Proč mě zase štve O2

jak nastavit routerNení pro nikoho tajemstvím, že jsem pár let spravoval jistou bezdrátovou síť. Sice jsem ji nebudoval od základu, za to jsem ji ve spolupráci s kámošem, který mě zasvětil do oboru celou překopal. Proto mám na některé věci trochu jiný názor, než běžná populace... Pojď me se podívat, co mě v současnosti rozčiluje na korporacích typu O2, T-Mobile a proč bych si od nich nevzal přípojku!

Od té doby co síť nespravuji, věnuji se na plno servisu kopírek. Ovšem servis kopírek není jen šroubování šroubků a vysávání rozsypaného toneru. Velké procento práce je konfigurace síťových prvků, konfigurace a sdílení scanování na disková úložiště či servery, instalace tiskových ovladačů, konfigurace účtování... A tomu všemu bývá velmi častou router od O2 či T-Mobile hlavním prvkem.

Co si budem povídat většina firem nemá IT technika na úrovni, že by úměl cokoliv nastavit. Většinou umí pouze vypnout a zapnout, popřípadě vyměnit switch.

A tahle většina firem se snaží ušetřit každý halíř. Proto si nepořídí přípojku od lokálního WiFi providera. Obchodník O2 jim nakecá, že je přece moc drahý a že jim dá jenom 8 kdežto outů 24. A to je přece super! Tak si pořídí outů levně.

Přijde bouřka a vyhoří router. Zákazník volá technika na kopírku, jak to nastavit, aby to fungovalo bez routeru. A otravuje s tím půl hodiny. O konfiguraci ví prd. Tak mu to vysvětluji, div nepřijdu o nervy. Až se to zadaří.

Zákazník konečně vyřídí reklamaci. Zaplatí si nový router. Ten mu přijde.Připojí počítač a jde mu internet. Připojí kopírku a ta zas netiskne a nescanuje. Asi je tedy rozbitá. Musí tedy zase zavolat technika. Technik musí po telefonu vysvětlovat jak to zase nastavit...

Často zákazník tráví den nebo dva konfigurací zařízení s radama po telefonu.

Ovšem, kdyby měl lokálního poskytovatele, ten přijede, router vymění a ještě mu to nastaví! Zdarma nebo za nějakou mrzkou korunu! To zákazník ušetřil, dva dny nemohl dělat svojí práci a firmě nevydělával...

Nyní O2 začalo velice často měnit routery kvůli zvýšení rychlosti. Zase, pošle krabici bez možnosti klonu nastavení stávajícího routeru do nového. A Vůbec O2 nezajímá, že zákazník tápe a prudí všude okolo, aby to všechno zase rozchodil...

Jaké jsou výhody lokálního providera?

  • Nejde to, víte kam a komu volat, aby se to změnilo.
  • Když to nejde, dozvíte se proč.
  • Když vám to nejde doma, domluvíte si návštěvu.
  • Když v domluvený čas nikdo nepřijede, víte kam si stěžovat.
  • Když se vám něco mění v síti, poradí či to přijedou udělat.
  • Nové zařízení dovezou zapojí a odzkouší...
  • ...

Proto když si kde kdo myslí že tyto korporace jsou výhra, a jak to ojebal, opak je pravdou. V konečném důsledku je ojebán zákazník. A velice tvrdě.

A aby jste neřekli že jen nadávám, pojďme se podívat na nějakou statistiku. Udělal jsem statistiku naměřených rychlostí ADSL a VDSL za první polovinu roku 2012. (za první půlku roku 2011 se mrkněte zde) O2 opět dodržuje nastavený stadnart, dává průměrně polovišní rychlost, než jakou nabízí! (Jou zde použita data z mého oblíbeného serveru dsl.cz)

ADSL VDSL
8 16 16 24
leden 4767 7615 9924 12579
únor 4864 7360 9627 12102
březen 4950 6235 9417 12222
duben 4909 6418 9878 12748
květen 4964 6238 9844 13786
červen 4898 7771 10311 13091

 rychlost internetu telefonica O2

 

Až vás bude obchodník O2 přemlouvat a nabízet že vám to bude stahovat 24, tak si vzpomeňte na uvedený graf. Klidně si kupte desetimego od wifi providera...

Komentáře

2
Obrázek uživatele vaclav

Já mám internet od souseda z baráku je provider a jede mi to 40Mb/s za 275 Kč takže já jsem spokojenej , v životě bych nešel k O2 , T.mobile a podobně.

Obrázek uživatele TeleForum.cz

Co na to říct. U O2 na nás čekají samé podrazy, jako tomu vždy bylo a bude. Tady je vlákno, kde si lidi celkem stěžujou : http://www.teleforum.cz/viewtopic.php?f=38&t=69 ... Kdyby tu byl jeden jediný poctivý operátor, šel bych k němu :)

Přidat komentář