První pomoc

Čas od času mám v noci sen, zdá se mi, že potřebuju zavolat záchranku, policii, hasiče. Mám vybitej mobil, nebo si nevzpomínám na číslo a v seznamu ho nemůžu najít, nebo nemám signál a nejde mi to vytočit. Člověk se o to zoufále stále snaží a nic... Pak se vzbudím a s klidem, který se rozlije tělem si říkám, byl to sen, to byla blbost. Včera jedu autem od kanclu na servis. Náhle vidím auto - felicii, ze šikma zastavené o obrubník. Z pod kapoty se valý šedý dým.

Okamžitě mě napadá, nemám hasičák. Už tisíckrát jsem si říkal, musím si ho koupit, ale pořád je mi líto peněz... Zastavuji kousek od hořícího auta, beru do ruky alespoň petlahev s vodou, běžím k autu. Sleduji situaci z blízka, přibíhá i někdo jiný, otvíráme kapotu  - auto jenom vaří. Koukáme na pána za volantem, sedí divně kouká, nohu na plynu a tůruje motor. Okamžitě běžím zpět do auta a beru mobil, ten druhý člověk sundavá nohu z plynu a chcípne klíček. Volám na pohotovost. Znovu nepříjemný pocit, jako u hasičáku. Vzpomínám si na ty sny. S jistotou mačkám 155. Telefon zvoní. Oddech, sen se nekoná. Dobrý den, a představil jsem se, jsem v Jihlavě u penymarketu, je tu lehce nabourané auto, za volantem pán který zkolaboval. A kde jste? Ptá se mě operátorka. V Jihlavě u penymarketu, opakuji. No a kde to tam je? Opakuje dotaz operátorka. Na trolejbusové zastávce, myslel jsem že ví kde to je. Jak se to tam jmenuje? Otravuje opět. Sice bydlím párset metrů, ale nevím. Nevím říkám, máte to sem 500 metrů od pohotovosti, co chcete vědět??? Mám trochu vztek, chci chvátat a ona zdržuje. Nechala být polohu a začala zjišťovat, co je s pánem. Sedí za volantem říkám a nereaguje. Je při vědomí? Ano. Co ho bolí? Jak to mám vědět? říkám si. Nevím co ho bolí. Tak se ho zeptejte. Nereaguje, sedí a kouká říkám. I tak to zkouším a pána co přiběhl a je u něj dotazuji co mu je? Kroutí halvou že neví. Nevím, říkám zas do telefonu. Opět operátorka opakuje dotaz co mu jako je. Všímám si důchodkyně, asi chotě pána, říká asi infakt, podivně klidně stojí opodál. Tak je to jasné, říkám si, pán má špatné srdce. Do telefonu říkám infarkt! A mám pocit vítězství! Paní v telefonu se díví, jak umím poznat infarkt a stále chce vědět kde ho bolí. Už jsem opravdu nasraný, ačkoliv to vše trvá několik sekund, tak zdržuje, kráva. Říkám, že nevím co pomě chce a myslím, možná i říkám něco o prdeli. Posílám sanitku - říká. Pokládám telefon dost vztekle.

Už jsem je zavolal, říkám. Budou tu hned. Někdo mezi tím začíná řídit provoz. Tlačí se tam trolejbus a padají mu troleje. Tak za půl minuty slyším sanitku. Houká. Osvobozující zvuk. Jede z druhé strany. Dívím se tomu. Nezastavuje. V tom mi dochází že nejede pro pána. Kurva. Další dlouhé sekundy. Pořád ticho. Pán dýchá, tupě zírá, nehovoří, občas maličko pootočí hlvu. kdyby měl infarkt dýchal by? Asi ne přemýšlím, co se to kurva děje? Kolem se vytvořil hlouček zvědavců. Stojí ve vzdálenosti, jako by jsme měli ebolu, slyšeli na nově že řádí v africe. Někdo si nás fotografuje. Náhle slyším z dálky sanitku. Vše ze mě padá, nyní už to není na mou zodpovědnost. Jdu k důchodkyni. Stále stojí opodál, má u sebe dva vnoučky. Ptám se jí, jestli má komu zavolat. Říká že mladí jsou v práci, tak může zavolat leda sousedovi a volá mu. Dívím se tomu, že nehce otravovat mladé v práci, když měla autonehodu, možná jí umírá manžel a musí se přitom starat o dva vnuky. Jejich děti. Prvně si myslím že je kráva, až déle mi došlo že byla možná v šoku.

Přijíždí sanitka, uhýbám autem a vracím se tam. Lékaři s klidem a profesionálně analyzují situaci, berou krev z prstu, vyndavají věci z kapes, mobil, peněženku, kartičku pojištění, sundavají hodinky. Už mají výsledky. Pán má nízký cukr. Hypoglykemie. Už mu bylo špatně v noci, málo snídal, říká důchodkyně. Přijel soused, odvádí děti do passatu. Ještě chvíli koukám a jedu pryč. Vše si přehrávám v hlavě.

  • Stále nemám hasičák. Kvůli pár stokorunám se může stát neštěstí.
  • Jak dlouho trvá uvařit felicii tisknutím plynu na volnoběh? Za tu dobu nikdo kolem nepřišel pomoci. Na zastávce trolejbusu plné lidí!!! Solidární jsou řidiči, ti co pomáhali zastavili autem.
  • Zlepšil bych svůj telefonát ale taky bych zlepšil instrukce operátorky, řekl bych že jí to fakt nešlo.
  • Projevy hypoglykemie teoreticky znám, proč mě to nenapadlo?
  • Kdyby mě to napadlo, co bych mu dal?
  • Kdyby pán nedýchal, tak jak by jsme ho dostali z auta? Byl takový ovar? Uměl bych resuscitovat?
  • Kdyby to hořelo, jak by jsme ho vyndali?
  • Nezamknul jsem si auto po dobu řešení, jsem rád že mě nikdo ze zastávky neokradl.
  • ...

Vlastně, nic se nestalo, ale člověka to nutí se zamýšlet... Příště to můžu být já nebo ty...

Sepsané je to podle paměti, sice to bylo včera, ale vlivem stresu jsem nezvládl odhadnout časy a dialogy nemusí mít úplně totžné znění...

Komentáře

7
Obrázek uživatele Pinďas

No vidíš, ty si stěžuješ na operátorku, a když dotáhli v sobotu mariho do brodu že nemůže dejchat, tak nad nim stál doktor a řekl že nebude nic dělat dokud neseženou jeho kartičku..... tak na co je potom zákon o první pomoci??

Obrázek uživatele Ládínek

Co se mu stalo? Proto nosím kartičku vždy při sobě. Být to v americe, tak by ho ostraha nemocnice posadila do taxi, ten by ho vykopl ze dveří před jinou nemocnicí :)

Obrázek uživatele Šáňa

Zajímavý sen, jednou se mi zdál podobný a ve chvíli eskalace spadl do spánkové paralýzi, slyšel si někdy o tomto fenoménu? Zajímavé téma na článek :)

Obrázek uživatele Ijacek.007

Je zvlaštní kolik detailu si člověk uvědomí až je pozdě nebo až celá situace skončí. Taky jsem již několikrát přemýšlel nad hadičákem a doteď jej nemám. Dočetl jsem tvé slova až dokonce temněř najednou. Zvlaštní je že babička měla telefon děti ale sanitku a pomoc si volal ty. Musela byt v šoku.

Obrázek uživatele Michael Masoutek

Velice zajímavé, to fungování lidského mozku. Těžko vymyslet vzorec podle kterých se sny řídí. Studiem snů se zabírám už dlouho, ovšem tohle téma je natolik vzdálené naším možnostem že naše generace nějaké dešifrování zdaleka nezažije.

Obrázek uživatele [user:name]

True to her vows, pandora beads Margaret Duncan educated her nike schuhe günstig grandson John Nike Shoes Online Mason Jordan Store Duncan to preach Canada Goose Outlet the Nike Outlet Store good cheap nike air max news of Toms Factory Outlet God. Dying Nov. 16th, Air max dam 1802, Ugg Pas Cher En France she left her Nike Free Run 5.0 Womens money by will nfl store for toms shoes outlet the Canada Goose Outlet erection of a Pandora Style Beads house Cheap Retro Jordans For Sale of Pandora Outlet Store worship, which Yeezy Shoes Discount Marketplace she Cheap Louboutin Heels minutely Pandora Store Sale described, zapatillas nike baratas specifying that Ugg boots Sale it Scarpe Nike Scontate was nike shoes to UGG BOOTS FOR WOMEN be Coach Bags On Sale of the Discount Air Max Associate Adidas Superstar Sale Online Reformed communion. By new pandora charms various names, Nike Soccer Cleats Boots the ugg clearance "Margaret ugg store Duncan Nike Air Damen Church," vans shoe store or Ugg Outlet Online Store "The Nike Factory Outlet Vow longchamp bags on sale Church," or nike sportschuhe "Saint Margaret's Church," Toms Outlet Online the nike air jordan pas cher brick edifice ジョーダン スニーカー on Thirteenth Uggs Pas Cher Soldes street Nike Air 90 near Filbert UGGS For Women on the west side, chaussures nike pas cher stood air force one pas cher until Canada goose dam some Chaussure Nike Air Max Pas Cher time in the Scarpe Air Max fifties. new jordan releases I Nike Air Jordan 11 can louboutin heels remember fitflops sale uk as Nike Air Max Cheap a Uggs For Cheap little boy going Cheap Nike Free Run to see the debris of モンクレール レディース the Michael Kors Clearance ruins, the Nike Shoes Discount Marketplace piled up TOMS For Sale old brick Cheap True Religion Jeans partially Adidas Soccer Cleats Cheap cleaned of mortar, the Soccer Boots Outlet nike dust and the newest lebron shoes broken Adidas Originals Superstar bits Cheap Real Jordans of Pandora Outlet lime, and Nike Huarache Womens Cheap the Hogan Outlet great hollow TOMS SHOES OUTLET place Nike Air Huarache For Sale where Kobe Shoes Nike the Michael Kors Outlet cellar had moncler jacket sale been. In 1875, Mr. Air max levně Chambers Doudoune Moncler Pas Cher spoke Pandora Store of "the Billige Nike Sko little church Timberland Outlet where we worshipped so cheap uggs long.... Descuentos Nike It Yeezy Black is Official NHL Jerseys a shame christian louboutin outlet that the Abercrombie and fitch store church Discount TOMS was Nike Air Shoes ever nike sb stefan janoski destroyed. However Nike Shoes Sale Store it was torn down, and Adidas Shoes Discount Marketplace we prada outlet have canada goose jackets on sale nothing Mens Nike Air Max more Adidas Yeezy Boost 350 For Sale to ADIDAS NMD SALE ON LINE do Nike Online Store with Nike Polo Sale it".

 

His womens nike air max was Boost Yeezy Sale On Line the Air Max 90 language of Adidas NMD For Sale affection. Discount Christian Louboutin Shoes As Nike Factory Store matter of retro jordans for cheap cold fact, the "house was Nike Air Sneakers of Nike Shox discount Sale plain Nike Air Pas Cher brick, without Cheap Nike Air Huarache the least trace Moncler Sale of Moncler Jackets Discount Marketplace ornament Christian Louboutin Heels and for nike jordan shoes many Nike Shox Cheap years was Jordan Shoes Air one Reebok Outlet Store of Pandora Official Website the gloomiest asics sko looking Jordan Sneakers For Sale churches Ugg Pas Cher Femme in Original Ugg Boots the Christian Louboutin Shoes Outlet city. converse store The dimensions Moncler Outlet were fifty Bottes Ugg Femme Pas Cher by zapatos de futbol nike sixty feet." The Louboutin Wedding Shoes edifice Michael Kors Handbags Discount was Hugo Boss Sale opened for worship Canada Goose Online Store on Yeezy Boost Sale Online the[27] 26th of November, 1815. Cheap Air Max Trainers The Pandora Store dedication canada goose jacket outlet sermon was preached by pandora jewelry store the son Official Toms Shoes Outlet of the vow, and the grandson Chaussure Nike Pas Cher of Cheap Toms Outlet Store her Nike Outlet who chaussure adidas pas cher made Nike Air Max Sale it, adidas store Rev. günstige nike schuhe John Air Max Femme Mason Adidas Superstar Duncan. As before stated, Rev. James Gray, Cheap True Religion Jeans D.D., then Boty Nike Air with Air Nike Dr. Wylie at Adidas Neo Discount Sale the Moncler Outlet Store head of Jordan Shoes For Cheap a classical New Air Max 2017 school Zapatillas Air Max in Philadelphia, also took Zapatillas Nike Air Max Baratas part.

 

Having been called Air Jordan Retro Sale to Moncler Outlet Online be the pastor New Nike Shoes of Cheap Toms Shoes Outlet this church, chaussure basket homme Mr. Cheap Air Max Chambers surveyed botas de futbol his field to Nike Air Women see what resources Nike  Kyrie there were Negozi Pandora for sustaining permanent gospel work. He found Nike Tn Requin Pas Cher no suivre un envoi organized nike sneakers effort. scarpe nike ThereCheap Michael Kors Handbags was nike tn pas cher no prayer-meeting, Chaussure Air Max no Nike Roshe Run Sale Sunday School, not a man The official UGG to lead coach factory outlet online in Cheap Michael Kors public adidas outlet prayer, and Yeezy Men the Boutique Ugg three nike mercurial soccer cleats elders were all superannuated. The congregation was Canada Goose Womens Coats made Stone Island Outlet up Air Max Sneakers of humble Vans Black Sneakers people, TOMS OUTLET poor, Cheap Michael Kors Tote Bag hard-working, Doudoune Moncler Femme Pas Cher industrious, with Nike Pas Cher Femme only Air Max Kopen here and there Adidas Yeezy Cheap one UGGS Outlet among cheap uggs for women them nike air who might be Adidas Originals Sale called rich; huarache sneakers nor was Nike joggesko there Cheap Nike Huarache a Doudoune Moncler Site Officiel family Nike Store in Nike Air Max Goedkoop which Coach Outlet Store Online family ugg factory outlet worship was held. It Discount Ray Ban Sunglasses was necessary therefore that UGG Boots Cheap the 23 IS BACK Store young Air Max Pas Cher man Nike Roshe Run from Baltimore, who TOMS STORE did Michael Kors not know ten 

Adidas Originals Stan Smith

ppst  2017.11.18

Obrázek uživatele [user:name]

wq

For adidas prospective replica watches students suns jersey wondering timberland boots if barbour jackets Texas burberry handbags outlet Tech nba jersey is air max the panthers nfl jersey right school dsquared2 for soccer outlet them, charlotte hornets jersey Tech’s campus ralph lauren outlet online tour program burberry canada can potentially jordan provide rolex watches an texans nfl jersey answer.

 

Forrest saints nfl jersey Stovall, ralph lauren outlet the jazz jersey supervisor oakley sunglasses outlet for Tech’s coach outlet store Visitors Center omega watches at West michael kors handbags Hall, patriots nfl jersey said five finger shoes the retro jordans tour ed hardy program nike store is burberry outlet robust, nike shoes outlet with marc jacobs two daily oakley sungalsses outlet tours softball bats Monday barbour through nike huarache Friday pacers jersey along supra shoes with seahawks nfl jersey a nike roshe tour hugo boss online on one lions nfl jersey or beats by dre headphones two Saturdays a polo ralph lauren outlet month.

 

“They’ll timberland shoes go through new balance the mcm handbags recreation center,” coach factory outlet online Stovall pandora said, cheap jerseys “they’ll womens clothing go through hoodies outlet the eagles nfl jersey College warriors jersey of hollister clothing store Media and atlanta hawks jersey Communication burberry uk to los angeles clippers jerseys see nike air max the ralph lauren different michael kors academic buildings nike store on 49ers nfl jersey campus, buccaneers nfl jersey the library, the skechers Student ray ban Union c.c beanies Building, mcm backpack and bcbg max our scarpe hogan tour itself chargers nfl jersey concludes at air jordans Wall/Gates armani exchange Residence beats headphones Hall.”

 

The polo ralph lauren tour the north face guides are members oakley outlet online of ralph lauren President’s woolrich outlet Select, coach outlet Stovall roshe run said, replica handbags which nets jerseys is salvatore ferragamo an polo outlet online organization bills nfl jersey composed lacoste outlet of 60 skechers shoes to coach factory outlet 70 versace outlet students.

 

Stovall nike free said fred perry the burberry purpose hollister clothing store of tommy hilfiger outlet President’s Select cheap nfl jerseys is adidas supporting soccer shoes outlet the horloges Office trail blazers jersey of nike canada the President vikings nfl jersey through nike shoes outlet helping oakley sunglasses outlet with hollister hosted soccer shoes events, grizzlies jersey the oakley sunglasses cheap Athletic oakley outlet Department rolex watches through polo ralph recruiting nba shoes and the north face giving colts nfl jersey tours air max 2015 to athletes, hermes and birkenstock the dallas mavericks jersey Undergraduate coach purses outlet Admissions office through oakley vault the los angeles lakers jerseys daily northface tours and ralph lauren uk recruitment cheap jerseys events barbour jackets such mcm backpack outlet as new york knicks jerseys Connect chicago bulls jerseys Tech.

 

Bailey handbags outlet Dowler, swarovski a converse sneakers tour hilfiger outlet guide broncos nfl jersey and steelers nfl jersey a burberry junior ray ban sunglasses public chrome hearts outlet relations azcardinals nfl jersey major ecco shoes from coachfactory.com/shop Los nike Angeles, jimmy choo shoes said versace outlet she stone island became hermes birkin a coach outlet usa tour orlando magic jersey guide in spring air max 90 2016 ray ban sunglasses outlet because hollister clothing of air max shoes her coach outlet passion swarovski jewelry for beats by dre recruitment. givenchy antigona Moreover, nike her new balance inability jimmy choo to nike visit birkenstock outlet Tech longchamp black friday until vans shoes she christian louboutin went cheap oakley for rolex montre orientation celine handbags also reebok served the north face outlet as an new balance outlet incentive.

 

“It’s nike about really pandora jewelry making barbour jackets outlet students cheap jerseys feel welcome nfl jerseys and kind of pandora uk pushing omega watches them, nike or adidas urging them, air huarache to longchamp outlet go instyler to michael kors outlet Tech because I michael kors didn’t michael kors get designer handbags to true religion outlet store see it,” marc jacobs Dowler michael kors outlet said. philadelphia 76ers jersey “So, oakley sungalsses outlet I burberry outlet know puma seeing the rolex watches for sale campus handbags outlet really converse helps.”

 

Dowler boston celtics jerseys said michael kors outlet she bengals nfl jersey enjoys talking cowboys nfl jersey to raiders nfl jersey potential houston rockets jersey students relojes because adidas interacting oakley sunglasses outlet with dolphins nfl jersey current michael kors students hogan shoes positively ray ban influences swarovski potential ray ban sunglasses students’ christian louboutin school michael kors usa choice.

 

Casey prada shoes Fleming, prada handbags a tour ray ban guide swarovski crystal and longchamp a jordan shoes junior hermes outlet human longchamp outlet development cheap nike shoes and oakley family ray ban studies tommy hilfiger major from oklahoma city thunder jerseys San eyeglass frames Antonio, raptors jersey said watches she mcm handbags agreed nike roshe that tommy hilfiger interacting nike free run with nike air max a pandora student guide rams nfl jersey is a detroit pistons jerseys major burberry factor coach factory outlet in longchamp handbags deciding air force which hogan school under armour one nike shoes outlet goes dansko shoes to.

 

“I new balance shoes had ray ban black friday a oakley sunglasses outlet girl hollister reach bottega out cheap shoes to hilfiger online shop me, adidas yeezy shoes and true religion jeans outlet she true religion was adidas shoes like, ‘You fidget spinner were redskins nfl jersey the kings jersey reason ralph lauren that true religion outlet I made cheap mlb jerseys the salomon decision,’” Fleming huarache said, pandora jewellery “and chiefs nfl jersey that packers nfl jersey made coach black friday me red bottoms feel oakley sungalsses outlet so fitflop good because tn pas cher it cheap nhl jerseys made calvin klein me converse shoes feel hollisterco like my baseball bats job spurs jersey is wizards jersey done.”

 

If adidas one person michael kors outlet online sale in michael kors outlet the tour vans becomes cheap oakley sunglasses excited miami heat jerseys at denver nuggets jersey the michael kors bags prospect titans nfl jersey of coach outlet online attending giants nfl jersey Tech, then the mcm bags tour jordan release dates guide’s ferragamo goal ray-ban sunglasses is nfl jerseys accomplished, north face backpacks Fleming pelicans jersey said.

 

The vans admissions cheap jordans office north face outlet often collaborates levi's jeans with nike factory other nike roshe run departments michael kors uk on timberland campus michael kors bags to asics outlet help michael kors with recruitment events, Stovall coach outlet online said, mizuno running with michael kors outlet one nike air max example being bears nfl jersey visitors swarovski canada attending adidas shoes information coach outlet sessions ray ban at timberwolves jersey each salvatore ferragamo college at burberry uk Tech.

 

“They beats by dr dre are ralph lauren polos able to fred perry outlet have nike air a ralph lauren polo general air max information coach outlet session,” oakley sungalsses outlet Stovall jordan retro said, christian louboutin shoes “but adidas tracksuits then uhren also new balance sometimes they’ll timberland outlet want adidas schuhe a ralph lauren online shop tour, cheap ray ban meet bucks jersey with their ralph lauren professors, ray bans things giuseppe shoes of michael kors uk that nhl jerseys nature.”

 

Other nike air collaborations lunette oakley can prada outlet include converse a cheap true religion prospective ray ban wayfarer student tory burch outlet shadowing michael kors a swarovski class coach black friday or exploring browns nfl jersey available bcbg dresses tutoring pandora charms options, puma shoes Stovall nike free run said.

 

Reactions cleveland cavaliers jersey of nike free 5.0 students and parents christian louboutin to philipp plein outlet the true religion jeans tours supra shoes are ferragamo uk generally nike mercurial complimentary, roshe runs Dowler polo outlet said.

 

They dsquared2 outlet tend christian louboutin shoes to long champ be fendi outlet amazed tory burch sandals at kate spade outlet the oakley black friday campus’s size juicy couture outlet and kate spade facilities, mbt shoes Dowler michael kors outlet said.

 

“I’ve ray ban sunglasses outlet had multiple nike air max students on north face my burberry outlet online tours babyliss yell mlb jerseys ‘Guns Up’ ray ban outlet or iphone case ‘Wreck bottega veneta ‘em’ juicy couture or hollister ‘Raider air max Power,’” coach outlet Dowler michaelkors.com said, iphone cases “and the north face jackets that’s ralph lauren outlet really valentino cool ravens nfl jersey because kate spade outlet it rolex watches shows mk outlet online the chi flat iron prospective basketball shoes students ray ban we nike free are jaguars nfl jersey very birkenstock spirited, north face jackets we asics are michael kors outlet online one philipp plein big family.”

 

Dowler longchamp handbags outlet said the point falcons nfl jersey of ray ban the louboutin tour giuseppe zanotti is skechers shoes outlet representing tommy hilfiger Tech prada sunglasses well burberry outlet online and mont blanc pens leaving barbour jacket outlet a nike store lasting oakley sunglasses impression thomas sabo on the roshe run visitors, burberry outlet regardless ralph lauren of jets nfl jersey whether burberry handbags or coach outlet online not longchamp they enroll.

 

The polo ralph lauren outlet online campus north face tour michael kors outlet is nike one of oakley sungalsses outlet the oakley vault most michael kors important michael kors outlet parts reebok shoes of occhiali ray ban the ralph lauren factory store recruitment process, prada Stovall eyeglasses online said, michael kors australia which flat iron is air max 2015 why ray ban the polo ralph lauren tour christian louboutin outlet guides work air max hard to ralph lauren make ferragamo shoes prospective thomas sabo students feel michael kors outlet online special

hilfiger

Přidat komentář