Podnikání v Čechách

Krátké zamyšlení nad podnikáním v ČR. A co jsem se doslechl na jednu firmu v Jihlavě. V Jihlavě se před časem objevila nová pizzerie. Je to Peťanova pizza. Je to jedna součást řetězce asi dvaceti poboček po celé čr. Tedy žádná malá firmička. Brzy se stala velice oblíbenou. Jejich motem je levná pizza, krabice zdarma, dovoz zdarma a s úsměvem. Majitelé se asi celkem snaží. Mají hezký web, aplikaci do mobilu. Proto se u nich asi pec nezastaví a konkurence jistě pláče. Naprostá idylka. Zákazník je šťastný, tady to vyhrál na plné čáře!
 
Jenže není všechno zlato co se třpytí. Nikdy. Jak možná víte, člověk trpící na pracáku si může legálně přivydělat polovinu minimální hrubé mzdy. Což je necelých 4500. No a když si to přivydělá na nějakou dohodu, platí za něj soc-zdrav stát. Tedy poplatník, tedi i vy. No a bystrý majitel zmíněné firmy, zřejmě pravý Čech, údajně zaměstnává lidi na malé úvazky, aby jim mohl dát pouze tuto sumu. Tudíž asi celkem ušetří. Až si člověk za pár dní vydělá, sedí doma a nastupuje další. Tudíž firma našla skulinku, jak vychcat díru do sněhu. Močí do ní ve dvaceti pobočkách po celé ČR. Jeví se mi to zle nemorální. Ale tak se to asi dělá. Proč zaměstnat člověka který by byl šťastný že má místo, když můžu vyjebat desítkama lidí a státem? To je prostě můj názor. Pochopil bych, kdyby pozvali brigádníka na pondělní vykládku mraženého polotovaru, která trvá hodinu. Ale toto? Až vám příště někdo z této firmy doveze pizzu, tak mu dejte alespoň něco bokem, protože chodí do práce za méně než minimální mzdu. Já už si tam pizzu neobjednám. Nikdy.

Komentáře

2
Obrázek uživatele Pinďa

Zaměstnat za necelých 4500, to je hezký, ale i z týhle částky se platí daň, myslím  že 15% srážkově, takže neni tak úplně pravda, že na ně všichni dělaji, navíc pokud jsou to klienti pracáku, tak jim zanikne nárok na soc. dávky. Za další, polovina minimální mzdy=polovina hodin pracovaných za minimální mzdu, tudíž ty lidi dělaji za stejný prachy, jako pokladny v kaufu, jen poloviční dobu. A za třetí pokud některá ze ze zůčastněných stran, nesouhlasí s prac. podmínkama, může z pracovního poměru vystoupit. Toť vše, já za tim nevidím žádnou levotu, všechno je legální a může to tak udělat každej podnik kterej chce šetřit, stačí mu jen sehnat lidi co budou dělat 4h denně. P.S. já jsem čekal článek o tom, že dělaji s masem ze psích konzerv atd.  :D

Obrázek uživatele Ládínek

Zdarec,

to že je něco legální, neznamená že je to morální... Výmluva na legálnost je právě specifikum spousty podnikavců. Myslím že ti to nemusím psát, že to chápeš.

Jo neznám všechny spojitosti ohledně vyplácení a daní. Ale kdyby se toto nevyplatilo finančně, tak by se vyplatilo zaměstnat jednoho člověka na fulltime. To mi netvrď že ne!

O psech či konzervách nic nevím, ale vietnamci na náměstí prej rvou do gyrosu holuby. I když nevím, jestli jako holuby ptáky nebo z nosu :)

Článek byl pouhým zamyšlením, protože mi to leželo v hlavě několik dní. Jestli to tak není tak jedině dobře!

Přidat komentář