Napájecí zdroj dell - ukroucený kabel

napájecí zdroj dell levně zdarmaJestli vlastníte či používáte notebook dell, se ktrým trochu chodíte a jste nuceni často připojovat nabíječku, dříve nebo později se vám ukroutí kabel. A jako napotvoru to není kabel přívodní ke zdroji, ale napájecí k notebooku, který se nedá vyměnit. A jestli nemáte prodlouženou záruku či záruku, bude vás nový zdroj stát několik bankovek. Chcete-li několik bankovek ušetřit, můžete si zdroj opravit. Že to nejde? Ba jde!

Proč a kdy opravovat zdroj

Máte- li záruku, můžete zkusit nahlásit, že vám zlobí zdroj, a notebook píše při pohybováním zdroje, že se odpojuje a připojuje k napájení. Pravděpodobně řešení problému proběhne tak, že vám zašlou zdroj nový. Ještě vás požádají, zda starý nezlikvidujete. Vy si můžete starý v klidu opravit, a máte dva. Jeden nový, vzhledný na cesty. A druhý, nevzhledný, lepený na doma... Chcete si ho opravit? Jdeme na to! Návod platí pouze na poruchu, kdy je očividně utržený drát. Má-li zdroj jinou poruchu v součástkách, na opravu se vyprdněte.

Co budete potřebovat?

Minimální znalosti elektrotechniky. (kdo je nemá, vystačí si s poučkou že od pantáty vedou dráty) Dále budete potřebovat velký plochý šroubovák, páječku, cín, kalafunu, odsávačku, štípačky a pod. Dále odvahu a sekundové lepidlo.

Na co dávat POZOR!

Celou operaci provedete na vlastní nebezpečí!!! V případě že přehodíte drátky, může dojít k tomu, že ze svého laptopu vytvoříte cihlu! Proto vše kontorlovat dvakrát!!!

Jak na to?

Můžete začít tak, že ukroucený kabel ucvaknete kousek za ukrouceným místem. Docílíte toho, že se vám nebude po celou dobu rozdělávání mrcasit pod rukama, a zároveň vám zůstane krátký ocásek, dle kterého zapájíte nový konec kabelu.

Nyní můžete zdroj rozloupnout na dvě části. Postupujte opatrně, ale ne moc. Já už takto opravil dva, a nikdy mi nijak nepraskl. Rozloupnete ho tak, že vezmete velký plochý šroubovák a ve vyznačených míste zapáčíte, až praskne lepený spoj mezi půlkama.

Když se jednotlivé půlky zdroje pěkně oddělí od sebe, tak vnitřek vyndáte. Celý vnitřek je v jakém si měděném plíšku, který slouží jako chladič. Tak to sundejte. všiměte si že jedna část mědi je přiletována na dva kontakty. Tak až to budete skládat tak to nezapomeňte opět přiletovat!

Když máte vše "vybaleno", stáhněte si starou chráničku z ocásku kabelu, za níž drží kabel ve zdroji. Když ji nepoužijete, brzo zase kabel urvete. A to nechcete. Odstraňte z vnitřku chráničky zbytek přilepené staré bužírky a navlékněte ji na kabel kde si poté připravíte konec k přiletování. A připravte si konec k přiletování.

Poté postupně odstraňujte jednotlívé žíly kabelu, pojednom, a letujte do dírek v plošňáku. Je potřeba nechat drátky co nejkratší, tedy téměř žádné, nezbyde vám potom prostor, kde by se drátky propojili a udělali zkrat. V tomto směru není moje ilustrace víše zcela přesná, ale toto nechám na vás :)

Až všechny tři drátky přiletujete, začněte skládat všechny díly obalů a chladiče zpět na sebe. nyní přiletujete ten měděný plech. Nasadíte na sebe dvě plastové půlky a otestujete připojením k NB. Kdo si není jistý, může koncovku změřit. Vše by mělo šlapat. Jestli ano, slepte dvě půlky k sobě lepidlem. Na konec zakápněte lepidlem ještě místo, kde prochází kabel tou chráničkou, ať se spojí v jedno... A máte hotovo!

Nyní si vychutnejte pocit z uspořených bankovek!

Přidat komentář