Aktualizace Drupalu

tvář drupaluJedna z nejdůležitějších věcí během provozování webu je bezpečnost. Opravdu. Sám jsem si to před časem otestoval na sobě když jsem měl několik let staré jádro a moduly bez aktualizace. Můj web byl napaden a zavirován. Není to vůbec přijemná záležitost Undecided Antiviry hvízdaly, goole vás odstřelí jako nebezpečnou stránku. Proto je důležité aktualizovat!

Aktualizace drupaluNa přiloženém obrázku se podívejte jaký je vliv zavirováného webu na návštěvnost a hlavně si všiměte zablokování hostingem pro abnormální vytíženost webu. To znamená že člověk pak ani neví, co tam běželo nelegálního. A to vskutku není správné Cool Proto opravdu nezapomínejte aktualizovat a to čím častěji tím lépe.

Další bod proč aktualizovat je rozšíření funkčnosti.  Skutečně. To neplatí tolik u jádra ale u modulů. Některé moduly se vyvíjejí skutečně rychle a aktualizace jsou několikrát do měsíce. Proto když jednou za půl roku uděláte aktualizaci, budete se příjemně divit. Funkčnost se často mění abnormálně rychle a hodně.

Tento článek bude asi brzy minulostí. Další verze jádra drupalu by měla podporovat automatickou aktualizaci, což zase nepovažuju za úplnou výhru. Nicméně jistě půjde nastavit nějaký, každému vyhovující kompormis.

 

Upgrade Status - aby jste se nezbláznili

Aby jste se z neustálého hledání aktualizací pro vaše weby nezbláznili, doporučuji si nainstalovat modul Upgrade status. Tento modul si sám během spuštění cronu hlídá, který modul je zastaralý a jaká je pro něj dostupná aktualizace. Kouknete na milý přehled, vidíte co zastaralo, nabídne vám to odkaz - rovnou pro poslední verzi modulu, nebo samozřejmě drupal core - jádra.

Jak modul vypadá mrkněte níže na obrázek.

drupal aktualizace

 

Jak postupovat během aktualizace modulu?

Klikněte si na nabízenou aktualizaci, která se vám uloží zabalená v archivu. Poté stačí obsah archivu nakopírovat do složky sites/all/modules/ a dejte přepsat původní obsah. Až se to celé přepíše, spustíte www.vasedomena.cz/update.php a kliknete další, další... Před každou aktualizací se doporučuje zálohovat DB.

 

Jak aktualizovat jádro?

Aktualizace jádra se není vůbec třeba bát. Postupuje se podobně jako u modulu. Kliknete na odkaz a stáhnete jádro. To si rozbalíte,  vymažete složku sites a .htaccess (v případě že by vám tyto dvě věci přepsali originální nastavení, máte malý problém). Poté nakopírujete z počítače na ftp aktualizaci, opět dáte přepsat a spustíte update.php a máte vyhráno!

Nyní máte web aktualizovaný a máte zas na nějaký ten pátek vystaráno!

Přidat komentář