Pořídil jsem si Raspberry Pi

Raspberry Pi model B logoBlíží se moje narozeniny, né že bych na sebe chtěl nejak vyloženě upozorňovat, stejně mi dárek nedáte, ale bylo na čase zvolit dar, jež bych mohl dostat od přítelkyně. Volba padla na něco o čem jsem již delší dobu stejně uvažoval a to na Raspberry Pi Model B Rev2 Mini PC 512MB se zárukou. Objednal jsem si to z Aukra za řekl bych hezkou cenu. A protože prodávající byl spolehlivý, přišlo zboží brzy. Já bych do narozenin čekat stejně nevydržel, tak jsem dostal dárek o pouhý měsíc dříve Smějící se K malině jsem si neobjednal žádnou krabičku, protože jsem ještě neměl moc jasno v tom, co s ní chci podniknout. Což jsem vzhledem k tomu, jak jsem ji využil, posléze vyhodnotil jako chybu. Ale neva. Malina přišla v nevzhledné růžové krabičce. 

Jak mi to přišlo zabalené se můžete podívat na obrázku níže.

Originální Raspberry Pi krabička

Po vybalení jsem začal nejprve s chystáním celého zařízení. Protože nemám doma žádný HDMI monitor, (Jojo, doba notebooková. Ve skutečnosti nemám doma žádný monitor Úžasný) nezbylo než to umístit rovnou k televizi. Umístil jsem to provizorně, jak se můžete podívat na obrázku níže. Propojil jsem to USB kabelem s televizí pro napájení, HDMI kabelem pro obraz a ethernetem pro data! Pro ovládání jsem zvolil starší bezdrátovou klávesnici Logitech s myší. (na televizi krabička na hoře) Bohužel jsem chvíli řešil proč mi myš a klávesnice nechodí. Způsobeno to bylo tím, že přijímač a myš a klávesnice musí být ve stejné víšce. Již je přendáno, na fotkách ještě ne.

Raspberry Pi zapojení v praxi

Poté, když byla HW stránka celé věci hotova, jal jsem se chystat SW. Protože jsem o tom nevěděl ani zbla, našel jsem si první jednodušší návod a instaloval. Instalace byla naprosto jednoduchá. Stáhl jsem si exáč, kde jsem zadal IP adresu zařízení. Pár kliky jsem vytvořil obraz na kartu a mohlo se instalovat! Níže se podívejte, jak vypadá instalace.

Instalace XBMC

Když proběhl celý proces, došlo k několika restartům a začal mi bootovat XBMC z mého Pi. Níže fotka prvního bootu.

První bootování XBMC

Dále už jen několik postřehů:

 • Malina protože je napájená z televize se vypne a zapne s ní. Ovšem po každém startu hlásí chybu napájení. Je to taky problém, kdyby jste si chtěli na malinu něco nahrát když je vypnutá televize.
 • XBMC mi podelší nekativitě vytuhává nebo usíná, ačkoliv je sleep vypnutý...
 • Celé zařízení jde ovádat ovladačem od TV, není tedy potřeba žádná myš! To bylo velmi hezké zjištění!
 • Nepraktická instalace českých modulů.
 • Co využívám hodně je funkce AirPlay od Apple. Apple TV nemám. Ale toto ji velice pohodlně nahradí za pár kaček. Sice se někdy stane že přenos při prvním spuštění vytuhne, ale ojediněle. Plánuji se podívat po možnosti přehrávání z Androidu a W7. Nicméně, nejpohodlnější pouštění seriálu z internetu je přes mobil!!!

Věřím že většinu nevýhod odstraní praktické používaní a zžití se, nebo také jiná instalace XBMC. Rád bych připravil několik návodů, jak co nejpohodlněji vše nakonfigurovat. Na českém webu je spousta návodů ale nikde nic uceleného, přitom věřím, že komunita kolem bude opravdu veliká!

Komentáře

19
Obrázek uživatele Ijacek.007

gratuluji k pořízení aspberry-pi :-) taky jsem o tomhle zajimavem ks HW přemýšlel ale tak nějak jsem zatím pořád nepřišel na to k čemu by mě vlastně byl :-)

Obrázek uživatele Ládínek

Já tak nějak čekám na dlouhé zimní večery, abych mohl využít plný potenciál zařízení... Nicméně funkci domácího mediálního centra to plní na sto procent. Dokonce lépe než jsem čekal!

Obrázek uživatele Nagi

Mám v plánu také zkusit :-ú)

Obrázek uživatele Cenforce 100

<a href="https://www.buygenericpills.com/cenforce-100"> Cenforce 100 </a>  (sildenafil citrate) Known as a Blue pill, Sildenafil citrate helps to treats Sexual impotence in men, Cenforce 100 (Blue pill) helps to increase blood flow in the penile to helps a man get harder and keep a long time an erection. 

<a href="https://www.buygenericpills.com/cenforce-150"> Cenforce 150 </a>  mg is one of the medicines which is used to treat Erectile Dysfunction (ED) or impotence in men. The doctors may prescribe Cenforce 150 mg Sildenafil in some cases for the symptoms of pulmonary hypertension. <a href="https://www.buygenericpills.com/cenforce-200"> Cenforce 200 </a> is an incredible drug that is used to cure Erectile Dysfunction. 

 

Obrázek uživatele Kamagra

Kamagra Oral Jelly is an oral medication that is used to treat erectile dysfunction in men. It is an oral tablet with the active ingredient sildenafil citrate, one of the most popular ED treatments. Sexual desire is the basic need of everyone, and if it's not fulfilled in a marriage, it leads to conflicts that finally end up in the relationship.

Obrázek uživatele marry pole

Cenforce FM 100 mg  is an active ingredient of Sildenafil citrate and Used to treat erectile dysfunction in men and some cases of hypertension. Cenforce FM 100mg is manufactured by Centurion Laboratories in a form of tablets in the USA. This is a very helpful medication to treat erection issue, It has therapeutic effects, and also momentous to in erection happens and what leads to the fluidity of blood into the penile

Obrázek uživatele Pain o soma

If you have been suffering from musculoskeletal pain symptoms for a long time and are tired of using all the medications, then <a href="https://www.buygenericpills.com/pain-o-soma-500mg">Pain O Soma 500mg</a> is the best treatment. It is one of the best muscle relaxant medicines available on the market to ease pain usually caused by muscle injuries. Infection increases inflammation in the body, which can cause a range of symptoms, including joint pain. If you have been suffering from musculoskeletal pain symptoms for a long time and are tired of using all the medications, then <a href="https://www.buygenericpills.com/pain-o-soma-350mg">Pain O Soma</a> is the best treatment. It is one of the best muscle relaxant medicines available on the market to ease pain usually caused by muscle injuries.

Obrázek uživatele Cenforce

Vidalista 20 mg  belongs to the PDE-5 depletion type of drugs which is helpful in suppressing the signs of erectile dysfunction. The main purpose of this drug is to resolve any issues being faced by the men during intercourse. It works mainly by increasing the blood flow to the phallus. Erectile dysfunction can occur as a major problem in a man's life of any age.

 

Fildena 100 mg  is the ultimate solution for the ones who experience any issues with sexual health like sexual impotency. Erectile dysfunction is the most common problem amongst men all around the world. If anyone suffering from such issues is still looking for a permanent solution to end the trouble.

 

Cenforce 100 mg  is a medicine used to treat erectile dysfunction. Cenforce 100mg tablet is popularly known as the blue pill for treating erectile dysfunction (ED). It enables the user to reach orgasm during sexual arousal. This is a quick and easy way to treat sexual dysfunction.

Obrázek uživatele Arrowmeds

<a href="https://www.arrowmeds.com/"> Arrowmeds </a>  is a gives-all genuine drug at a sensible cost. We've to supply 10% off your every request on all erectile dysfunction, Pain, and tension medication. Arrowmeds is a large-scale pharmacy, selling pharmaceuticals worldwide. It offers all health-related medicines at affordable prices.

Have alternative pills: <a href="https://www.arrowmeds.com/product/cenforce/"> Cenforce </a> | <a href="https://www.arrowmeds.com/product/fildena/"> Fildena </a> | <a href="https://www.arrowmeds.com/product/vidalista-cialis-tadalafil/"> Vidalista </a>

Obrázek uživatele Dennis Taylor

pain o soma(Carisoprodol) is a medication that is used to relieve acute musculoskeletal pain in people. It works as a muscle relaxer that lowers the sensation of pain between the nerves and the brain. It is used for pain or internal injuries with proper rest and physical therapy to get treated.

Obrázek uživatele Dennis Taylor

<a href="https://www.genericshub.com/product/tapaday-200mg/">tapaday</a>,<a href="https://www.genericshub.com/product/aspadol-100mg/">aspadol</a>,<a href="https://www.genericshub.com/product/prosoma-500mg/">prosoma</a>,<a href="https://www.genericshub.com/product/somaboost-750/">somaboost 750mg</a>, (Carisoprodol) is a medication that is used to relieve acute musculoskeletal pain in people.

Obrázek uživatele bloghubsite

 juicinghas been proved to be beneficial to people’s health in a variety of ways. It may boost your metabolism, giving you more energy and stamina. It may also aid in the elimination of junk foods by meeting your body’s nutritional requirements. bloghubsite

Obrázek uživatele bloghubsite

(Carisoprodol) is a medication that is used to relieve acute musculoskeletal pain in people. It works as a muscle relaxer that lower the sensation of pain between the nerves and the brain. It is used for Pain or internal injuries with proper rest and physical therapy to get treated pain o soma.tapaday,
aspadol,
prosoma,
somaboost 750mg

Obrázek uživatele Sustanon 250

<a href="https://sustanones250.com/product/anadrol-50/"> Sustanon 250</a> , also known as Sustanon 250, is a brand name for a testosterone replacement therapy medication. It contains a blend of four different testosterone esters: testosterone propionate, testosterone phenylpropionate, testosterone isocaproate, and testosterone decanoate.

Obrázek uživatele Sustanon 250

 

[url=https://sustanones250.com/product/sustanon-250/]Sustanon 250[/url]  also known as Sustanon 250, is a brand name for a testosterone replacement therapy medication. It contains a blend of four different testosterone esters: testosterone propionate, testosterone phenylpropionate, testosterone isocaproate, and testosterone decanoate.

 
Obrázek uživatele Sustanon 250

Dinabol 50  also known as methandrostenolone, is an anabolic steroid that is used to promote muscle growth and increase strength. It is an oral medication that was first developed in the 1950s and was commonly used by bodybuilders and athletes to improve their performance.

Obrázek uživatele kevin venkes

Definition of chronic pain

Chronic pain is defined as pain that persists for longer than six months, and it can be caused by a wide range of conditions or injuries.

It is a complex condition that can be influenced by Aspadol 50mg both physical and psychological factors.

Chronic pain can be debilitating and have a significant impact on a person's quality of life, as it can interfere with daily activities, sleep, and overall mood. It can also lead to feelings of depression and anxiety.

Prevalence of chronic pain

The prevalence of chronic pain varies depending on the population studied and the definition of chronic pain used.

 • In the general population, it is Rin tapenta 50mg estimated that 20-30% of people experience chronic pain.
 • In older adults, the prevalence of chronic pain increases, with up to 50% of individuals over the age of 65 reporting chronic pain.
 • Among veterans, the prevalence of chronic pain is estimated to be as high as 80%.
 • For specific conditions such as fibromyalgia, the prevalence is estimated to be 2-8% of the general population.

It is important to note that these estimates may vary based on the criteria used to define Aspadol 75mg and the population studied.

Impact of chronic pain on quality of life

Chronic pain can have a significant impact on an individual's quality of life. It can affect physical, emotional, and social well-being, leading to a reduced ability to engage in daily activities, increased stress, and decreased enjoyment of life.

Physical impacts of chronic pain include decreased mobility, fatigue, and difficulty with daily activities such as dressing, grooming, and bathing.

It can also lead to a Tapster 50mg reduced ability to work and participate in leisure activities, leading to feelings of isolation and depression. 

Emotional impacts of chronic pain include feelings of anxiety, depression, and frustration.

The constant presence of pain can make it difficult for individuals to enjoy their hobbies and activities, leading to feelings of hopelessness and helplessness.

Social impacts of Tapsmart 200mg include reduced social interactions, isolation, and difficulty forming and maintaining relationships.

Chronic pain can also lead to financial difficulties, due to medical expenses and lost income from missed work.

Overall, chronic pain can greatly impact an individual's physical, emotional, and social well-being, leading to a reduced quality of life.

Effective management of chronic pain is important to improve quality of life and overall well-being.

Types of Chronic Pain

1.) Arthritis:

This is a common cause of Buy tydol 100mg online especially in older adults. It is caused by inflammation of the joints and can result in pain, stiffness, and difficulty moving.

2.) Back pain:

This is a common cause of Tapidol 100mg and can be caused by injuries, poor posture, or degenerative conditions such as spinal stenosis or herniated discs.

Obrázek uživatele vikaskeirt

Chronic pain Definition and types

Chronic pain is defined as pain that persists for longer than six months, and it can be caused by a wide range of conditions or injuries.

It is a complex condition that can be influenced by both physical and psychological factors.

Chronic pain can be debilitating and have a significant impact on a person's quality of life, as it can interfere with daily activities, sleep, and overall mood. It can also lead to feelings of depression and anxiety.

Prevalence of chronic pain

The prevalence of chronic pain varies depending on the population studied and the definition of chronic pain used.

 • In the general population, it is estimated that 20-30% of people experience chronic pain.
 • In older adults, the prevalence of chronic pain increases, with up to 50% of individuals over the age of 65 reporting chronic pain.
 • Among veterans, the prevalence of Tydol Er 100mg is estimated to be as high as 80%.
 • For specific conditions such as fibromyalgia, the prevalence is estimated to be 2-8% of the general population.

It is important to note that these estimates may vary based on the criteria used to define chronic pain and the population studied.

Impact of chronic pain on quality of life

Chronic pain can have a significant Aspadol 100mg impact on an individual's quality of life. It can affect physical, emotional, and social well-being, leading to a reduced ability to engage in daily activities, increased stress, and decreased enjoyment of life.

Physical impacts of chronic pain include decreased mobility, fatigue, and difficulty with daily activities such as dressing, grooming, and bathing.

It can also lead to a reduced ability to work and participate in leisure activities, leading to feelings of isolation and depression. 

Emotional impacts of chronic pain include feelings of anxiety, depression, and frustration.

The constant presence of pain can make it difficult for individuals to enjoy their hobbies and activities, leading to feelings of hopelessness and helplessness.

Social impacts of chronic pain include reduced social interactions, isolation, and difficulty forming and maintaining relationships.

Chronic pain can also lead to financial difficulties, due to medical expenses and lost income from missed work.

Overall, chronic pain can Pain O Soma 350mg greatly impact an individual's physical, emotional, and social well-being, leading to a reduced quality of life.

Effective management of chronic pain is important to improve quality of life and overall well-being.

Obrázek uživatele DeanSmith

Tapaday 200mg  is a specific brand name of  tapentadol tablet . it is typically prescribed for short-term use, because its prolonged use can lead to dependence and addiction. It is the body's natural response to injury or damage, and serves as a warning signal to the brain that something is wrong.

Tapaday tablet  is the brand name for tapentadol, which is a prescription medication used to treat moderate to severe pain. It is available in the form of an oral tablet, and the usual dosage for adults is 50-100 mg every 4-6 hours as needed for their pain relief. Tapaday 200mg maximum recommended dosage is 600mg per day. It is important to follow the dosage and administration instructions provided by your Doctor and that you do not need to exceed the recommended dosage.

Přidat komentář