Volby 2010

Volby do poslanecké sněmovny 2010Velmi rychlým tempem se nám přibližují volby. Vzhledem k tomu že jsem zjistil že zřejmě nebudu v místě trvalého pobytu jsem se nejprve rozhodl nevolit. Ale jak to tak sleduji, volit jít budu muset. Hrozí totiž že volby vyhraje Prasnice kdysi přezdívaná Buldozer - Paroubek. Cry Aby k této ošemetné situaci nedošlo, rozhodl jsem se sehnat si voličský průkaz. Vím že k tomu zřejmě stejně dojde - lidí kteří se nechají zblbnout párkem v rohlíku je republika plná, ale nemám jinou možnost to ovlivnit, než jít volit.Tongue outMoje sestra mě celkem pobavila komickou historkou o tom jak přišel její šéf v práci na oběd a pravil že kdo chce po volbách být stále změstnán, musí přinést lístek ČSSD. Dobré, ne? Smile Sice způdob nedemokratickej, ale stejně to nemyslel vážně... Na druhou stranu proč by ne? Manipulace jako manipulace Sealed

moje první volby
Takto jsem vyfocen při mojich prvních volbách. Tenkrát jsem ještě volil zelené protože u nich ještě nebyla Kateřina s biomasou a netušil jsem ze idioti jako ona jsou všichni Cry

Tedy jak na voličský průkaz? Zřejmě nejjednodušším možným řešením je přímo přijít na obecní úřad místa trvalého pobytu. (to je to co máte v občance - kdyby někdo nevěděl Tongue out ) Tam to s nima vyřídit ústně. Druhá možnost je poslat to poštou. Ale k tomu si člověk musí ověřit podpis a na víc si nejsem zcela jist jestli jsou úředníci na obcích na tolik schopní že by to přišlo zpět...

 

 

Našel jsem jak to celé udělat dle doporučení MVČR. Popis jsem jim trochu ukradl a přikládám níže:

Možnost hlasovat na voličský průkaz při volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 2010

 

Volič, který se nebude zdržovat v době voleb do Poslanecké sněmovny konaných ve dnech 28. a 29. května 2010 ve volebním okrsku v místě svého trvalého pobytu, může hlasovat za podmínek stanovených zákonem č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „zákon“), o volbách do Parlamentu na voličský průkaz v jakémkoliv stálém volebním okrsku na území České republiky nebo ve zvláštním volebním okrsku v zahraničí (blíže viz Možnost volit při volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 2010 v zahraničí).
 
Způsob a podmínky vydání voličského průkazu pro volby do Poslanecké sněmovny jsou uvedeny v § 6a zákona o volbách do Parlamentu.
 
Zákon o volbách do Parlamentu v tomto ustanovení upravuje dva způsoby, jak lze již dnes požádat obecní úřad příslušný podle místa trvalého pobytu voliče o vydání voličského průkazu, a to:
  • písemnou žádostí opatřenou ověřeným podpisem voliče; ověřený podpis žadatele zákon o volbách do Parlamentu vyžaduje proto, aby byl volič, který o vydání voličského průkazu žádá, chráněn před zneužitím tohoto institutu. Pro písemnou žádost o vydání voličského průkazu není žádný předepsaný formulář. 

    Úřední ověření podpisu voliče provádějí

    1) úřady, kterými jsou podle zákona č. 21/2006 Sb., o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu a o změně některých zákonů (zákon o ověřování), ve znění pozdějších předpisů,
    • a) krajské úřady, obecní úřady obcí s rozšířenou působností, obecní úřady, úřady městských částí nebo městských obvodů územně členěných statutárních měst a úřady městských částí hlavního města Prahy, jejichž seznam stanoví prováděcí právní předpis, újezdní úřady,

    • b) držitel poštovní licence a Hospodářská komora České republiky
      Úřední ověření podpisu voliče provádějí

    2)  notáři na základě zákona č. 358/1992 Sb., o notářích a jejich činnosti (notářský řád), ve znění pozdějších předpisů. 
 
Při ověření podpisu u správních úřadů (viz shora ad 1a) lze využít osvobození od správního poplatku podle ustanovení § 8 odst. 2 písm. f) zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, jež stanoví, že od poplatků jsou osvobozeny úkony pro účely využití volebního práva. Tuto skutečnost správní úřad u úkonu vyznačí.
 
Žádost musí být příslušnému obecnímu úřadu doručena nejpozději 7 dnů přede dnem voleb, tj. do 21. května 2010. V ustanovení § 6a odst. 2 zákona o volbách do Parlamentu není upravena možnost podání žádosti o vydání voličského průkazu v elektronické podobě podepsané elektronicky podle zvláštních právních předpisů, případně cestou datové schránky provozované podle zvláštního právního předpisu. Elektronickou žádost o vydání voličského průkazu, opatřenou zaručeným elektronickým podpisem a zaslanou příslušnému obecnímu úřadu, tak nelze považovat za žádost o vydání voličského průkazu podle ustanovení § 6a odst. 2 zákona o volbách do Parlamentu. Žádost o vydání voličského průkazu podepsaná zaručeným elektronickým podpisem je dle našeho názoru rovnocenná písemné, vlastnoručně podepsané a úředně neověřené žádosti o vydání voličského průkazu. Žádost o vydání voličského průkazu tak na základě ustanovení § 6a odst. 2 zákona o volbách do Parlamentu vyžaduje kvalifikovanou formu úkonu, tj. písemné podání opatřené ověřeným podpisem voliče; tuto vyšší formu však dle našeho názoru použití zaručeného elektronického podpisu nemůže nahradit.
  • osobně; v tomto případě není písemná žádost vyžadována, neboť volební orgán, který je oprávněn voličský průkaz vydat, o žádosti voliče po prokázání jeho totožnosti učiní úřední záznam, ve kterém veškeré potřebné údaje uvede; o vydání voličského průkazu lze požádat do okamžiku uzavření stálého seznamu, tj. do 26. května 2010 do 16.00 hodin.
Obecní úřad voličský průkaz nejdříve 15 dnů přede dnem voleb, tj. 13. května 2010, předá osobně voliči nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu, anebo jej voliči zašle na jím uvedenou adresu,
a to i do zahraničí; voličský průkaz lze zaslat i na adresu zastupitelského úřadu, kde se volič rozhodl hlasovat.
 
Na základě ustanovení § 6a odst. 3 zákona o volbách do Parlamentu opravňuje voličský průkaz voliče k hlasování ve dnech voleb do Poslanecké sněmovny v jakémkoli volebním okrsku poté, co jej okrsková volební komise zapíše do výpisu ze zvláštního seznamu voličů.
 
Podle ustanovení § 19 odst. 3 a 4 zákona o volbách do Parlamentu, při samotném aktu hlasování, volič, který hlasuje na voličský průkaz, po příchodu do volební místnosti prokáže svou totožnost a státní občanství České republiky platným cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem České republiky anebo cestovním průkazem nebo platným občanským průkazem; zároveň odevzdá okrskové volební komisi voličský průkaz; ta jej přiloží k výpisu ze zvláštního seznamu voličů (§ 19 odst. 5 zákona o volbách do Parlamentu). Po záznamu ve výpisu ze zvláštního seznamu voličů obdrží od okrskové volební komise sadu hlasovacích lístků (pokud volič hlasuje v jiném volebním kraji nebo nemá hlasovací lístky v rámci „svého“ volebního kraje k dispozici) a prázdnou úřední obálku. Neprokáže-li volič svou totožnost a státní občanství České republiky, nebude mu hlasování umožněno.
 
Dostaví-li se takovýto volič do volební místnosti volebního okrsku, kde je z titulu trvalého pobytu veden ve stálém seznamu voličů, okrsková volební komise poznámku o vydání voličského průkazu zruší a voličský průkaz připojí k výpisu ze stálého seznamu voličů.
 
Při ztrátě nebo odcizení voličského průkazu nelze vydat duplikát.
 
Voličský průkaz může vydávat také zastupitelský úřad, za stejných podmínek jako obecní úřad, na žádost voliče, který je u něj zapsán ve zvláštním seznamu voličů.


Odbor všeobecné správy, 12.2.2010

V podstatě to chápu jako zajímavý experiment a samozřejmě pak napíši jak že to dopadlo. Jestliže jste si všimli neobvyklého množství smajlíků v článku - tak ty jsou tam pro to aby odlehčili jinak vážnému problému. A taky pro to abych si pohrál s mou TinyMCE.Wink

Komentáře

3
Obrázek uživatele Ládínek

Zatím to dopadlo tak, že jsem si úspěšně zažádal. POZOR! Půjdete-li žádat, vytvořte si doma vlastnoručně formulář. Můžou být neochotní udělat Vám ho ve wordu sami...

Obrázek uživatele Ládínek

Včera mi přišel doporučenou poštou. Sice jsem byl zklamán jeho vzezřením-papírová kartička vypsaná na stroji ale OK, mám ho. Alespoň nehrozí že dám hlas paroubkovi :)

Obrázek uživatele Ládínek

Tak musím konstatovat že v jednoduchosti je síla. Přišel jsem v Obci Adamov u Brna do volební místnosti, předal jsem občanku s volebním průkazem komisi, šel jsem za plentu, zakroužkoval ODS, vložil do obálky, nezalepovat :) a vhodil do urny. Poté jsem šel o patro níže na točenou 12°. Tedy vše proběhlo v pořádku!

Přidat komentář