Google Latitude aneb hlava v oprátce

Google Latitude logoNěkteří přátelé to používaji na telefonech s androidem již delší dobu. Latitude je služba na sdílení polohy na webu. Mě se sice absolutně příčí jaké koliv logování polohy kdekoliv, myslím si že v době kdy člověk nemůže říkat co si myslí, ba dokonce v době kdy si člověk nemůže myslet co by chtěl, je volný pohyb poslední svobodnou činností co zbývá. Ale protože mě zajímají technologie, baví mě hrátky s určováním polohy, zřídil jsem si tuto službu u googlu. Uvědomuji si že člověk oku velkého bratra uniknout nemůže,  proto je dobré větět jak co funguje a jaké jsou technické možnosti.

Další log z mnoha.

Doba je zlá, řekl by klasik. Člověk prochází městy, je sledován kamerama, sice nerozpoznávají (zatím) obličeje (alespoň u nás) ale kdo ví jak dlouho? Log je minimálně několikadenní a nesmazatelný ve formě záznamu. Projíždíte dálnice, sledují Vás mýtné brány. Neplatíte mýto? No a, mají Vás. V některých městech jdou ještě dál. Např. Praha. Měření hustoty dopravy, měření rychlostí, hlídání průjezdů na červenou, to vše se v Praze monitoruje. Na webu http://kamery.praha.eu se můžete podívat na malý odvárek toho co to umí. Ne nedělám si iluze, nosím u sebe mobil prakticky neustále, možnost logování polohy je velmi jednoduchá a věřím tomu že rerálná. Všichni slyšeli o možnosti "zásílání reklamních sdělení" operátorem a ty pak chodily dokonce podle polohy telefonu... Gogle latitude je pouze dalším hřebíčkem do rakve během pohřbu lidské důstojnosti.

Reklama je mocná

Google díky uživatelské přívětivosti ve stylu "nebýt zlý" získal miliony uživatelů jeho služeb. Z něčeho ale služby žijí. Jeden z příjmů a zřejmě i ten největší je reklama. Všichni vědí že v poskytování reklamních služeb je google nejlepší, čehož důkazem je že likviduje postupem času veškerou konkurenci. Ale aby se reklama mohla cílit co nejdůkladněji, přišel google se "super" službou latitude. Dobrovolné sdílení polohy člověka z mobilního telefonu. Super věc. Drží se však google hesla nebýt zlej? Asi ano, člověk to využívá dobrovolně.

Registrace služby

Registrovat se do služby je snadné. U googlu využívám služeb spousty tak si stačí spustit službu další. Stačí přijmout licenční podmínky, které jsou jako všude velmi dlouhé a nejsou tam zvýrazněny důležité informace. Proč asi? Navíc mě osobně google pobavil potvrzením abych schválil sdílení polohy s přáteli a googlem. Já v tom vidím ZLO. Ale například ve srovnání s facebookem to považuji stále za malé zlo Wink

registrace latitude kontrolní otázka

Instalace

Protože nemám androida ale jen symbian v nokii E66, není užívání služby asi na tolik konfortní a jistě chybí spousty nastavení. Ale samotná registrace byla velmi jednoduchá. Na googlu zadáte telefoní číslo a přijde sms s odkazem na stažení do telefonu. V telefonu stáhnete, nainstalujete, vyplníte login údaje a je hotovo! Z vládne i trouba a tak to má být. SW google maps na nokii E66 šlape jak hodinky. Sice to asi neumí dopočítávat polohu podle BTS, nebo velmi nepřesně ale stačí to. (android to prý dělá) Jak říkám jednoduché.

mobil

mobil

mobil zlo

 

 

Záznam historie

Na webu jsem si pustil záznam historie. Mám možnost zvolit den který chci vidět a vím kde jsem v kolik hodin byl. K čemu to? Zatím k ničemu ale sužba zajímavá Smile Dovedu si to představit jako důkazní materiál pro alibi u soudu. Nebo když si člověk říká, co jsem sakra dělal minulou středu? Kde jsem byl? Stačí se podívat.

Latitude historie

Mapka

Na mapce můžete přehledně sledovat kde jsou Vaši přátelé se kterýma sdílíte polohu. Dá se to využít třeba v případě že potřebujete pomoc, nebo se nudíte a chcete otravovat osobně. Ale nejlépe si dovedu představit využití ve chvíli kdy na někoho čekáte a říkáte si kde sakra je? Ale tady pro mě začíná lehce omezování svobody. Jaktože jsi ještě na čtyřicátém kilometru dálnice? Jedeš jak s hnojem! - může vést k nepřiměřené jízdě a třeba i nehodě. Kdežto za starých časů dotyčný řekl, jsem skoro tam. A byl klid.

latitude mapa

Další údaje

Z dalších údajů si google vyvodí závěry a vytvoří i grafy, což mě celkem překvapilo. Je to v Beta verzi tak si myslím že se to bude velmi rychle měnit a exportů přibývat. Koláč kolik času je člověk v práci, kolik času doma, kolik venku, navštívená místa a četnost navštívení, navštívené země kolik kilometrů člověku zbývá, než by došel na měsíc. Údaje zajímavé, pro usera celkem k ničemu. Potenciál v reklamě? Obrovský.

uživatelské rozhraní

 

Co dál?

Dál nic, závěr si udělejte sami. Pro běžného člověka o důvod víc, proč si pořídit datový tarif z čehož plyne výdělek operátora. Já v tom vidím a vidět budu do budoucna zlo. Až se s tím za pár dní vyblbnu, nastavím soukromí na maximum a vypnu aplikaci v mobilu. Ve chvíli kdy půdu někam kde bude hrozit že ztratím(nebo bude odcizen) telefon či se ztratím sám, aplikaci zapnu a až okolnosti pominou zase vypnu. Využitelnost minimální, okrajová zatím nemůže převážit nevýhody. Tak proč se nechat exponovat dobrovolně? Nejsem nějaký paranoik bo co. Vše beru jak přichází, bez iluzí. Vím že většina lidí spodobnýma službama problém nemá, já holt ano. Hláška na konec: To, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mně nejdou!

Komentáře

1
Obrázek uživatele Sborez

Ty krávo. To je úplně neuvěřitelná aplikace Velkého Bratra. Noční můra pro nevěrné manžele. Tohle používat nebudu!!!!

Přidat komentář