Kronika Václava Příplaty str. 0 - 3

V první části našeho malého seriálu - nebo tedy - zveřejňování kroniky si dáme pouze malou ochutnávku. Je to strana 0 - 3. Jak už to bývá, na začátku jakékoli knihy je mnoho prázdných stran. Ale někdy i prázdné strany mohou lecos vypovídat a šrámech na duši autora... Proto neváhejte a čtěte dál.

Když bůh tvořil přírodu, nemohl pro člověka vybrati věrnějšího přítele, než-li strom...

...ovocný nebo i jiný okrasný strom, je věrným svědkem nejen minulosti, ale i přítomnosti. Přímo předurčen ve víru v budoucnost. Člověk dobrý jehož srdce i duše srostlá s přírodou, nachází v ní uklidnění a ukonejšení všech bolestí. Nejlépe pod stromovou korunou. Tam se utíkáme, potřebujeme-li návrat duševního klidu a posílení smyslu, pro cílevědomou práci.

Léta páně 1968                                                             Václav Příplata 

2.

 


Pravda i klam. Lidskost a podraz!


Já jsem se narodil 29. října 1929 v úterý na svátek Marcely. Měl jsem sourozence a to Ludmilku, moji sestřičku, která se narodila 24. listopadu 1923 v neděli. Bratříka Ladislava, který se narodil 25. května 1922 a nejstarší bratr byl Karel, který přišel na svět 1920. Všichni jsme se narodili v malé vesnici u Častrova na Perku v domě číslo 4. Naše maminka byla Ludmila Dvořáková narozená 2. září 1889. Provdala se za Václava Přípratu z Chrbonína, číslo popisné 8, který se narodil 1887. Byl vyučen zedníkem a jezdil často do Vídně zedničit. Maminka než se provdala, měla sestry a bratry, též musím se o nich zmínit, že Frantík byl u četnictva, Josef na ministerstvu, Marie se provdala do Mostu, vzala si horníka. Anežka se dostala do Strakonic a odstěhovali se s mužem do Českých Budějovic. Anna se provdala do Častrova, vzala si zemědělce Václava Koláře. Bydlící pod školou, byli moje kmotřička a kmotříček. Toto je uvedeno na první straně, jelikož se v této kronice bude jednat dost často o všech těch, co tu zmiňuji. Zároveň uvedu vše, co jsem prožil.

 3.

 


... pokračování příště ...

Přidat komentář