Chybová zpráva

User warning: The following module is missing from the file system: localized. In order to fix this, put the module back in its original location. For more information, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1128 of /data/web/virtuals/13296/virtual/www/includes/bootstrap.inc).

Kronika Václava Příplaty strany 10, 11, 12,

Další část kroniky zobrazuje něco málo školní docházky, něco málo zimních radovánek. Ale hlavně zobrazuje věc dnes již nevídanou. Kdo z vás někdy šel na raky? Já kdysi jo, dokonce chutná moc dobře. Bohužel raci jsou jiý pomálu a chránění... Tady jich lovili v potoce 200..

 

10.

 Nerozrthl, ale už si nebyl jistý co udělám podruhé. Na prdel jsem nosil ošatku na chleba, strčil jsem ji do kalhot a prně jsem neplakal, až ten trik prokoukl. Mě nenaučil nic, já procházel samýma seslíkama a tatínek říkával, že budu na chalupě a nebudu učitele Pokorného potřebovat. A když jsem vychodil školu obecnou, chodil jsem do zemědělské pokračovací v Částrově a chodil jsem s Marii Doškářovou ze Ctiboře. Ve škole jsme vedli různé války hlavně s moravskýma klukama, tích bylo na Moravě jako smetí a nás Perkařů málo, tak nám pomáhali vesničáci. Dostávali jsme dost a často na frak. Byli jako vosy, když útočili. V zimě u Kravkových měli ze sněhu hrad a čekali na nás až půjdem okolo nich, v hradě měli tolik nadělaných hrud, že se na nás sesypali než jsme udělali jednu, tři už jsme měli v zádech, na hubě... Přitom jsme museli postupovat po řadě dopředu, abychom protrhli jejich obranu a jak jsme jim obranu protrhli, byli na mizině s hroudama a museli je dělat taky. Na Perku jsme si taky hráli po různě. My mladší na četníky a zloděje a vždycky na Perku se prováděli různé hry jako špačka soutěžního, kdo ho dál odpálí, kuličky a jamka, fazole, na schovávanou. Marek měl flobertku - zbraň. Stříleli jsme s ní i do věže perkařské kaple, byli jsme kluci a holky jako celej. Vyvádělo se na stromech ovocných. Ovoce co bylo dobrý, to jsme vyzkoušeli. Krejčům před oky ze sednice byla dobrá meruňka, jak byli ve chlívě, hup na ní a rychle dolů, aby nás neviděli, vždycky někdo hlídal, chodili jsme na cizí třešně, honili nás majitelé, to bylo nejlepší, z toho jsme

měli velkou legraci.

 11.
 

K nám a k Joudlovům se chodilo na vařené brambory, měli jsme nejlepší. V každé chalupě bylo něco zvláštního pro nás, jako třebas u Hronů na půdě hráli jsme si s Hronovýma klukama, vidíme truhlu, zamčená, jak jí otevřít, co v ní je? Zvědavodst zesílila, běžel jsem domů k obědu, že se odpoledne sejdem a najdeme způsob, jak jí otevřít. Odpoledne jsem přiběhl a kluci už to montovali a koukají po tich trámech. Najednou Míla povídá, támhle je nějaký klíč, sundáme ho, ale jak na něj. Klacíkem se shodil a šup do truhly a skutečně pasoval. Pomalu otvíráme a hle, přikrytý papírem, zvědaví co pod ním vlastně je. Mezi tím na půdu někdo přišel, jenže my ho neviděli, jak jsme byli zabraní k té truhle a až odkrejem papír. Lekli jsme se, na vrchu čertovské šaty, vidle, mikulášské a andělské oblečení a najednou za našimi zády stojí oblečený čert a pořádně zabručel. Nevěděli jsme ani kde jsou schody, letěli jsme ze schodů po prdeli do Hronovýho kolníku a čekáme co bude dál. Za chvíli slyšíme, jak se někdo tak silně směje z půdy, tak jsem se si dodali odvahu, že se půjdem podívat na půdu a koukáme, tam u té truhly stojí teta, maminka Jendy a Míly, směje se na celé kolo a říká - nezranili jste se, jak jste letěli po tich schodech? Nic nám nebylo. Teta vyprávěla, když jsme odešli na oběd, došla jsem na půdu, vzala jedny šaty a masku a v kuchyni se oblékla a odešla na půdu a věřila jsem, že mě ze zvědavosti přehlédnete, že jsem vstoupila na půdu, jak jste byli zabraní do truhly. Šaty jsem si všichni vyzkoušeli a tu jsme od tety věděli, jak to vlastně je už jsme se oblíkali my do plášťů Mikulášů, čertů a andělů. U  Hronů se pekly různé perníčky, ořechy, fíky. 1 kus do sáčku, perníčků více a různé cukrovinky. Chodili jsme po Perku i do Častrova, po loukách k Votrubovi a nahorů ke kostelu, tam jsme potkali jiné, jako čerti se poprali, dárky Mikuláš podělil hodné a šli jsme domů a Častrovský nadíleli v kornoutách jen uhlí.
 

 12.


Chodili jsme na kopec. Často jsme pekli brambory, pojídali se solí a často mě posílali pro podmáslí a to se papalo. Brambory se vždy nakopali někomu na poli a zahrabaly se díry, aby nebylo vidět, že jsou vyhrabané. Často jsme vycházeli já, Jenda, Míla a Fanouš Marků na raky ke Hladovu, to je velký rybník u lesa Jíchovek u obce Veselá a pod hrází byl klikatý potok kamenitý. Na raky jak dělaný. Čistá voda, viděli jsme až na dno potoka a šli po potoku, ruce pustili dolů pod kameny a už lítali jak se vyhazovali na břeh. Co se jich vždycky nachytalo a pořách jich bylo dost. Jednou se stalo, že mě chytil klepetem za prst a já jsem řval jako tygr. Kluci hned ke mně přiskočili a vespod ho poškrábali na ocasu a hned pustil. Já tu bolest cítil ještě dlouho, kluci hned ponoř ruce do vody a za chvíli bolest přestala a lovil jsem pod kamenama raky dál. To byl takový silák a velikán, že jsem se divil, že mi ten prst nepřeštíp. Domů jsme jich přinášeli dohromady 80 kusů a z veselou přes pole kráčeli do rodné vsi a udělali poradu, když jsme dorazili do lesa Číhadla, sedli jsme po pařezech a že se vypravíme na raky v noci s baterkama. Šli jsme tři, Jenda, Míla a já. To byla radost když jsme vstoupili do vody, rozsvítili baterky, raci vycházeli z pod kameny v zástupech. Po každé noční vycházce jsme přinesly dohromady raků kolem 200 kusů. Čím víc se lovilo, tím více jich v potoce bylo. Na raky má být potok jako byl pod Hladovem, čístý, kamenitý, všelijak kroucený. Prolezli jsme všechno co nebylo přibitý hřebíkama. Vzali jsme si žebřík a šli na mladé vrány do Číhadla všade tam, kde jsme zjistili, kde hnízdí, první vstup na stromy byl v Číhadle vysoko v koruně, po větvích jsem se vyšplhali až ke hnízdům, které byly krásně vystlané, šáhnu pro jedno, hodím ho dolů a hned druhý a když jsem všechny sházel, nenašli jsme ani jednu vránu.


... pokračování příště ...

 

Komentáře

1
Obrázek uživatele [user:name]

les braillés à nike air max running shoes pleine poitrine par la adidas store cohue nike mercurial soccer cleats dansante et strépitante.

Et Cheap Air Max Trainers sans cesse, Nike Air Women à chaque nouvelle Cheap Air Max horreur Nike Air Sneakers ou?e ou North Face Outlet entrevue, Nike Air Max Cheap la déchirante obsession du botas de futbol sort Doudoune Moncler Site Officiel subi peut-être par ma womens nike air max bien-aimée Doudoune Moncler Femme Pas Cher !…

L’aube se Moncler Outlet Store leva, la clarté 23 IS BACK Store roussatre du soleil nouveau Nike Air Damen fit palir Yeezy Men les toms sale flammes, révéla plus Cheap Michael Kors Tote Bag repoussants Nike Shox Cheap les cheap uggs traits Michael Kors Clearance encrassés des prada outlet Nuit-éternalistes, leurs Scarpe Air Max haillons vermineux, les amulettes suspendues à Cheap Michael Kors Handbags leurs Original Ugg Boots cous. Michael Kors Handbags Discount La moncler jacket sale lassitude de l’orgie Vans Black Sneakers les accabla Cheap Toms Shoes Outlet peu à peu ; et ADIDAS NMD SALE ON LINE avant midi, zapatilla adidas tous dormaient, par tas, comme Michael Kors des bêtes. Plusieurs Nike Shoes Discount Marketplace s’étaient adossés Boutique Ugg contre ugg clearance mon soupirail, me bouchant la Nike Store vue, pandora beads et répandant une telle infection de bouc et de vieux cuir que je me retirai jusqu’au fond Adidas Originals Stan Smith de Cheap True Religion Jeans la cave, où la fumée s’était Official Toms Shoes Outlet heureusement un peu éclaircie.

Mon affreuse captivité dura toute la TOMS For Sale nuit et toute la journée suivante Nike Tn Requin Pas Cher : et je nike jordan shoes n’aurais pu Boty Nike Air résister Pandora Style Beads à une agonie morale Negozi Pandora aussi prolongée si son excès même, joint Adidas Neo Discount Sale à l’air Nike Factory Store confiné peut-être, n’avait amené nike air jordan pas cher la torpeur comateuse Jordan Schoenen qui me Chaussure Air Max priva de connaissance. Lorsque je revins à moi, l’ouverture nike schuhe günstig du Canada goose dam soupirail était scarpe nike dégagée Nike Shox discount Sale ; sur la place, innommable champ Yeezy Shoes Discount Marketplace de ruine et new pandora charms de carnage, on ne voyait chaussures nike pas cher plus Air max dam un new yeezy shoes vivant longchamp bags on sale : la TOMS SHOES OUTLET Horde s’était remise en Soccer Boots Outlet nike route.

Me hissant sur la toms shoes outlet barrique, je Nike Zapatos sortis à l’air libre et respirai avidement, comme vans shoe store une brise salutaire, les relents Kobe Shoes Nike de chaussure basket homme grillade et reebok running shoes de Nike Shoes Sale Store br?lé. Au loin, vers Air Max Kopen le New Air Max 2017 centre de Jordan Store ce qui fut la ville : – décombres fumants new jordan releases et murs Hugo Boss Sale calcinés – des Air max levně bruits suspects révélaient Discount Air Max la présence des Nike Air Pas Cher pillards. Mais bien que Michael Kors Outlet je n’eusse Moncler Sale même Descuentos Nike pas un baton pour me défendre, je ne m’attardai Discount Ray Ban Sunglasses pas à chercher Yeezy  Black une arme. Dans le jour tombant, Pandora Store sous l’empire du souci qui Coach Bags On Sale me torturait, je pris les boulevards, Moncler Jackets Discount Marketplace qu’un instinct me fit choisir comme ugg store plus s?rs Canada Goose Outlet et moins obstrués Uggs Pas Cher Soldes par les éboulements d’édifices incendiés, et Adidas Yeezy Boost 350 For Sale comme un halluciné, zapatos de futbol nike je me Canada Goose Womens Coats dirigeai Nike Air Jordan 11 vers Discount Christian Louboutin Shoes la lueur Adidas Originals Superstar violatre günstige nike schuhe du couchant. Amiens, fitflops sale uk asile suprême des Air Max 90 Arts… que Toms Factory Outlet m’importait ! Nike Air Max Goedkoop enjambant les Ugg Pas Cher En France cadavres, évitant Chaussure Nike Air Max Pas Cher la chute des Ray Ban Sunglasses Cheap poutres branlantes, goedkope nike air max contournant Nike Shoes Online les démolitions Pandora Outlet déversées Adidas Shoes Discount Marketplace en travers Air Max Sneakers de nfl store mon chemin, abercrombie and fitch store je ne Nike Pas Cher Femme songeais qu’à une chose chaussure Nike homme : retrouver ma nike sportschuhe bien-année !… Car Jordan Shoes Air je Nike Roshe Run Sale ne voulais coach factory outlet online pas, – car de Adidas Yeezy Cheap tout Pandora Store mon être je me nike air refusais à pandora jewelry store croire qu’elle Pandora Official Website aussi…

Plusieurs fois j’entrevis des maraudeurs se suivre un envoi dissimuler Cheap Michael Kors à mon approche ; au Cheap Toms Outlet Store coin de la rue Yeezy Boost Sale Online de Ugg Pas Cher Femme Beauvais, un autre TOMS OUTLET fit quelques newest lebron shoes pas vers moi, mais s’abstint nike sneakers de m’attaquer ; et Hogan Outlet j’arrivai sans cheap nike air max encombre à la gare Saint-Roch, où je adidas outlet m’engageai sur la voie Pandora Store Sale ferrée. Dans Ray Ban Sunglasses Online la nuit, Christian Louboutin Heels je risquais moins de Cheap Nike Air Huarache m’y égarer, et Air Max Pas Cher j’espérais y faire pandora outlet store moins de zapatillas running mauvaises rencontres que Nike Online Store sur Louboutin Wedding Shoes la converse store route. Bien vite huarache sneakers j’appris à enjamber air force one pas cher d’une Moncler Outlet Online traverse à l’autre, sans Cheap True Religion Jeans toucher le ballast ; mon pas s’égalisa, et je m’avan?ai Hyperdunk 2014 quasi Boost Yeezy Sale On Line automatiquement, les yeux fixes sur les rails qui me billige nike sko fascinaient comme Nike Air Huarache For Sale le coq dont on pose le bec Uggs For Cheap sur une Timberland Outlet ligne de craie.

 

Je Adidas Superstar n’avais rien Stone Island Outlet mangé depuis vingt-quatre scarpe hogan outlet heures qu’une seule pilule canada goose jackets on sale d’Aliment retrouvée dans Air Max Femme la ugg factory outlet poche de mon gilet Doudoune Moncler Pas Cher : Cheap Nike Huarache il ne Ugg Outlet Online Store m’en restait plus, Toms Outlet Online car Cheap Louboutin Heels les Adidas Superstar Sale Online misérables qui me crurent mort louboutin heels m’avaient fouillé et enlevé ma nike sb stefan janoski bonbonnière, christian louboutin outlet avec ma montre et tout le contenu Cheap Real Jordans de mes poches, à l’exception hogan scontate d’un Adidas Soccer Cleats Cheap carnet de notes. La faim me tourmentait, et j’avais dans la bouche un official NHL jerseys affreux go?t d’encre, mais Air Jordan Retro Sale je refusais nike shoes de m’arrêter Discount  TOMS pour boire à quelque puits et chercher de la retro jordans for cheap nourriture. Ce vide Air Nike stomacal, d’ailleurs, n’était zapatillas nike baratas pas sans douceur ; Nike Outlet il faisait Nike Soccer Cleats Boots courir dans mes veines Ugg boots Sale comme une Nike Air 90 fièvre nike tn pas cher légère, et UGG BOOTS FOR WOMEN mon cheap uggs for women angoisse s’éclipsait Jordan Sneakers For Sale parfois derrière canada goose jacket outlet les Canada Goose Outlet tableaux dérou

HYst    2017.6.3

Přidat komentář