Česká Plzeň z Polska

Pivo z PlzněI mě dorazil na internetu různě zmiňovaný řetězový email. Týká se, pro mě velmi oblíbeného piva,  a to plzně. Email se snaží důvěryhodně vysvětlit zdánlivě proměnlivou kvalitu piva. Ono je to tak. Jednou si ji dám k večeři a jen zasyčí. Jindy si ji dám a huba se kroutí, pivo nejde dovnitř, třeba ho i nedopiju. Vysvětlení je zdánlivě jednoduché... Protože plzeň vlastní pivovar v Polsku, kde vaří také "plzeň" je přece jasné že když mi pivo nechutná, tak je jasně z Polska.Zde si prohlédněte znění emailu:

Moje pátrání po českém pivu z Plzně pokročilo
Vždy se podívejte na láhev a pod datem trvanlivosti je údaj LA… nebo LB… nebo LC… nebo LD… ty tečky jsou čísla. Tyto první dvě písmena (LA,LB,LC,LD) označují výrobní linku, kde se pivo vyrábí. Takže: LA je z Polska. LC a LD jsou z Plzně. V Kauflandu bylo před Vánocemi pivo LA - Polska. V Globusu bylo LC a LD - z Plzně. V albertu mají stále LA - z Polska. Teď jsem objevil  LC - z Plzně zase v kaufladnu.

Takže dámy a pánové, chcte-li pivo české z Plznš a ne ten hnůj z Polska, kupujte LC a LD. Pokud nevěříte, kupte si sklenici LA a druhou LC nebo LD a sami se můžete přesvědčit o podstaném rozdílu.

Dále byl v emailu přiložen obrázek:

Rozdil plzni

To je vše z emailu. Ale protože nerad hned skáču na špek, jal jsem se hledat důkazy pro a proti. Na stránce hoax.cz - která se věnuje podobným kravinkám byl tento email zmíněn. Jako hoax ho tam obhajoval tiskový mluvčí  z Plzně:

 V Česku prodáváme pouze Pilsner Urquell uvařený v Plzni.

1) L znamená stáčecí linka, písměno A, B, C nebo D označuje směnu v plzeňském pivovaru. To je dáno českou produktovou legislativou. Lahve plněné v Polsku ve svém značení kód L vůbec nemají.

2) Na celém území ČR Plzeňský Prazdroj distribuuje a prodává pouze Pilsner Urquell uvařený v Plzni. Licenční výroba v Polsku je určená výhradně pro polský trh a nevozíme ji ani do ČR, ani do jiných států.

Jiří Mareček
tiskový mluvčí Plzeňského Prazdroje

V jednom z dalších komentářů obhajoval původ piva manažer stáčíren:

V poslední době se začínají objevovat dotazy na objasnění zkratek na etiketách piva Pilsner Urquell, jde hlavně o LA,LD,LC. Proto níže uvádím vysvětlení ke kódům, které můžete najít pod datumem na zadní etiketě, např. ve znění LA2021. Písmeno L je legislativně povinný údaj, který musí výrobce v ČR dát před datum, pokud chce použít tzv. skryté datum. V okolních státech se nepoužívá. Písmena A, B, C, D označují směny v příslušné stáčírně. 2 = označení stáčecí linky, v tomto případě jde o linku v plzeňské stáčírně Prazdroje, na které se plní všechny vratné lahve se značkou Pilsner Urquell distribuované v ČR. 021 = číslo dne od počátku roku - toto pivo bylo stočeno 21. den letošního roku, tedy ve čtvrtek 21.ledna S pozdravem Ing. Václav Šimek Manažer stáčíren Plzeňský Prazdroj, a.s.

Nicméně komentářům typu:

Zajimave jaxe ve vsech (super)marketech typu Lidl a pod. zacaly objevovat pouze varky LA. Ze by tak milovali tuhle smenu ? To asi ne

Musím dát za pravdu. Zřejmě si tyhle supermarkety pro chudší dovážejí toto pivo jako většinu ostatního sortimentu ze zahraničí. A nemusí to být pouze Polsko. Ovšem v případě že by to bylo Polské pivo mě zaráží proč by nemělo polskou etiketu? Protože Polské pivo je viditelně označeno. Možná že by to bylo polské pivo vyrobeno pro jiné státy s českou etiketou. Ale to jsou pouze spekulace. Rozdíl mezi Polskou a českou etiketou je zcela zřejmý:

Polská a česká plzeň

Jeden komentář se k tomu vyjádřil takto:

Ja se musim smat!! Vazeni, je to uplne jednoduche, staci umet cist. Na etikete je totiz u piva z Plzne napsano BREWED in Pilsner a na tech co jsou z jinych pivovaru je napsano BORN in Pilsner

Brewed - Uvařeno v Plzni, Born - Narozeno v Plzni. Jak říkám rozdíl zcela zřejmý.

Nemyslím si že by Plzenští zcela záměrně šidili českého pivaře, ale myslím si že manažeři, obchoďáci, dovozci, vývozci a na konec prodejci jsou strašlivá pakáž prakticky v každém oboru a tak je možné cokoliv. Dovedu si představit linku která přelepuje polské etikety za české...

Osobně nejsem z toho rozčarován, kozel se taky vaří v maďarsku a ani po tom pes neštěkne.

Chuťová kvalita piva, alespoň u mě je z převážné většiny způsobena mnou. Jakou mám náladu na pivo, jakou mám chuť, jaké je počasí, co jsem v průěhu dne jedl. Proto mi jednou chutná víc a jednou míň. Nemyslím si že rozdíl mezi dvěma pivovary je zásadní... Původ piva neřeším a nerozčiluje mě pokud mi pivo chutná Cool

Co mě osobně rozčiluje víc, tak to je rozmach, alespoň na Jihlavsku, piva Ježek. Pivo ježek jak známo je možno pít pouze otvorem řitním, ústy se pozřít nedá. A kdo ho pozře ústy tak má zaručeno že ježek ve stejné konzistenci řití vyjde!!! A to zcela vážně! Proč proboha v 80% Jihlavských hospod točí ježka? A třeba už i místo mojí oblíbené Plzně? Je to téměř na další článek. Ale když se dostanu do jihlavy na pivo, to jednou za uherák, tak musím stále častěji pít právě lahvovou plzeň, protože ježka pít nebudu. Očividně Ježek najal schopného obchoďáka který se umí otáčet a udělal z ježka - značky pro bezdomovce a ultrachudé - pivo pro lidi. Bohužel kvalita moku se nezměnila. Co mě dostalo nejvíc, přijedu do Prahy na hotel a točej tam ježka... Nedal jsem si ni jednoho. Raději Plzeň z Polska!

PřílohaVelikost
PDF icon Plzeo.pdf630.93 KB

Komentáře

11
Obrázek uživatele Karel

A to já si dám radši třeba toho Ježka. Plzeň mi přijde příliš sterilní. Ježek se po roce 2008 hodně polepšil, ale u mnohých si bohužel zachovává špatnou pověst. Na druhou stranu zase Plzeň žije hlavně ze své dobré pověsti, ale lepší chuťový zážitek dnes (dle mého) nabízejí právě piva menších výrobců, jako je Sentický Kvasar, Polička, Richard, Krakonoš, Poutník a mnohá další. Je pochopitelné, že vzhledem ke způsobu výroby tyto značky nenavyklého pijáka ze začátku mohou "prohnat" :-)

Obrázek uživatele Anonym

Svijany tot pivo!!!

Obrázek uživatele podskalák

jo svijany kdysi vá byly dobrý,a le už to zkazily a dalai tomu co proto, je to šílená přesycená  močka, po které je člověku akorát strašně zle..ale je to levné a je to liberecká(Lbc kraj  myslím) tradice, tak se pořád dál chlastá

Obrázek uživatele pifko = plzen

svijany sem jedno ochutnal pak sem se svijanoval, vlastne svijel.

plzen je pivo. tecka.

Obrázek uživatele [user:name]

Svijany  bylo opravdu dobré pivo, ještě za majitele, pana Horáka. Nechápu, jak někomu dnes mohou chutnat. To vám nesmrdí líh, který do toho přidávají? To vám nevadí, že se slad z části nahrazuje tekutým kukuřičným cukrem? To vám nevadí chmelový izoextrakt TETRAHOP, který se přidává z důvodu zlepšení kvality pěny? Nemohu si pomoci, ale pivo, které se dříve vařilo, pěnilo normálně dobře a nepotřebovalo přidávat další ztužovače pěny. Ošizená techologie a suroviny asi ztužovač pěny TETRAHOP potřebují, umělé dolihovávání zkrátí proces kvašení v ležáckých tancích a tím se může zvýšit obrátkovost. Takže za mne: Svijanské pivo mi smrdí cizím lihem, druhý den  mne z něho bolí hlava a mám z něj lehký průjem, takže jej piji pouze po třetinkách, ve velké nouzi na návšetě u kamárádů, kde nic jiného nemají.

 

 

Obrázek uživatele Jarin

Jsem rád za to, že je v Čechách takový výběr značek českých piv rozmanitých chutí. Dle mého názoru by se zasloužilo podporovat menší české pivovary, ve kterých si jistě každý pivař najde svou značku, která mu bude nejvíce chutnat. Dávám zapravdu kolegovi že Svijany dobře chutnají, ale byl bych velice smutný kdyby se nějak zásadně rozmohla jedna značka a vytlačila nebo zlikvidovala ostatní tak, že bych si nemohl dát hořkého Krakonoše nebo nasládlého, chuťově plného Primátora. Kdo je takovýmto způsobem odkojený asi si těžko oblíbí jiné. Neexistuje dle mého nejlepší pivo, každý má ten jazýček jinak namlsaný a je to podobné jako s druhy masa. Skopové si každý nedá a někdo ho má za naprostou delikatesu. Každý má své oblíbené pivo a malé pivovary s poctivým procesem výroby jsou ČESKÉ NÁRODNÍ BOHATSTVÍ než to ty kur.. lakomý ve vládě všechno zlikvidují a rozkradou.

Obrázek uživatele DAVID

ze SEVERNÏHO IRSKA Nezlobte se panove ale asi na tom něco málo pravdy bude,na te kvalitě.

Byl jsem přepit těch místních piv a cideru,tak jsem si začal kupovat v tescu a Sainsburis v NI Plzen,stím že si dam kvalitní pitivo.-),ale ejhle!!??.Datum trvanlivosti dobrá,etiketa souhlasila,ale ta CHUŤ!!!!!jako ne  Plzeň.a to mě nerozmluvíte,A nesvádějte to na transport ze to šlo přes moře .-)

Obrázek uživatele Alan Badylan

Už som kvôli Plzni prišiel o pár kamarátov, keď ma presviedčali, že je to dobré pivo. Bol som svojho času pri meste Plzeň na vojne, veľmi dobre si pamätám chuť toho piva, ale to súčasné s ním nemá nič spoločné (okrem miesta "narodenia")...

Obrázek uživatele Petr Majer

Sohlasim, dodnes si pamatuji, kdyz jsem si v lete 1988 dal u Pinkasu Plzen z tanku. Byl to malvaz, po napiti jsem se chtel naput hned znovu. Dnes to je uplne o necem jinem (vetsinou pasterizovana eurosracka). Tenkrat byly spilky drevene se svoji typickou mikroflorou, ktera mela pozitivni vliv na chut piva. Dale tam byly drevene lezacke tanky, ktere se pred kazdou varkou rucne vysmolily. A v neposledni rade voda z artezskych plzenskych studni. A dnes? Spilka i lezacky tank nahrazeny jednim mamutim nerezovym CKT, voda pri masove produkci tototo "ceskeho piva" ze studni urcite nestaci, takze se bere odkudkoliv. Ale ti pivovarsti tvrdi, ze se chut a kvalita nezmenila (naprosto vedoma lez). O reklame v mediich radeji nemluvim. Myslim, ze kdo dnes pije plzenske, tot opravdovy zoufalec.

Obrázek uživatele Jan

Co si kde v jiných státech markety obchodní řetězce nakoupí a pak prodávají to neovlivní ani Plzenský Prazdroj. Je to jednoduché V Polsku market obchodní řetězec nakoupí podstatně levněji v polsku vyrobenou plzěn pro polský trh pak převeze o pár set kilometrů do česka. Lepší je to nepít protože člověk nikdy neví co vlastně pije.

Obrázek uživatele peter petras

co znamena na plechovke L1- kde je vyrobene

Přidat komentář