Čechy vs Morava

moravské víno moravský charakterNěkdy se říká, že má Česká republika dvě hlavní města. Jsou jimi skutečné hlavní město Praha, a pak rádoby hlavní město Brno. Obě města jsou spádovou oblastí pro okolní zbytky republiky. Tedy Praha hlavně pro střední Čechy, a Brno hlavně pro moravu. Spádová oblast znamená, že tato města přitahují tzv. naplaveniny, které se tam stěhují za vysněným lepším životem. Například v paneláku. Nejčastěji jsou to lidé, pro něž je dědina malá, a mají pocit, že je doma nikdo nezaplatí stejhně jako v jednom z hlavních měst. A možná že i toto se podepisuje na mentalitě oněch lidí, a lidí kolem nich. Nechci se však zabývat zeměpisem nebo tak. Tenhle článek je o něčem jiném.

Praha vs Brno

hořící šalina tramvajČasto se vedou diskuze na téma kvality občana. Jestli je lepší Pražák nebo Moravák. A vtipy na téma Zkus se v Brně zeptat, kde staví trmvaj, podle čehož Moravák pozná že mluví se středočechem, a téměř zaručeně se můžete vydat na opačnou stranu. Tyto a podobné vtipy dokazují, že každá strana si o sobě myslím, že ona je víc. Já bych nyní chtěl poreferovat, proč sebe pokládám za Čecha, i když bydlím prakticky na moravě, a proč vlastně moraváky nemám rád!

Je to o penězích

peníze moravaPeníze jsou bohužel až na prvním místě. Tedy Všem jde v životě primárně o ně. A dle toho se odvíjí postoj k životu a okolí. V minulosti byla morava bohatý kraj. V dobách, kdy zemědělství bylo, jak to říci, kdy zemědělství bylo rulez, byla morava velice bohatým krajem. Co kde vyplivli, to tam vyrostlo. Dalo se to sklidit a prodat ve zbytku státu, kde nerostlo nic. Moraváci si stavěli hezká naducaná obydlí, kopali, stavěli a zdobili si sklípky, byli nad věcí. Ovšem situace se pomalu otáčí. Zemědělství se stává koulí na noze ekonomiky státu, a začíná pomalu žít, primárně z dotací. Což v České republice znamená menší a menší přijmy běžného oráče. Kdežto průmyslové oblasti, které dříve byly spíše chudší, obyvatelstvo bylo nemocnější a psychicky méně v pohodě, nyní mají na vrch. Tedy ač se to možná nezdá, morava chudne. A ego moraváka, od Znojma po ... to velice těžko nese. Zákonitě se to odráží nad přístupu k okolí.

Kecáš, moraváci jsou super!

svatomartinské a kachna receptJistě mě hnet sejmete, že to není pravda, že moraváci jsou v pohodě, hodní, pohostinní, vyrovnaní. Jezdíte tam dvakrát do roka do sklípku, a jak se tam máte! Ano, máte pravdu. Jedete do sklípku, dobře uvaří, opijí vás, hezky čistě ubytují, a možná vám i zahopsají v kroji a klackama zabouchají do cimbálu. Ale uvědomte si, dělají vše proto, aby z vás vyždímali prachy! Co se stalo nám kdysi, udělali vše jak píši, prostě pohodoví moraváci. Ale než jsme se ráno stihli vyspat z opice kterou nám způsobili, a nebyla to levná opice, nechali nám odtáhnout auto od jejich sklípku místním "odtahovačem". Co by ne, faktura za večer je již v časných ranních hodninách vystavena, a o to jim šlo! Nechají vás s bolavou hlavou se trmácet dědinou k moravský stejnokrojodtahovači, a ten vám nabídne že auto vrátí za pět set bez dokladu. A za sedum set s dokladem. Po dlopuhém smlouvání je ochoten ustoupit na dvě kila. Hrozilo totiž že nedostane vskutku nic. Leda monokl. Tak až budete příště ve sklípku jíst kachní stehna, koutkem oka si všměte, jak vám číšník s klidem plivne do piva, jež není jejich produkt. Každý z vás si jistě musel všimnout nuceného úsměvu...

Pár příkladů v bodech:

(vycházím z praxe)

 • jak jsou chudí, jsou moraváci nuceni využivat veškerá zařízení na maximum, i když na to nejsou ona zařízení určená. Z toho vyplývá poruchovost a pracnost jejich díla, což je strašně rozčiluje a vylívají si zlost na okolí. Můžou si za to však sami svojí chudostí, šetřivostí, hlupostí.
 • středočech, než aby se sral s něčím na co nemá kapacity, raději to dělat nebude. Nebo zadá zakázku právě takovému prostému moravákovi, který po tom rád skočí. Alespoň něco.
 • Když dovezete stroj na moravu, a budete ho potřebovat vynést někam do patra, moravákovi se nebude chtít, ale půjde a pomůže vám. Druhý den ovšem bude volat, že si hnul záda, a že by chtěl slevu, nebo nezaplatí fakturu. A opět se snaží ještě něco vyždímat.
 • Středočech vás pošle do řitě, vy půjdete, za stovku na ulici najmete kolemjdoucího a on vám pomůže. A všichni jsou spokojeni.
 • když potřebujete vyjet na frekventované a nepřehledné křižovatce, moravák, protože si to hrne po štatlu ve svém SUV, vás přece nepustí.
 • když vás někdo pustí, budete nejpravděpodobněji středočech či jiná lokalita
 • stejně tak princip zipu. Moraváci se budou snažit narvat dva vozy do jednoho úzkého průjezdu.
 • středočeši se navzájem pustí.
 • Když vás zastaví v pěši zóně moravský měšťák, dostanete flastr jako Brno. A žádná výmluva nepomůže.
 • Středočeskému měšťákovi řeknete, že vy, ze vsi, se v tak složitém městě přece nemůžete zorientovat, a on vás nechá jet a ještě zamává.
 • moraváci vás vždy považují za potenciálního zloděje, který je chce obrat a nějak podvést. Je to dáno tím, že tak se tam k sobě chvají prakticky všichni.
 • Středočeši, když zaujmou střípek podezření že jste podvodník nebo tak, nebudou s váma spolupracovat.
 • Moravák využije každou příležitost něco reklamovat! A není mu nic ani trochu trapné. Když něco poškodí sám, totálně to zapře. Chce totiž zdarma nejlépe hned výměnu.
 • Středočech když něco poškodí, tak to řekne, člověk nemusí hledat proč se to hned takhle SAMO rozbilo. Také požaduje výměnu, ale když řeknete že si za to může sám, a neplatí záruka, nemá problém s fakturou. Je rád když na konec opravu uděláte na záruku a poděkuje. Kdežto moravák to bere za samozřejmost a za sprostých nadávek a vyhrožování soudem a tak, vás prostě donutí udělat to na záruku.

 

Konec příkladů

Myslím že příkladů bylo dost. Je prostě jasné, kdo z těchto dvou rivalů je v našem státě lepší. Je jasné, že všude jsou lidi dobří a zlí. Ale zatím co ve středu Čech se najdou lidé zlí, na moravě se najdou lidé dobří. Bohužel je to tak, a už to asi nikdy nic nezmění. Proto až někdy pojedete zase na dovolenou na moravu, pozorně se koukejte kolem sebe. Uvidíte všeprostoupivší zlo, zášť, zlobu a už se vám tam nebude ani líbit.

 

Stupňování

Celý problém se stupňuje, čím blíže jste centrální moravě. Proto i tady v Jihlavě narazíte na lidi s charakterem moraváka, a čím blíže jste, tím těch lidí bude víc a více. A co je nejhorší? Moravák naplavený do střednách Čech. To jeho vlastnosti pouze posouvá. A proto každý moravák touží být naplaven do jejich Mekky, a to do Prahy, kde by mohl svoje vlastnosti plně rozvinout!

Morava Hezké místo k životuMorava: Hezké místo k životu!

Komentáře

12
Obrázek uživatele coze ???

tak takhle debilně napsanej článek sem ještě nevidel, sice jsem čech ale tady s emusím moraváků zastat, to co tu píšeš to není pravda ani v nejmenším, to že se ožereš na moravě nedělá z moraváků nějaký hajzly, to je jen tvuj problem, a jestli z toho máš komplexy z toho, že s tebou na moravě vyjebali, tak se nad sebou zamysli... jsme jeden stát, jeden národ, nehledě na to jestli někdo říká "jsem" nebo "jsu, su" ty autore styď se co nejvíc to jde protože takhle omezeneckej příspěvek sem ještě nečetl 

Obrázek uživatele Ládínek

Dobré odpoledne, jsem rád že vás článek zaujal!

Na Váš názor máte samozřejmě právo, proto nebudu reagovat na většinu komentáře. Vyzdvihl bych pouze jednu část, která mě zaujala:

a jestli z toho máš komplexy z toho, že s tebou na moravě vyjebali, tak se nad sebou zamysli..

- O komplex se nejedná, jedná se o zkušenost.

- Neměli by se zamyslet spíše oni?

Přeji hezký den!

Obrázek uživatele coze ???

když neumíš na moravě chlastat tak nechlastej, morava ti nic neudělala a jestli na to nemáš tak se zabij...hledej chybu v sobě, "kámo"

Obrázek uživatele Ládínek

Děkuji za vaše reakce. Na nesouhlas máte samozřejmě nárok. Ovšem váš komentář mě nepřesvědčil o opaku.

Článek je pouze výsledkem několikaletého porovnávání charakterů. A ač je mi to líto, je to tak. Nejsem zastáncem dělení státu dle hranic. Ale dle mentality rozhodně ano.

když neumíš na moravě chlastat tak nechlastej

- Taky že nebudu, na moravu za zábavou již rozhodně nejezdím. 

morava ti nic neudělala

- Morava ne, ale Moraváci. Krajina jako taková samozřejmě ne.

a jestli na to nemáš tak se zabij

- Hmm, kdybych byl moravák, tak se raději zabiju. Takto nemám důvod.

hledej chybu v sobě, "kámo"

- Sebekritický jsem až až!

Obrázek uživatele ...

svině jsou všude, v čechách i na moravě, to je českou náturou jako celku

Obrázek uživatele :D

tak takový konspirační teorie sme ještě neviděl :DDDD

Obrázek uživatele Dulen

Jo, ve sve podstate más TY recht. Protoze pokud sebehloupejsi moravak (stredocech, rus, cinan, bulhar, E.T:...) narazi na typ cloveka Tveho charakteru, schuti snim vyjebe, zneuzije ho, okrade ho a to jen proto, ze si o to koleduje :)

Obrázek uživatele Sindibád

Moc hezký a pravidvý článek! Díky ti za něj :)

Obrázek uživatele Palo

Já osobně jsem Moravan. Češi mi nevadí, tedy pokud se nechovají jako ty.

Obrázek uživatele reneafar

Vždyť všichni řidiči z Čech se chovají jak pitomci.

Obrázek uživatele Tasman

Obrázek uživatele Valach

Morava má větší kouzlo a víc takových těch folkrolnich tradic :) 

Přidat komentář