Architektura nové Jihlavy

Panorama JIhlavyV Jihlavě se stejně jako v každém rozvíjejícím městě staví jako o závod. Na neštěstí asi nikdo neřeší ... co! Nedaleko mého bydliště roste toto. A já jsem nucen každý den na to koukat. A nebudu nic zastírat, blil bych z toho... Proč? Podivme se na podivnou soustavu domů, jež zde vyrostly!

Protože v tomto směru školy nemám, berte moje názory jako nazory běžného kolemjdoucího.

Bordel - veřejný dům JihlavaPrvní dům není až tak ošklivý. Jistě by se hodil jako kulisa do filmu ze dvora Ludvíka 15. Mohla by v něm bydlet třeba Madam Pompadur, jež byla jeho... Ano, řekněme milenka. Domek jenž připomíná bordel z historického velkofilmu. Ten postavěji na vysočině. To mohl schválit pouhý idiot. Proč????? Za co????
Běžný domek na VysočiněDruhému domku nemohu nic vytknout. Jestli nepokurvěj fasádu nějakým obkladem, či se nepokuseji z něj udělat také ubytování pro štětky, tak se na Vysočinu celkem hodí! Satelit tohoto stylu by mě do očí netloukl.
Dům z měsíce?Tento dům bych chtěl. Ovšem v případě, že bych si pořídil linku na zpracování ojetých pneu, či bych chtěl bydlet v kotelně. Na dům který "jako by spadl z měsíce" by se dalo koukat, kdyby stál zasazen někde o samotě. Ale vedle ostatních zmíněných domů? Doporučoval bych do chodníku zazdít větší kanálek. Aby se případní chodci procházející kolem, měli kam vyzvracet. Je vidět že architekti, co si tam ještě vyvěsili plakát - GR8 project - prodělali amputaci vkusu.
Ostře střižený důmMáme tady poslední dům z řady. Moje pocity z othoto domu nejdou moc popsat slovy. Styl jistě není ani trochu Český, na tož Vysočinský. Tento dům mě hned na první pohled, na rozdíl od domu č. 1 a 3 neurazí, ani bych se nezblil. Ale zhledem k chybějícím přesahům střech, nahňácaným střešním oknům a uzkým vysokým oknům mi připomíná nějakou osamělou řadovku. Tady bych naznal, že architekt má nějaký psychický problém. A své komplexy se snaží kompenzovat na kolemjdoucích, kolem jeho domů. Majitele domu je mi upřímně líto! Ale třeba dům staví pouze jako sklad kožešin.

A celé panorama nám do kupy tvoří skupinu nesourodých hnusných objektů, jež ční k nebi na horizontu, kdykoliv se podívám z okna. Opravdu, toto není fér. A stavební úřad by měl konat - a nařídit demolici celé řady.

Panorama JIhlavy

Komentáře

6
Obrázek uživatele Pinďa

Supermarket hned po ruce :D

 

Obrázek uživatele Ládínek

Trochu to vlastne pripomina totalitni jednotu :) Jo mozna se tam nastehujou vietnamci.  (jinak ti uz oteviraji 3 obchod u nas v ulici a ani u jednech nemuzu nakupovat, bo neberou kartu...)

Obrázek uživatele matej

dům číslo 3 - takhle si předtavuji moderní kremotium.......

Obrázek uživatele Ijacek.007

no každy má jiný vkus a podle toho taky vypadá jeho bydlení.  Ja osobně mám radeji domky klasické ale když oni ty hnusné stavby jsou tak "moderní a nadčasové".

Obrázek uživatele Pavel Večeřa

Musím říct, že jsem se při čtení takto komentovaného pohledu na architekturu jednotlivých objektů ve zmíněném území upřímně smál. V dobrém. Že si někdo dá tu práci, zmapuje území, byť jen s rozestavěnou výstavbou, nafotí a jednotlivě okomentuje, je fakt pecka..... Nutno ovšem ale připomenout, že co člověk, to unikát, originál, osobnost....a zde je opravdu patrné, že není možné, aby se každému líbil stejný "obraz". A regulace?Do jisté míry určitě a taky v území dána byla - územní studií od pražského ateliéru A6, kde bylo navrženo a počítalo se s objekty "hranatými", střechami plochými, zapadajícími mezi kubické hmoty městských bytových domů (nejen panelových) v dané lokalitě (možná viz. dům, ve kterém autor sám bydlí). Ovšem pouze do té doby, než si prodejce pozemků ve spojení s jedním jihlavským architektem řešení území dle původní studie rozmysleli a napadlo je v českém městě na Vysočině vybudovat "staroanglickou čtvrť" venkovského typu. Na  okraji krajského města uprostřed Čech. A ukázali všem dům č.1 - a všichni stavte podle tohoto vzoru?! Naštěstí období uniformity, omezování, příkazů a zákazů z dob "nedávno" minulých je pryč.....a to je fajn. A vybudovat na okraji města třeba staročeskou vesnici? Aha a proč?..město je město, vesnice je vesnice, statek uprostřed města je stejně ulítlej jako sídlo pojišťovny VZP uprostřed české vesničky.

Hlavně, dům č.2 je naprosto bez komentáře, ...to není architektura ale blíže neurčené a nespecifikovatelné stavení, kterých vyrostlo v satelitech všude kolem pytel....bez duše, bez emocí, originality, osobitosti.

Dům č.3 prozatím jako jediný respektuje původní a jihlavským stavebním úřadem schválenou územní studii s navrženou "hranatou" výstavbou a s tímto také investor domu č.3 pozemek kupoval! Jinak ale: proti gustu...nikomu nic nenutíme, nepředepisujeme, každému hlavně na jeho vlastní míru.

Obrázek uživatele Jenda

...nenechám bez komentáře, jak si liška z gr8 pochválila svůj ocas...
S ostatními komentáři souhlas rozhodně víc než z 50%, ta výrobně skladovací prostora skutečně svědčí o amputovaném vkusu. Líbějí prominout, vzácní a študovaní páni architekti, on může být velký rozdíl mezi výrazným (originálním, osobitým, individualistickým, ...) výtvarným projevem a dílem vkusným, oku lahodícím. To nechápete? Tvrzení pana architekta ad domek 2 je naprosto scestné, jelikož popírá, že emoce mohou být i kladné, evokující klidný domov, a duševní stav autora i stavitele normální. No nic, zjevně se našel někdo, kdo za to zaplatil. Lituji ty, kdo se na toto musí koukat. Doporučuji japonské nebo jaké to jsou topoly, co se pěstují na palivové dřevo, ty rychle rostou...

Přidat komentář