Pohled do DLP projektoru Acer X1260

DLP Projektor Acer X1260 X-1260Před nějakým časem jsme dostali starší DLP projektor, Acer X1260. Přece jen, domácí kino je domácí kino až s pořádnou uhlopříčkou, ne? Ale protože tomu to projektoru nefunguje dálkové ovládání, nastal konečně čas, trochu ho vykuchat. Rozborku jsem trochu na fotil, aby jste z toho taky něco měli Wink A protože tento projektor má lampu jako spotřební materiál, pojďme se podívat, jak by se měnila. Nic by na tom nebylo!

Nejprve si z opakujme jaký je princip fungování projektorů DLP. Základem Digital Light Processing jsou čtyři prvky. Je to optika, čip vytvářející obraz, barevný kotouček s RGB a lampa. Jak je jistě známo, nejdůležitější je čip, který obsahuje tisíce mikroskopických zrcátek. Obsahuje jich tolik, jako je rozlišení, tedy co pixel, to zrcátko. Tyto zrcátka se umějí pohybovat. A buď odrážejí světlo do pohlcovače, nebo do optiky. Mezi lampou, která neustále svítí na onen čip, je RGB kotouček, který se otáčí. A podle toho, jakou barvu chcete, se sinchronizovaně pohybují zrcátka. Na videu to vypadá asi takto: (detaili funkce se liší podle typu a provedení...)

A jak vypadá barevný kotouček v praxi?

dlp projektor barevný kotouček

Jak by se měnila lampa?

Jak jsem již zmínil, lampa je v tomto přístroji spotřebním materiálem s životností až 4000 hodin. Což je asi 166 dní používání v kuse. Tato lampa se dá koupit asi od 3000kč. To už by stálo za úvahu, jestli ji nevyměnit. Ovšem s výměnou nemusíte do servisu!

1) Otočte projektor vzhůru nohama. Vezměte křížový šroubovák. Vyšroubujte dva šrouby jako na obrázku níže. Poté sejměte ochranný kryt.

projektor výměna lampy

 

2) Nyní opět vezměte šroubovák a vyšroubujte opět dva šrouby. Tyto šrouby drží již celý modul s lampou a jsou označeny vylysovanýma šipkama.

projektor jak vyndat lampu

 

3) Zatáhněte za drátěnou úchopku. Celý modul můžete vytáhnout. A nyní je venku. Doporučil bych celé okolí lampy vysát vysavačem, když už to máte rozdělané, prakticky vás to nezdrží.

lampa projektoru

Jak lampa vypadá:

lampa projektorulampa projektoru

 

 

Jak se dostat k řídící elektronice?

1) Otočte projektor na záda. A v rozích na přední straně jsou dvě hluboké díry. V nich křížovým šroubovákem vyšroubujete šroubky. Ty vyndáte.

2) Otočíte projektor zase spodkem dolů. A v bocích lehce zapáčíte šroubovákem v místech kde jsou takové úchytky. Opatrně, je to všechno z plastu a nechcete to rozlámat. Úchytku si prohlédněte na obrázku níže

jak rozebrat projektor

jak rozdělat projektor

3) Sejměte plastový kryt.

4) Nyní budete potřebovat odšroubovat několik šroubů, které drží plechový kryt, který zřejmě slouží i jako chladič celého zařízení. Tedy odšroubujte několik šroubů a sundejte plech.

jak rozdělat projektor

 

5) Nyní, chcete-li sundat desku plošných spojů s konektory, odpojte všechny drátky vedoucí na desku. Zapamatujte si jak vedou :)  nyní můžete desku pěkně vytáhnout. Hezky kolmo. Ze spodní strany je ještě nasazena v jednom konektoru.

 

6) To je celé, dál jsem nerozdělával...

jak rozdělat projektor

 

Já se potřeboval dostat pouze k řídící elektronice, abych zjistil, proč nefunguje dálkové ovládání. Zjistil jsem že fotodioda funguje. A že v projektoru již bylo, asi od předchozího majitele, pájeno... Tuto situaci jsem po chvíli měření vyhodnotil za bezvýchodnou.

Proto, máte-li někdo tento typ, který už třeba neopravujete z důvodu lampy nebo tak, a chtěli by jste mi nechat řídící desku za pár stokorun, tak se prosím ozvěte. Možná se domluvíme. Protože bez dálkového ovládání to umí být otrava!

Komentáře

1
Obrázek uživatele Jan Schejbal

Výměna lampy je koukám úplná hračka, dřív se to dávalo do servisu a nebo se projektoru vyhodil a koupil nový

Přidat komentář