Doprava v Jihlavě

Cyklostezka JihlavaV Jihlavě se poslední dobou začaly na silnicích oběvovat barevné pruhy. Hned na první pohled je jasné, že jsou to stezky určené pro cyklisty. Ovšem při prvním pohledu jsem musel konstatovat, že ačkoli cyklisty všeobecně nemám rád Laughing , toto jim vážně nepřeji! Pojďme se tedy podívat, se se mi nelíbí! Ale než se zaměříme na důležitosti, podívejme se na video jednoho zmateného semaforu...

Protože nejsem cyklista, zajímal by mě názor skutečných cyklistů. Jestli se třeba v postřezích nepletu. Jestli to tedy dočtete do konce a jezdíte pravidelně na kole, dejte vědět váš názor!

 

Zmatený semafor!

Když se podíváte na video v pravo, tak zjistíte, že na tomto semaforu je něco divného. Na první pohled zcela nesmyslně bliká... Ono, sice vše je v pořádku. Doprava funguje. Ale kdo toto vymyslel? Už je to tam takto několik let... Podobně se choval semafor u Liedlu na Březinkách. Ovšem nyní bych řekl že již ne. A řekl bych, že to tam nedělá od té doby, co tam jistý důchodce srazil na přechodu holčičku. Svědci tvrdili že dívka měla zelenou. Starý děda také tvrdil že měl zelenou. Ani jsem se nedivil že byl zmaten!

Pro přehrátí videa doporučuji přepnout na nejlepší kvalitu ať si můžete dobře vychutnat barevnou hudbu...

 

 

Les značek!

Již pár let mě udivuje u Nemocnice lokalita s tzv. lesem značek. Toto místo je snem prodejce dopravního značení! A proč? Pojďme se podívat na letmou kalkulaci, kterou jsem si udělal podle jednoho ceníku na internetu..

 

Sloupek686
Značka1238
úchyty170
patka600
montáž patky165
montáž značky zákl.220
Cena celkem:3079

Nejsem si jist jestli jsem kalkulaci udělal úplně správně. Patrně jsou potřeba přidat nějaké položky, které třeba ani netuším... Ale základní cena za jednu značku je 3079 korun zaplacených z našich daní... Když jsem si dobře prohlédl fotku, napočítal jsem 7 značek to máme tedy 21.553Kč. Proto až budete příště kontrololovat výplatní pásku, prohlédněte si superhrubou a čistou mzdu. Možná jste právě zaplatili podobný les Cry Co by ne, když v tomto státě vydělává celá třetina obyvatel? Si to mohou dovolit. Ale kdo na tyto značky skutečně kouká?

dopravní hřiště jihlavaDopravní značení Jihlava

 

Stezka 1

Nedaleko lesu značek je první místo s novou stezkou. V tomto místě je začátek cyklostezky označen dopravní značkou. Nicméně si nemyslím že je vhodné touto silnicí vést cyklostezku. Silnice je úzká, vysoce frekventovaná (vzhledem k přípojce na přivaděč a častého vystupování lidí co jedou k lékaři). A kudy do tohoto místa cyklista jede? Po chodníku? Silnicí?  Řešení považuji za nehodné a nebezpečné! Podobně řešené stezky maji např. na moravě. Ovšem maji širší silnice - již tam s cyklisty počítali!

Cyklostezka Jihlava

 

Stezka 2

Dalším bodem stezky, kterým město opravdu cyklistům nic nedaruje, je kousek dál od místa prvního. V tomto místě vede stezka oběma směry. Tedy již tak úzká silnice je ještě užší. No a protože v tomto místě bylo málo parkovacích míst, ještě některá díky cyklostezce ubrali... Šikovné. Když jsem byl jednou nahlásit vykradený vůz, měl jsem rozmlácené okénko, musel jsem zaparkovat na straně před stanicí - kde se nesmí. Mohou pouze policisti. Měl jsem strach, aby mi do otevřeného vozu někdo nelezl, když jsem na pravé straně stát nemohl, bylo tam plno. No a než jsem tam vše nahlásil, již mi policie dala pokutu. Věřím, že nejsem sám. A město, než aby přidalo místa, tak je ubere a úzkou silnici zúží...

No a aby toho nebylo málo, cyklostezka vede do kruháče Cool Upřímnou soustrast...

Cyklostezka Jihlava

 

Stezka 3

Třetí místo je opět po nové stezce kousek dál. Na prvních dvou snímcích si všimněte, že cyklista jednoucí po úzké silnici, ještě zúžené parkovacím stáním, vyhýbá se vozům. Když tu náhle, cyklostezka. A může si vychutnat poklidnou jízdu vlastním pruhem celých deset metrů!  Pak už je křižovatka. V křižovatce může cyklista doufat, že ho nesrazí řidič odbočující v pravo...

Cyklostezka Jihlava

Cyklostezka Jihlava

Třetí snímek zobrazuje jak cyklista přežije křižovatku, aniž by ho někdo srazil. A užívá si jízdy tak dvacet metrů. Poté stezka opět končí. Cyklisto polib si. A doufej že tě nikdo nesmete... Zase pruhy namalovali naprosto nesmyslně v místech kde se neustále parkuje, zajíždí, vyjíždí. Auta tudy jezdí k horní části náměstí, tak je provoz velký. Ale ještě tam auto projede, tak tam nacpem stezku! Je to přece moderní...

Cyklostezka Jihlava

No a na posledním dnešním snímku je fotka skutečné cyklostezky, která dost paradoxně vede parkem, souběžně vedle tohoto místa před M-softem. Dle toho mi fakt přijde, že někdo potřeboval někam nalejt peníze přidělené na cyklistyku a nejjednodušším řešením bylo nalejt je ve formě barvy na asfalt. Jenže tímto činem vzniklo, pro mě nepochopitelné, nebezprčné dílo. Ale ať si ho Jihlavští sportovci užijí!

Cyklostezka Jihlava

Komentáře

8
Obrázek uživatele Fík

Jsem řidič, který těmito místy téměř denně jezdí a na semaforu z prvního videa denně odbočuje vlevo. Zároveň jsem příležitostný cyklista, který se po Jihlavě snaží jezdit i se svými dětmi (8 a 10 let). Na nesmyslnost budování cyklostezek a pruhů pro cyklisty již jsem poukazoval v rozhovoru pro Jihlavské listy, kdy mě pan Klukan při jedné cyklistické akci oslovil. Přežil bych jako řidič i zúženou silnici, kdybych věděl, že to má nějaký smysl, ale jako cyklista ten smysl marně hledám. Nejde ani tak, o to, jak je stezka, nebo silnice široká, ale odkud a kam vede. Po Jihlavě vedou cyklostezky a cyklopruhy zásadně od nikud nikam. Zažil jsem v pozici cyklisty, jak se jezdí v Holandsku, konkrétně po partnerském městě Purmerend. Tam jsem nikdy neměl pocit, že když se dožiju další křižovatky, budu to muset oslavit. Přitom tam leckde vede stezka po silnici tak, že na ní mohou vjet i auta, ale řidiči tam jaksi s cyklisty počítají. Taky vím, že nejde srovnávat Holandsko, kde na kole jezdí snad všichni, a stezky tam budují několik desítek let. V Jihlavě se o stezkách mluví a píše v předvolebních letácích, taky již poměrně dlouho, ale skutečné budování začalo poměrně nedávno, a mám pocit, že hlavní je opravdu potřeba proinvestovat peníze za každou cenu a hlavně rychle, dokud jsou u moci ti, kteří stavebním firmám zakázky na cyklostezku dohodili. (poslední úvaha je opravdu jen mou úvahou, důkazy bych asi nenašel) PS: Neví někdo proč je ta obousměrná stezka kolen nemocnice značená pro každý směr úplně jinak? Chtěl jsem tento komentář napsat na tvou stránku, ale jaksi se to nepodařilo...
Obrázek uživatele Fík

Předchozí příspěvek jsem psal já. ale tady se píše, že anonym.
Něco jsem asi udělal špatně. Psalo to něco o Captcha, ale nic takového tu nevidím.
Prohlížeč Chromium, 18.0.1025.168 (Vývojářské sestavení 134367 Linux) Built on Ubuntu 11.10, running on LinuxMint 12
Nastavený Plain text

Obrázek uživatele Ládínek

Ahoj,

omlouvám se za chybu. Tvůj první post jsem zmigroval z g+, proto se tady takto oběvil. Problém s nickem jsem řešil proklatě dlouho ale na konec jsem na to přišel...

Je to problém plynoucí z nekonečných spamových útoků... Snad už bude jenom lépe :)

Obrázek uživatele JaniK

Sice se to Jihlavským radním moc nepovedlo, ale alespoň mají snahu něco dělat. To v nedaleké Třebíči nedělá město pro cyklisty pro jistotu nic. Když tedy nepočítám několik fragmentů cyklostezky Třebíč - Jihlava, která místy vede od nikud do nikam a její dokončení je v nedohlednu.

Obrázek uživatele Ládínek

Jo cyklostezku u třebíče znám... Pamatuju si jí, protože se po ní může jezdit autem... Usmívající se Jel jsem tudy kdysi na kešky... Ale velikost fragmentů stezky si nepamatuji. Ovšem krajina krásná!

Obrázek uživatele Jarda

Jihlava vůbec nepřemýšlí, jak píšeš stesky vedou odnikud nikam a jsou dělané kde by neměly být.

Obrázek uživatele Hanz

Jihlavské cyklostesky jsou kapitola sama pro sebe... Všichni dotace dotace, ale jak to pak vypadá jak se s těmi penězi nakládá.

Obrázek uživatele Cyklista

na Vysočiné jsem jednou zajel na kole do Jihlavy, ale velmi rychle jsem ji opustil a jel na Smrčnou a zpět do Přibyslavi. Jezdit na kole v Jihalvě je fakt o držku. Je to škoda, protože na Vysočiné se mi líbilo a považuji to za skvělý kraj pro cykloturistiku. Však o tom mám celý seriál článků na svém webu.

Přidat komentář