dával fakt hodně kamení. Problémem byla mezera mezi základy a mojí zdí. Musel jsem jí taky vyplnit betonem a kamením, už jen kvůli tomu, že původní zídka se vlhkem prakticky rozpadá. Je to zděné asi jen nějakým vápnem s pískem... Proto bude nutnost věnec kolem celé chaty v obou sklepech.
Na víc, až budu chtít kopat sklep na přístavek, tak potřebuji, aby základy byly pořádně zpevněné a chata nespadla do díry. No bude to pakárna!
Přestože jsem musel jezdit do města na oslavy, byl jsem na houby, vařil si a podobně jsem se v neděli po čtyřech dnech intenzivní práce dostal naprosto a totálně vyčerpanej k betonování podlahy. Protože jsem neměl míchačku, musel jsem míchat všechno v kotouči, chodit si pro vodu do konví k sousedům do studánky...
Ale v podvečer jsem již poklízel chatu od šíleného prachu, pilin od řezání podlahy a tak... Příště můžu položit dlažbu a umístit kamna! Ještě bude potřeba koupit rouru. ke kamnům...

 Jediné co mě mrzí, že jsem vůbec nevyužil překrásné počasí jinak než k obědu na terásce, jinak jsem byl kompletně celý víkend vlastně ve sklepě jak vězeň na korekci.

Další kus plotu a branka

25. Září 2017 - 21:23
Nadešel další víkend. Protože jsem měl být bez auta, navezli jsme mi tam věci už ve čtvrtek, v pátek jsem vyrazil v pohodě vlakem s pejskama. Víkend hlásili deštivý a už ve vlaku se to potvrdilo. Ale nevadí! Mám i mokrý program :)
V pátek jsem jen řešil ty trysky ve sporáku, zjistil jsem že trouba má jiný závit než zbytek sporáku, tak celkem pech, snad půjde koupit separátně... Ale sporák je připraven na rekonstrukci kuchyně a vypadá parádně.
V sobotu jsem dopoledne makal na další části plotu, připravil jsem kolíky na sloupky, oloupal, natřel vyjetým olejem a zatloukl. Po obědě začalo pršet a pršelo prakticky do nedělního rána. Ale zastavil se kolega s dětmi a blbli jsme v chatě, tak to byl celkem parádně deštivý den.
V neděli jsem pokračoval v natahování pletiva a výroby branky. Dalo to dost práce ale dokončil jsem co jsem chtěl a mohli jsme večer na vlak.
Plynový sporák GAS evka

20. Září 2017 - 19:08
Až budu dělat zateplení kuchyně, provede se rekonstrukce celé linky, udělá se linka s dřezem, zabuduje me tu plynovou lednici a protože už tam máme velkou PB lahev, chtěl jsem vyřešit ještě sporák na PB, s PB troubou. Proč chci PB troubu? Protože topit v kamnech v létě, aby si člověk něco upekl je nelidské...


Začal jsem shánět ten sporák. Nechtěl jsem kupovat nový za 5000 ale do tisícovky. Na inzerci je toho milion, dají se sehnat i za 200kč, ale všechny jsou na zemní plyn. U starého typu, nebo noname typu nemáte jistotu jestli seženete trysky na PB pro přestavbu ze zemního...

Já na konec koupil za 500 sporák z dědictví po nějakém důchodci. Byl otřesně špinavý, ale jinak jako nový.

Koupil jsem k němu trysky set / G30 30 mbar 240761

Je to sada evidentně pro jiný typ, protože nesedí trysky do trouby. Hořákové ano. Ale ty troubové maji jiný závit. Ale protože se mi povedlo vyndat trysku 075 na Zemní plyn a ty PB se špatným závitem mají 076/082/085 zkusím jí dát do trouby a bude.
Označené trysky jsou do trouby a mají jiný závit

Deštivý víkend

18. Září 2017 - 19:19
Nadcházel další víkend, na který jsme se se ženou velice těšili. Ovšem již v týdnu nás začala trápit nehezká předpověď počasí... Chtěli jsme na chatě spíš relaxovat a podniknout nějaký výlet. Když konečně nadešel pátek. Já se vrátil z Prahy s bolestí hlavy, tak jsem se musel na půl hoďky natáhnout, aby to polevilo. Žena sbalila, naložili jsme auto a vyrazili jsme. 
Z našeho města je směr na chatu hlavní výpadovka uzavřena, opravují most. Už to dělají celé léto a budou asi do listopadu. Tedy musí se jezdit objížďkou. Jezdilo se jednou takovou menší vesnicí, kde se to ale nelíbilo starostovi, tak průjezd zpoplatnili. Musí se tedy nadále jezdit ještě delší objížďkou. Bohužel na tomto dalším hlavním tahu jsou semafory a stojí se kolony. Sice sjíždíme už před semafory, ale smůla. Tento pátek se tam stala nehoda a kolona byla několik KM. Tak jsme se otočili a jeli jsme zákazem vjezdu na zpoplatněném úseku. Toto je již druhý rok, kdy nás nutí platit palivo za delší objíždění... Ještě že tam nebydlíme.
Konečně jsme přijeli. Počasí bylo ještě v pátek celkem v pořádku. Sousedi tam ani jedni nebyli, tak jsme měli klídeček a celé údolí pro sebe.Minule jsem namontoval nový wifi vysílač, který by měl mít lepší výkon. Je to ubnt Bullet 2.4ghz. Zapoměl jsem si dovézt k němu anténu, tak jsem dneska vzal jednu panelku. Zapojil jsem jí a otočil směrem k řece. A pohoda, po celém lese signál. Ale bohužel ne na kadibudku. Budu tam muset nějak dát dvě antény... Nebo všesměrku, ale tu už asi nikdo mít nebude...
Tak jsem prochodil kousek lesa koukl po houbách. Nic. Pak jsem šel omrknout studánku, jak je na tom s vodou. Stále bez vody... Hrůza... No a protože se blíží podzim začalo se stmívat... Šli jsme do chaty vařit, já si hrál s vysílačkou, zastavil se na otočku jeden kamarád.

V sobotu od rána pršelo / mrholilo. Protože jsme stejně potřebovali nakoupit, tak jsme vyrazili na výlet na jednu nedalekou řeku, kterou ještě nemáme prochozenou. Stále lilo, tak jsme se rozhodli že se projdeme než promokneme, já si najdu kešku a pak půjdeme zpět. Byli jsme venku asi hodinu než jsme promokli, tak jsme se zastavili nakoupit a jeli zpět na chatu.

Měli jsme uvařeno z pátku, tak jsme si to pouze ohřáli a najedli se. Vše jsme dali sušit a ohřáli se. Já pak šel makat na opravu plotu a přidělat pár metrů. Protože potřebujeme víc sloupků a nedaleko je les, o který se majitel nestará, rozhodl jsem se sbírat popadané soušky a dělat je z nich. Bohužel jsou často už v né příliš dobrém stavu, ale pár let ještě vydrží... Něco málo jsem donesl, abych mohl dělat a pustil jsem se do toho. Ořiznout špičku, zatloukacímu konci strhnout hrany aby se neštípal při zatloukání, alespoň část do země odholit a natřít olejem.
V sobotu a v neděli jsme udělali dalších pár metrů i s brankama. Už jsme vyplácali jednu ruli, tedy jsme oplotili cca 50 metrů...
Bude se plotit

11. Září 2017 - 19:32
Protože máme dva neposedné pejsky, protože začali jezdit ti sousedé z Brna, a protože naši neposední pejsci neustále chodí navštívit je i jejich pejska, musíme je pořád volat. Ale pořád znamená co pár minut. Protože když je zavoláme tak přiběhnou a obratem se otočí a mažou zase k nim. Je to fakt velká otrava. Když běží k sousedům na druhé straně, nebo dolů na louku, tak je to párkrát za den, to je docela dobré, to jde je odvolávat. Ale tady prostě ne. Tak jsme přikročili k myšlence, nějak to tam oplotit.


Postupnou úvaho jsem vybral a objednal pletivo na ovce. Je ho v balení 50 metrů, výšku má 96cm,  metr stojí 18 kč, tedy 910 za balík. Objednal jsem tedy dva balíky pro začátek.Sloupky jsem vybral 150cm dlouhé, 8cm průměr, s poasfaltovanou špičkou a impregnované za 100kč kus z lesoservisu. Měli jich skladem asi 15, tak jsem je vzal všechny.
O následujícím částenčně volném víkendu jsem na tom začal makat. Ale jehle, je prakticky nereálné v té mezi kolík zatlouct. Fakt síla. Samé kameny, kde nejsou kameny tak je to část, kterou jsem navážel já a nedrží to v ní protože je to měkké. Ale tak jsem bojoval, bojoval až jsem pár metrů udělal. Nevypadá to nijak překrásně, ale zase je to celkem nenápadné a věřím že to zapadne...Následující víkendy byly samá oslava a nic se nepracovalo, tak to zatím není dodělané. Do jednoho z úseků spadl ožralý kamarád a vyvalil ho, tak jsem si říkal, že jsem se na to nevyprdl zatím... Ale co... Šak já to opravím, času mám přece dost.

Spáchal jsem návštěvu u majitele lesu a louky a v podstatě mi řekl, že si mohu pletivo natáhnout kudy chci. Tak je dost pravděpodobné že oplotím kus lesa, kde mají zasazené stromky, aby je nemuseli natírat a aby jsme nebyli utlačeni na malém pozemečku co je k chatě. Akorát to bude asi chtít ještě jednou tolik pletiva....Plánuji stavební úpravy

29. Srpen 2017 - 21:25
Poslední dobou není moc čas ne velké projekty, proto si alespoň doma dumám nad budoucím největším projektem. To je přístavba koupelny. V úvahách jsem na konec dospěl k velké místnosti, kam se vejde vana, lázeňská kamna, skříň, poschoďová postel a pracovní stolek. Celé by to mělo být podsklepené sklepem min 1,60m hlubokým, ve kterém by byla umístěna kubíková nádrž na vodu. Voda by se čerpala do dřezu v kuchyni a do vany. Sklep vyzděný asi ze ztraceného bednění a nadstavba ze dřeva... Ještě uvažuji nad itongem ale zatím o něm nic nevím :)
Vznikla by koupelna a regulérně obytná místnost pro nás či návštěvu. Nejraději bych na to rovnou vlétl a kopal, ale musím to stále ještě pořádně promyslet a taky to nebude zadarmo.

Totálně došla voda

28. Červenec 2017 - 21:16
Ve studánce je již pouze několik cm vody, a ta se nedá bohužel vůbec nabrat. Proto jsem dal trochu do kupy kárku, která byla pod schody, a vybavil se čerpadlem od sprchy a autobaterií. Čerpání probíhá takto :)

Bohužel po pár dnech voda došla úplně, ve studánce je cca 2 cm vody a to už nejde díky kalu odčerpat ani trochu :(

Nový starý solární panel

23. Červenec 2017 - 20:57
O dalším víkendu na chatě, jsem se pustil do přidělání panelu. Připravil jsem elegatní držák ze závitových tyčí zapuštěných do nosného trámu verandy. Na ně jsem přišrouboval panty, na které jsem posléze zavěsil solární panel. Vše jsem si nachystal tak, že jsem to zvládl umístit sám. Měl jsem z toho neskonalou radost. Podívejte jak to vypadá:Bohužel, jak je vidět na přiloženém grafu, dodává pouze něco kolem 20W. Tedy zbytečná práce :( (po nějaké době vyjednávání mi ho nechá za 400 a já ho tam nechám pouze jako střešní krytinu, kterou stále nemám na terásce... Někdy v budoucnu bych ho mohl použít jako nějakou zálohu a pod... ) Ale chtěl si to sám přeměřit dole, tak jsme ho museli sundat a zase ho tom musíme dát...
Tento víkend jsem dodělal zásuvku za stoly. Je tam tedy připravena čokoláda na notebook + zapalovačová zásuvka na 12V a zásuvka na 220 z měniče. Zasekal a zabetonoval jsem to do stěny...
Vylepšení soláru a elektriky 2.01

19. Červenec 2017 - 19:00
V zimě jsem si zkusil, že současný stav zdroje elektřiny je nedostatečný. Proto jsem od jara plánoval, že s tím něco udělám. Hlavním popudem bylo, když mi kamarád sehnal 250W panel. Tento panel je za 1200kč ale skleněná vrstva je na padrť. Rozhodně nebude dávat plný výkon, ale i kdyby dával polovic, tak za tu cenu... Jednoho dne bych tam chtěl vyskládat řadu 150w panelů jako už mám. Ty ale stojí 2500kč zatím. (šly dolů o cca 600kč za ten rok) Nevýhoda tady toho nového panelu je, že je podstatně větší a nevyjde mi na stříšku... Musím proto vymyslet nějaké úchyty.
Dále jsem potřeboval vyměnit solární regulátor pro nabíjení. Uvažoval jsem dlouho o MPPT regulátoru Tracer BN 40A. Jeho výhoda by byla že by bylo možné zapojit panely o maximálním celkovém napětí 150v. Ale zase má na výstupu pouze 20A. Tak jsem se na konec rozhodl pro regulátor TRACER A 40A.
Tracer A /  in 40A / in 150V / out 20A / displej NE / cena 4490kč Tracer BN / in 40A / in 100V / out 40A / displej JO / cena 3890kč
Pro mě to tedy vyhrál regulátor řady BN, chtěl bych co nejvíce spotřebičů mít připojených na výstup regulátoru, abych mohl sledovat spotřebu. Navíc má displej na sobě, tak i přesto že jsem si koupil externí displej, není nutné ho mít.
K tomu jsem si dokoupil ještě nějaké jištění a sehnal si kabely. Při výpoču kabelu jsem zjistil že bych potřeboval měď cca 16mm2. Tomu vychází nákupka cca 100kč jednolinky takže 200kč za metr. Ale Pro začátek se mi povedlo sehnat výhodně pár desítek metrů zbytků drátů od známého a z těch jsem udělal zatím nejdůležitější rozvody.
Prací na elektrice jsem probendil celý víkend. Protože se mi zatím nepovedlo sehnat rozvaděč, provedl jsem zapojení rozvaděče na kus dřevotřískové desky. Zapojil jsem si tam jištění (nakoupil jsem tzv pojistkové odpojovače, které jsou stejnoměrné na válcové pojistky), svorky a tak.Spolu s kabely na 12V jsem natáhl i kabely na 220v, proto si můžete všimnout, že je na rozvaděči přidělaný měnič, který současně používám. Je jen na 200W (400W max) tak je tam stejně pouze provizorně. Jednoho dne dokoupíme výkonnější.
Protáhl jsem kabel od soláru stěnou a podlahou do sklepa. Jedním svazkem stěnou jsem protáhl dva slabší dráty na půdu, jeden na 220V a jeden na 12V. Při rozebrání dřevěné části stěny jsem zjistil, že je stěna totálně nezaizolovaná... z toho nám plyne, že budeme muset udělat izolaci do zimy. Tak je mi jasnější, proč chata tak špatně držela teplo a proč v lince byla super lednice :)
Poté jsem protáhl dva kabel v kuchyni ke stolu sklepem. Zase jeden na 12v kvůli notebooku a druhý na 220V zásuvku. Abych se do sklepa vůbec dostal, musel jsem odsunout krb a odšroubovat lino. Sklepem se nedalo moc lézt jak je nízký, tak jsem tam nějaké věci uklidil a porovnal. Je tam děsný bordel, musím to někdy uklidit kompletně. A zjistil jsem že tam špatně ventiluje vzduch a podlahu chytá plíseň. S tím se musí také něco udělat.
stejným sklípkem jsem ještě protáhl 12V+220v+datový kabel pro displej do rohu pod schody, kde je technologický koutek. No a pak už jsem stihl pouze umístit a zapojit rozvaděč. Zapojil jsem ho pouze na autobaterii a na solární panel.

Baterii jsem dostal jednu stařičkou 250Ah k odzkoušení vyřazenou, na chatu by mohla být dobrá. Ale má asi milion Kg a dostat jí do sklepa v jedné osobě byl úkol asi na půl hodiny. Ale zvládl jsem to. Ještě mám tu 140AH novou na půdě, tu snesu příště, až to celé přepojím na nové rozvody.
Takže mě čeká ještě fůra práce a předělávání, včetně připevnění nového panelu na stříšku. Tomu věnuji příští víkend...

 


Kopání jemuž není konec ani v červenci.

17. Červenec 2017 - 22:07
Ačkoliv byl základní plácek na altán hotov, stále bylo co kopat. Celý prostor mezi chatou a altánem je potřeba předělat, zarovnat a zeschůdnit. A ještě tomu není konec... Víkend za víkendem kopu a vozím, někdy mě příjemně zdrží nějaká návštěva posezením u kafe, jinak kop, kop, voz, voz...
Sucho a voda

12. Červenec 2017 - 19:23
Letos je, jak říkají v televizi, extrémní sucho. Ano, je i na chatě. Potok vyschnul strašně brzy. Poté vyschla kompletně louka, že tam ani bažina neni. Poté začala sousedům vysychat díra na zalévání - mají ji vykopanou v místě kde měli bažinu před chatou. No a na závěr vyschla studánka. Teda, udržuje se tam asi 5 cm vody. Ale trvá to celý den, než se dopustí. No paráda. Ještě jak jsme studánku nestihli letos vyčistit, má na dně kal a voda se prakticky nedá nabrat, aniž by se nezakalila. Už přestává pomáhat i filtrování plátnem při nabírání, kolik je tam kalu.
Sousedi tvrdí, že toto se stalo poprvé za všechny ty roky, co tam jsou, že se to snad nebude opakovat. Ale já nevím. Usychají stromky, tráva co jsem zasel, vše. Prostě zbytečná práce s tím. Do řeky chodit  a nosit na zalévání je úmorné. Navíc se stašně špatně sestupuje k vodě.I na sprchu si člověk musí nosit ze studánky, ale už je to ve stavu, že skoro nejde nabrat.

Přemýšlel jsem o kopané studni. Ale to jen do chvíle, kdy brňákům sestoupala hladina asi 2,5 metru pod úroveň louky. To fakt nechci kopat 3 metry hluboko. Tak jsem se začal zajímat o vrtané. Firmy vrtající to i za 800 za metr mají elektrické vrtáky a potřebují na to elektřinu nebo agregát. a vrtají třeba 16 průměr. Firma mající naftový přístroj a vrtající 20cm průměr vrtá za 2200kč metr. No je to past. Dlouho dlouho jsem o tom přemýšlel, asi to ještě letos zkusíme bez toho... A uvidíme co další rok.

Prý na druhé straně vrtali a vyvrtali vodu v 30 meterech. Já si nejsem jist jak vodu čerpat 20 metrů na 12 voltů, takže by to byla investice ještě do řešení čerpání... Prostě hrůza. Takže asi zatím vyčkáme.