Chalupářův blog

Přihlásit se k odběru zdroj Chalupářův blog
Blog začínajícího chataře - chalupáře.chaluparhttp://www.blogger.com/profile/04573069698316070338noreply@blogger.comBlogger208125
Aktualizace: před 5 hod 27 min

Záchrana thůjí

17. Červenec 2019 - 22:47
Když jsem se byl proběhnout kolem řeky u nás ve městě, nalezl jsem za místním aquaparkem vyhozené thůje. Některé vypadaly lépe některé ne. Tak jsem hned odpoledne zavolal do parku, jestli si je můžu naložit a řekli že jo :) Plán na druhý den byl jasný.

Hned ráno když jsem odvezl ženu do práce, tak jsem vyrazil nakládat. Je to po cyklostezce, tak to bylo lepší před šestou ranní. Několik jsem jich vybral. Oni tvrdili že jsou hnědé od chlorované vody, já si myslím že spíš od toho, že v květináči kořeny neměly dost místa.
Odpoledne jsem hned po práci naložil pejsky a vyrazili jsme na chatu, Thůje jsem tam hned zasadil a pořádně zalil. Tak uvidíme jestli z nich něco bude. Myslím že to dají, bylo mi jich líto to nezkusit.

Další červnový víkend

15. Červenec 2019 - 18:38
Další červnový víkend jsem si prodloužil sám. Na chatu jsem vyrazil ve čtvrtek večer vlakem s pejsky, abych stihl něco udělat. Po příjezdu jsem si trochu odpočal u kávy a pak se přemluvil a vrhl se na to. Dokopal jsem drážku, kterou jsem podsypal štěrkem Do štěrku jsem usadil betonovou dlažbu, kterou jsem na vršku zpevnil plechovým profilem. Dělal jsem skoro do tmy, ale stálo to za to.

V pátek ráno jsem to začal dodělávat. Zarovnal jsem to, navozil několik kotoučů drobného kamení, celé jsem to zasypal štěrkem a srovnal. Na konec jsem na to nanosil dlažbu. Zároveň jsem kolmou dlažbu trochu utemoval a bylo do oběda hotovo. Ale trošku to fuška byla, to nemohu říct.


Protože celý den občas popršelo, jak by ne, když jsem si já vzal dovolenou, tak jsem se odpoledne šel věnovat výměně solárního regulátoru. Jak jsem psal, poslal jsem reklamační zprávu. Firma se mi ozvala, že má distributora v našem městě. Navrhl jsem, že to tam sám donesu na reklamaci. Tak jsem to tam dovezl, vše vysvětlil několikrát. Zkoušeli mě. Jestli jsem to neodpojoval od baterie - to se nesmí a pod., aby mohli tvrdit že si za to můžu sami. Já se nedal.

Technik si to odnesl, že dá vědět. Asi za dva dny se ozval prodejce, že to reklamovat nechtějí, ale že mi to prodají za cenu servisního dílu - to je myslím nákupka. Myslím 1700bez dph :)Prý že si mysl, že to bylo odpáleno statickým výbojem třeba od bouřky. Tak jsem znovu vysvětloval že k tomu došlo když nebyla bouřka a bla bla bla. Zakončil jsem to, že mohou mít pravdu, ale já to neumím posoudit, protože nejsem kvalifikovaný elektrotechnik. Ale že mám kamaráda velice zručného elektrotechnika a jestli na tom budou trvat, že to tam donesu k posouzení, aby mi to potvrdil. Za dva dny se ozvali že v rámci dobrých vztahů regulátor vymění. Měl jsem radost, ušetřeno asi 4000kč za nový nebo 1700 za servisní díl. 
Během bouřky jsem tedy tedy regulátor ve slepě vyměnil. Nakonfiguroval a tak. Na závěr jsem zjistil že mi nefunguje ještě exetrní displej. Protože jsem regulátoru dostal nový typ a ačkoliv displej je k nim stejný, liší se softwarem... (edit. displej mi na konec vyměnili tak, protože ho neuměli přehrát, ale trvalo to znovu asi tři týdny) Pak jsem připojil zpět všechny panely a mohlo se vyrábět :)
V podvečer jsem začal kopat sklípek na elektrocentrálu. Kopal jsem až do večera, kdy jsem totálně odpadl ...
V sobotu jsme měli návštěvu, tak jsem se kopání věnoval jen občas. Stejně tak v neděli. Ale nějaký kubíček zeminy jsem přemístil a celkem pokročil :)

Letní prodloužený víkend

10. Červenec 2019 - 18:15


Před prodlouženým víkendem o svátek slovanských zvěrstvozvěstů jsem potřeboval dát do kupy sekačku. Někdy při minulém sekání se z ní uklepal kryt motoru držící startovací šňůru. Tak jsem na chatu vyrazil ve středu sekačku rozebrat. Sundal jsem na nabroušení a vyvaření nůž, který byl v jednom místě prošoupaný a celkově otupený. Domluvil jsem si s taťkou, že to ve čtvrtek svaří.Ve čtvrtek jsem tedy vyrazil za ním na dílnu, kde se mu to povedlo parádně svařit. Byl jsem tedy připraven na opravu :)
V pátek jsme jeli na chatu myslím až ráno. Píšu zpětně tak si nejsem jist, ale není to úplně důležité.
Dopoledne jsem se dal do zadláždění toho velkého kamene, který byl rok opřený o chatu do cesty od schodů k pergole, kde se často chodí a je tam bláto když třeba prší. Začal jsem ho odklánět že s ním odpochoduju na místo. Jak jsem jo postavil, tak jsem se praštil do hlavy o okenici, až se mi zatmělo, jak se mi zatmělo povolí jsem svaly a začal na mě padat. Už jsem ho nemohl zachránit, sotva jsem uskočil a nenechal tam nohu. Jak dopadl na zem, kus se uštípl... Na mi s usazováním musela pomoci žena, manipulace v jednom byla fakt na prd. Pak jsem ještě usadil tři kameny do cesty nad schody.
Odpoledne přišla návštěva, tak jsem se už práci nevěnoval. Večer jsme poseděli u ohýnku a byla pohoda.
V sobotu jsem nejprve opravil tu sekačku a pak jsem se dal do speciálního úkolu. Protože jsem měl již navoženou kompletní zásobu dlažby, tak jsem začal pracovat na obkopání chaty na "izolaci" základů. Chata základy prakticky totiž nemá, a pořád je prohrabují myši víc a víc, už několik let jsem s tím chtěl něco udělat. Tak jsem na straně pergoly kopal a kopal a vozil a měřil. Celý den svítilo jak blázen a já se přismahl. Večer jsme vyrazili na návštěvu ke známému na chatu na oheň, cestou jsem se zastavili pro plyn na lednici který došel. Asi za dvě hodiny na návštěvě mě po pár panácích začala brutálně bolet hlava. Museli jsme jet zpět na chatu. Když jsme přijeli tak už jsem sotva vylezl bolestí do postele. Díky slunko!
V neděli jsem se probudil celkem OK, tak jsem pokračoval v kopání. Dostal jsem se do fáze že jsem podkopával základy do sklepa, abych protáhl trubku a mohl pak vytáhnout vodu a kabely a tak. Většinu dne jsem tedy pracoval v kleče ve sklepě. Tak se dalo vedro vydržet. Ale nedodělal jsem to. Odpoledne jsme jeli domů.
Dokopat jsem se to vrátil v pondělí. Nalezl jsem totiž inzerát,m že někdo prodává les, 4kč metr, tak jsem se to vyrazil obhlédnout. Nechtěl jsem tam jet jen tak, tak jsem vyvenčil pejsky a pokračoval v kopání. Dovezl jsem si z města taky trubku a povedlo se mi to pěkně připravit.
 Odešel solární regulátor

30. Červen 2019 - 21:40
O víkendu jsme se zastavili na chatu jen na otočku v neděli. Zaléval jsem a dočerpával vodu. Když v tom voda přestala téct. Zaskočilo mě to, bylo to divné... Z poklidné neděle bylo dramatické odpoledne. Začal jsem tedy měřit a testovat. Zjistil jsem že odešel regulátor. Smůla. Hned jsem začal hledat fakturu !!! dva týdny před koncem záruky !!! Odešlo to tak z ničeho nic, nebyl na tom žádný odběr na výstupu, ani to moc nedobíjelo...
Na štěstí mám záložní ten starý čínský. Tak jsem ho tam přidělal a už jsme pomalu jeli domů. Doma jsem hned vyřídil reklamaci, tak uvidíme! Za svůj život stihl vyrobit 180kWh - vždy si fotím po příjezdu kolik vyrobil ať mám přehled...Střecha hranice dřeva a filtr na vodu

25. Červen 2019 - 21:07
O uplynulém víkendu jsem byl na chatě sice sám, ale stihl jsem být velice produktivní. Začal jsem obratem odčerpávat vodu. Nebyli sousedi, tak mohla jet centrála nepřetržitě. Když už voda tekla jakš takš, rozhodl jsem se nainstalovat filtr částic. Na fotce níže byl stav vody bez filtru a s filtrem. Jistě poznáte, která je která :)
 
Na další fotce je vidět voda v sobotu a voda v neděli, tzn, posun při odčerpávání kalu... Na konec se viditelně kal povedlo po !!dvou dnech!! odčerpat a voda je křišťálově čistá.

Nainstaloval jsem filtr. Dal jsem ho do skruže, aby tam mohl být i v zimě a nezamrzl. Kdyby zamrzal, půjde přemostit. Bohužel jsem ho dal ještě než byl kal odčerpán. A čerpal jsem a čerpal a pak koukám, voda neteče. A on se ucpal. Vyděsilo mě to, jestli se nezničilo čerpadlo. Okamžitě jsem ho šel vyndat a nezničilo. Filtr jsem pak vypral a zase jel. Ještě jsem přehodil snímač tlaku mezi čerpadlo a filtr. Kdyby se někdy znovu ucpal, tak se čerpadlo prostě vypne a voda nepoteče, dokud se nevyndá.

Je zajímavé, jak dlouho trvalo, než se povedlo studni úplně vyčistit. V místě s elektrikou nebo větším odběrem vody by to ani tak nepřišlo, ale tady... Jen těch několik dní kdy musela už minulý rok a letos běžet centrála. V závěru asi hodně pomohlo že jsem ho čerpal u dna, ona se ta voda asi nestihla tolik ředit s kalem a šlo ho víc.


Další projekt, na který byl nakoupen materiál už v zimě byla střecha na hranici dřevníku. Dal jsem se tedy do toho. Měl jsem to za ten půlrok celkem promyšlené, takže to byla na konec celkem brnkačka. Všechno pěkně naměřit, nařezat. Nejhorší bylo lezení po hranici samotné. Neměl mi kdo podávat tak to bylo pořád nahoru dolů.... Když bylo nařezáno, už jsem to jen pěkně skládal a šrouboval. to mě bavilo, jak stavebnice. Latě jsem dal pěkně hustě, aby se po tom dalo hezky chodit a případně se na to jednou mohlo hezky přidělávat solární panely :) Níže se podívejte na bezpečností pracovní obuv, kterou jsem při práci použil.


Popravdě bylo úplně nejhorší vyndat, rovně přichytit a přišroubovat ty OSBčka. V jednom člověku a jak to furt sjíždělo... Ale výsledek myslím stojí za to. Ještě mám v kůlně lepenku a musím si připravit nějaké oplechování...Neděle už byla jen taková odpočinková. Protože jsem potřeboval začít plánovat střechu nad novou terásku, začal jsem rozebírat podbití. Celkem zajímavé. Vymetl jsem tam pytel vosích hnízd, myších bobků a podobně.
Střecha půjde udělat celkem parádně, jen dát do kupy peňauze na materiál. Ale myslím že to bude parádní práce a těším se na to...Prodloužení kabelu

18. Červen 2019 - 19:21
Ve středu jsem byl navštívit zubaře. A protože už se nemělo cenu vracet do práce, zajel jsem koupit izolační bužírky a kus kabelu na prodloužení čerpadla. Sada bužírek stála 170kč a kabel 350kč. Deset metrů ... To jsou ty hobbymarkety. Doma jsem vzal sváču a pejsky a vyrazil jsem na chatu. Tam jsem nechal pejsky proběhnout po cyklo a vrhnul se do práce. Abych mohl prodloužit kabel, musel jsem vytáhnout elektrocentrálu na horkovzdušnou pistoli. Dalo mi to celkem práce ale už jsem spustil čerpadlo o dalších zatím sedm metrů do studny. Když jsem pustil čerpání valil kal, úplně hnědá voda. Prostě se to tam usazuje. Nechal jsem to jet tři hodiny, pak byla voda jakš takš čistá, ale velká sláva to nebyla. Začínám uvažovat že zkusím zase to vřetenové čerpadlo, i když má 500w odběr... Uvidíme. Zatím budu čerpat a třeba se to zlepší. Asi bych potřeboval dát to čerpadlo až na dno ale na to nemám ani hadici ani kabel.

Zalil jsem stromky, moc se to nechytá bohužel a zalil jsem rajčata.
Pod chatou byla posekaná louka od traktoru, tak jsem vzal křoviňák a trochu jsem to dočistil v mezi a pak jsem do osmi vozil trávu, tu kterou jsem posekal a tu kterou tam nechal traktor, aby nám tam nehnila. Zase louku neposekali celou, zapadli do bažiny a vykašlali se na to.
Pak už jen tradiční procházka s pesjky a v devět jsme byli doma...

Další víkend

17. Červen 2019 - 18:09
O dalším víkendu jsem byl na chatě téměř po 14 dnech, protože jsem byl zase nemocný... Už je to se mnou otrava, pořád marodím... Neměl jsem tedy žádné velké plány, spíš tak nějak jen přežít velice parný víkend. Doma jsem vzal sazeničky rajčat, ale neměl jsem vůbec připravené, kam je zasadit.Jeli jsme tedy už v pátek, chata byla rozpálená jako pětník, ale pořád lepší než v paneláku. Cestou jsme ani nenakupovali, chtěl jsem se otočit v sobotu ráno.

V sobotu ráno bylo chvíli docela příjemně, pomalu jsem se sbalil a jel jsem nakoupit jídlo a tlakový spínač do studně. Z města jsem přijel asi za tři hodiny, a hned jsme se dali do vaření. Dělali jsme si burgery. Vařili jsme venku, protože uvnitř bylo na umření. Povedly se nám krásné, i hranolky byly parádní. Tak jsem se nacpal, že jsem sotva mohl dýchat. Zalezl jsem přes poledne do křesla ve stínu a četl si...
Když opadla nejhorší vedra, šel jsem vyměnit tlakový spínač. Nanosil jsem si nářadí a starý odpojil, chtěl jsem napojit nový ale zjistil jsem že má příliš dlouhou matici a nejde dotáhnout, tak jsem musel zase snímač odpojit a vyndat. Upevnil jsem si svěrák a pilkou na železo jsem matku seřízl... Pak jsem to tam zase připojil. Závěrem jsem manometrem nastavil 1 atmosféru na tlakové nádobě. Z tlakové nádoby nyní dostaneme asi 5 litrů, než sepne čerpadlo. To jde. A kohoutek taky reaguje parádně, dá se s ním otočit málo nebo hodně a vždy to spíná.

Pak jsem čerpal vodu. S čerpáním je pořád patálie. Když se čerpá dlouho, tak se voda kalí, za celý rok se mi ji nepovedlo odčerpat do čista. To vibrační čerpadlo jak vibruje tak se tam vždy něco uvolní nebo zvedne od dna... Nyní je čerpadlo v 15 metrech (10m pod hladinou), tedy asi v půlce studny, přikoupím delší kabel, nastavím to a pustím ho níž. Sice tam nemá garantovanou životnost ale snad to bude lepší...
V neděli jsem akorát ostříhal nůžkama nejhorší místa a plochy pojezdil sekačkou, když bylo chvíli ještě ucházející teplo. Pak jsem zasadil rajčata podel plotu, nečekám že tam extra porostou , ale lepší než to nechat chcípnout za oknem. A jelo se domů.

Stromky a kopání

19. Květen 2019 - 21:28
Bylo na čase úklid paseky odsunout na jinou kolej a trochu se pověnovat ostatním věcem, jako třeba stromky. O dalším víkendu jsem bohužel na chatě osiřel, ale práce jela dál. V pátek jsem se rozhodl přesadit jabloň, která nám rostla pod mezí u ohniště. Jak jsem začal mez nasypávat, jabloň už byla hodně hluboko a nic by z ní nebylo. Navíc jí tam vzadu brutálně žrali nějací brouci na olše. Začal jsem kopat. Snad dvě hodiny jsem jí obkopával aby měla trochu bal. Pak jsem jí tahal ven. Při tom se mi povedlo ulomit celkem velkou větev a stejně se bal rozpadl. Před chatou vedle altánu jsem vykopal další velkou díru, kam jsem navozil hlínu usazenou v potoce a jabloň do toho zasadil. Tak uvidíme... Druhý den přijeli brňáci, myslím že na díru museli celkem koukat :) Vypadalo to jak základy pro sloup na elektricky vedení třeba :)

V sobotu jsem začal přesazovat nějaké smrčky, které překážely + ostatní nálety kolem plotu a pražců. Zase jsem vykopal díry, navozil hlínu z potoka a do toho to zasadil, snad jim to pomůže se ujmout, i když není právě sezóna sázení. A jestli ne, tak do toho zasadím na podzim nové.

A jinak jsem začal odkopávat svah za dřevníkem, aby tam vznikl nějaký prostor a já tam pak mohl začít budovat ten sklípek, nebo jak tomu říkat, na elektrocentrálu. Odkopanou hlínu vozím zase na pod ohništěm. Takže v neděli už byla díra zase pryč :)
Jinak se nic velkého neudálo, v sobotu večer jsem slavnostně spálil vánoční věnec, čímž jsem zakončil vánoce...

Elektrocentrála !!!

12. Květen 2019 - 20:44
11.5. V pátek se mi povedlo v praze vyzvednout v OBI elektrocentrálu. Udělal jsem kompromis a koupil za skoro 7000kč nějaký einhell TC-PG 3500W.

Technické údaje
    Jmen. Výkon Pnenn (S1): ..........................2600 W/230 V~
    Maximálni výkon Pmax (S2 5 min):.. 2800 W/230 V~/5 min
    Maximálni výkon Pmax (2 min):....... 3100 W/230 V~/2 min
    Jmenovité napětí Unenn: ..................................2 x 230 V~
    Jmenovitý proud I men:............................. 11,3 A (230V~)
    Frekvence F men: ....................................................50 Hz

Hnací motor ……………….4-taktní, vzduchem chlazený
Počet válců ………………………………….…………1 ks
Zdvihový objem válců:.................................... 207,7 cm?
Rychlost motoru………………..…………. 3000 min ^ -1
    Max. výkon:.......................................... 4,1 kW / 5,6 PS
    Palivo: ............................................................... Benzin
    Kapacita nádrže:.....................................................15 l
    Motorový olej:.................................................. ca. 0,6 l
Doporučený olej.................................................10W40
Spotřeba při 2/3 zatížení:: ........................... ca. 1,4 l/h
Doba chodu při zatížení 2/3………………….…. 10,7 h
Hmotnost: ............................................................42 kg
Uvědomuji si, že je to vlastně totální lowend, poměr kvalita / výkon / hluk / využití bude doufám odpovídat ceně a něco to vydrží. Jestli ne, reklamační oddělení v OBI těšte se. Skládal jsem to už v pátek, nemohl jsem se dočkat až jí nakopnu.

Podle postupu jsem to měl asi za hodinu, a to jsem se kolem kroutil se zádama. Na štěstí jsem k tomu koupil olej, protože nebyl v balení a mohl jsem strtovat! Jediné co jsem s tím zkusil byla elektrická motorová pila a tu to utáhlo. Budu na ní muset za kůlnou postavit nějaký "sklípek" aby tam mohl být uskladněná, uzamčená, snadno nastartovatelná a chlazená při běhu. A taky hlavně odhlučněná!

V sobotu přijeli na návštěvu rodiče, nic moc se nedělalo :)
Neděle byla deštivá, tak jsem ženě vyráběl takový stojánek na klubíčka. Využil jsem k tomu elektrocentrálu a elektrické nářadí, to je jasné. S odjezdem jsem naložil půjčenou elektrocentrálu a vezl jsem jí vrátit.

Shrnutí duben - květen

8. Květen 2019 - 20:38
Chtěl jsem se podělit s uplynulým víkendem, ale zjistil jsem že jsem nepsal fakt dlouho. Asi je na čase to napravit a něco napsat. dřív než to zapomenu. Ono se toho sice tolik nedělo, protože mě bolela záda, ale i tak... Pojďme na to, píši s měsíčním zpožděním.
26. - 1. 5. Na chatu jsme se o velikonocích nedostali, ale dostali jsme se tam další víkend, který byl prodloužený. V sobotu jsme tam měli pomocníky na větve, celkem jsme pokročili s úklidem paseky. To nejlepší už je bohužel uklizeno a zůstal bordel... K obědu jsme měli řízky a bylo parádní počasí. Večer se brigádníci vystřídali a přijeli mladí a zapařili jsme dlouho do noci... Neděle byla teda slabší, panovala všeobecná únava. Protože jsem nemusel do práce ani v pondělí, něco jsem dělal s větvema a tak. Ale často pršelo, jak by ne když jsem si vzal dovolenou, tak to byla zase slabota. Ale dorovnal jsem hranici větví alespoň... V úterý jsem zasel trávu v cestičce za chatou, vyvenčil pořádně pejsky a trochu dělal větve. K večeru zase dorazili mladí a začala celonoční párty 2.0 Ve středu už jsem byl celkem rád že jedeme domů :)

 
 
  
  
   
Bohužel už ve čtvrtek jsem si strhl záda. Takže sotva mě přestalo bolet naražené žebro zase tohle... PAST vedle PASTI!

8. 5. Na chatu jsme se dostali na jeden den až v další svátek. Já byl celkem nepohyblivej, takže to byl spíš takový zevl... Přijela sestra na kole na oběd. Já zaléval hadicí, koukal po okolí a pokud možno se nehýbal. Zjistil jsem, že když se dlouho čerpá čerpadlem tak se voda ve vrtu zakalí. Ještě pořád není odčerpaný kal. To je prostě problém, jak tam člověk nemá odběr. U rodiného domu by byla voda jak křišťál a pomohlo by nemít vibrační čerpadlo... Odpoledne jsem se sbalili a jeli domů. Alespoň že bylo parádní počasí.