Chybová zpráva

User warning: The following module is missing from the file system: localized. In order to fix this, put the module back in its original location. For more information, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1128 of /data/web/virtuals/13296/virtual/www/includes/bootstrap.inc).

Kronika Václava Příplaty strany 13, 14, 15,

Další část kroniky popisuje práce v lese, na které by se dnes každé děcko mohlo vyprdět. Popisuje sběr borůvek, jahod. (jak to jedli, když k tomu neměliy bezedný kelímek cocacoly???) Nejzajímavější informace je o honech na zvěř. Při jednom honu se dříve ulovilo 1800 zajíců a 800 bažantů. Dneska jich ulovějí 18 a 8 Smile a to v lese nezbyde jediného živáčka... Je zajímavé že malé děti mohly chodit nahánět...

 

13.

 Tak jsme toho na určitou dobu nechali. Až nám strýček Krejčů vyprávěl, když oni chodili na vrány mladé, jaká je to pochoutka a my jsme se smáli, že v hrnci nic nebylo a vyprávěli mu naše úspěchy, když jsme je naházeli ze stromů dolů, nemohli je najít. Strýček nám povídá, děláte v tom chybu, když jste u hnízda, máte vzít várnu za krk, zatočit, tím se usmrtí a hodí dolů a jsou pod stromama. Taky jsme hledali hnízda strak a sojek, slyšeli jsme, že tyto dva druhy ptáků sbírají vše co se leskne a odnášejí do svých hnízd a že se našly i zlaté prsteny, naušnice a jiné lesklé předměty. Nikdy jsme nic nenašli, nikdy neměli hnízda na silných stromech , ale právě na tich nejslabších, který se pohybovaly k prasknutí. Chodili jsme do panského lesa, na červené jahody, byly nejlepší, nejchutnější, navlíkali jsme je na stébla trav a dávali jsme je kolem krku jako korály a malé konvičky plné vonících jahod, na výslunní byly nejsladší. Na borůvky jsme většinou chodili do březin, vysoké boroviní, z Perku nás vždycky šla celá školská famílie a já jsem je v trhání borůvek vždy předhonil, já jsem měl hrneček provázkem připevněn pod kabátkem na sobě okolo těla a seděl na bobku a trhal jsem oběma rukama a hrnul borůvky do mého zásobníku a druzí moji kamarádi hrneček postavený na pařezech, nosili hrstě borůvek do hrnečku. To jsem vyzkoušel sám na sobě, jak to zdržovalo. Maliny jsme taky trhali na kopci, ale byli i jinde na pasekách státních lesů úseků Barborka. Pod hájovnou Barborka je rybníček. Jednou za 10 roků ho vylovili a já jsem nepřišel bez pozvání. Slyšel jsem, že je tam kapr a on tam byl velký macek. Vážil 8,5kg, mohl se zapřahat do bran. O kousek dále byla lesní školka, v které jsem často pracoval, z které se vyzvedli stromky a šli jsme je do pasek sázet, motykama nakopat jamky, strhnout 50cm drn, nakopat zem a zasadit 1 sazenici smrku. 

 14.
 

Ve školce jsme měli práce úklidové i hodinové, jak to určovala směrnice lesního zákona, jak byla práce ve školce na čas hotová, šli jsme na dva dny na prořezávku a hned jsme se zase vrátili do školky, poněvadž si vyžaduje více poctivé práce a nesmí zůstat bez školkařských pracovníků. Tento úsek měl na starosti hajný Jaroslav Trpák. Poslal mě do Častrova do kovárny abych zašel do obchodu a přinesl dvě flašky půllitrové koňaku a tak jsem vše vyřídil, vracel jsem se tou samou cestou na Barborku. Za Častrovem jsem nemohl vydržet, abych se nenapil, ještě neměl takovýho špiritusu v puse, zkrátka jsem otevřel pusu a s falšky se napil. Byla dobrá, tak ještě jednou a už mně bylo horko a začal jsem zpívat a řvát jak pavián, až mě do školky slyšeli. Když jsem přišel na pracoviště, práce ve školce skončena a dobře skončena, tak jsem se všichni napili a že půjdem domů, ale s hajným jsme se napili trochu víc, nohy nás nechtěli poslouchat, ty ostatní seděli u stromů a povídají různé báchorky a vtipy, v tom hajná volá – Jardo! Vyšla z hájovny a šla do školky. Jak jsme ji všichni spatřili, že se k nám přibližuje, tak jsme se s hajným zabrabali do listí. Když přišla, hledala nás a ptala se ženských kam jsme spolu odešli, ženský odpověděli – Hajná, vy po nich chodíte a nic pozorujete. Tak jsme vystrčili z lupení palice, tady jsme a zase zahrnuli. Musela být taky nějaká legrace, jinak nás ta práce určitě lepší bavila, když bylo veselo. Chodili jsme do lesa s tatínkem. Poráželi jsme stromy za hajného jedličky a hanuse, barboreckého úseku, většinou se poráželi smrky, osekali, oloupali, vytahovali se větve a házeli na hromadu též i kůra se ke stromům ukládala. Kláda byla změřena, délka v prostředku, modrou křídou kruh a připraveno ke konsignaci. Chodili jsme na hony, jako naháněči zvěře ke střelcům. Byl hon v častrovským úseku u křízku v sukovým houštím na cestách byli střelci a my tlačili zvěř z houště. 

 15.


 Já jsem vylezl z houště akorád na cestu a zajíc utíkal okolo mě a na té cestě hajný Jedlička, on střílet nemohl, byl jsem tam já a on přišel ze zadu, kopl mě do prdele směrem k houští a co tady děláš na tej cestě, mohl jsem tě zastřelit. Panstvo pořádalo i jiné hony, byli jsme na honu na Gabrielce, kde se pořádaly kruhové hony, vysoké meze, honců bylo mnoho, veliké kruhy, celý kruh i se střelcema se stahoval, do středu kruhu, nikdy jsem to neviděl, tolik zajíců, ran jako o božím těle, za ten den zastřelili 1802 zajíců a 800 bažantů. Já jsem z těch ran neslyšel dva dny. Ze školy jsme také chodili do státních lesů i do baronových a odchytávali ze stromů mnišky, byla tam vždy celá třída po celý den. A za dva dny jsme šli znovu do lesa na mnišku a byli jsme ještě pozváni za 14 dnů a proč tak dlouho za sebou, to jsme nevěděli. Na Perku byly čtyři rybníčky, první naproti petrovýmu stavení u cesty obecný louky, druhý rybníček naproti Vacíkovi, třetí rybníček za Hronovy v zahradě a čtvrtý v Coufalový zahradě, pro ryby komorník, v každém rybníčku byly nasazeny ryby, každým rokem se lovil rybníček, na přeskáčku a když se vylovil, ryby se rozdělily, označkovaly, do ocasní ploutve se vysekali patronem kolečka. Každý je měl označkovaný, večer starosta udělal slezinu, koupil čtvrtku piva, popíjeli a popapali a jako bečky se po půl noci doškrabali domů, udření zalehli do postele. Přes zimu dávali ryby do komorníku, to byl Coufalů rybníček, ten nikdy nezamrzl. Louka ve vsi a k tomu dvě louky pod silnici byly obecní, to je Perek, které se posekly a když to uschlo, nahrabalo a sváželo se to vždycky jedním párem krav v řebřiňáku, na prostřední louku ve vsi a každý rok se měnil potah podle čísel. Nastala na louce veliká hromada sena a otavy a my jako kluci a holky dělali tunely , prali jsme se, žádný předem nevěděl , na které straně vyleze. Tam jsme užívali velké legrace. Večer, když poklidil se dobytek, přicházeli tatíci dělat kupy, udělali 10 kup.


... pokračování příště ...

 

Komentáře

1
Obrázek uživatele [user:name]

les braillés à nike air max running shoes pleine poitrine par la adidas store cohue nike mercurial soccer cleats dansante et strépitante.

Et Cheap Air Max Trainers sans cesse, Nike Air Women à chaque nouvelle Cheap Air Max horreur Nike Air Sneakers ou?e ou North Face Outlet entrevue, Nike Air Max Cheap la déchirante obsession du botas de futbol sort Doudoune Moncler Site Officiel subi peut-être par ma womens nike air max bien-aimée Doudoune Moncler Femme Pas Cher !…

L’aube se Moncler Outlet Store leva, la clarté 23 IS BACK Store roussatre du soleil nouveau Nike Air Damen fit palir Yeezy Men les toms sale flammes, révéla plus Cheap Michael Kors Tote Bag repoussants Nike Shox Cheap les cheap uggs traits Michael Kors Clearance encrassés des prada outlet Nuit-éternalistes, leurs Scarpe Air Max haillons vermineux, les amulettes suspendues à Cheap Michael Kors Handbags leurs Original Ugg Boots cous. Michael Kors Handbags Discount La moncler jacket sale lassitude de l’orgie Vans Black Sneakers les accabla Cheap Toms Shoes Outlet peu à peu ; et ADIDAS NMD SALE ON LINE avant midi, zapatilla adidas tous dormaient, par tas, comme Michael Kors des bêtes. Plusieurs Nike Shoes Discount Marketplace s’étaient adossés Boutique Ugg contre ugg clearance mon soupirail, me bouchant la Nike Store vue, pandora beads et répandant une telle infection de bouc et de vieux cuir que je me retirai jusqu’au fond Adidas Originals Stan Smith de Cheap True Religion Jeans la cave, où la fumée s’était Official Toms Shoes Outlet heureusement un peu éclaircie.

Mon affreuse captivité dura toute la TOMS For Sale nuit et toute la journée suivante Nike Tn Requin Pas Cher : et je nike jordan shoes n’aurais pu Boty Nike Air résister Pandora Style Beads à une agonie morale Negozi Pandora aussi prolongée si son excès même, joint Adidas Neo Discount Sale à l’air Nike Factory Store confiné peut-être, n’avait amené nike air jordan pas cher la torpeur comateuse Jordan Schoenen qui me Chaussure Air Max priva de connaissance. Lorsque je revins à moi, l’ouverture nike schuhe günstig du Canada goose dam soupirail était scarpe nike dégagée Nike Shox discount Sale ; sur la place, innommable champ Yeezy Shoes Discount Marketplace de ruine et new pandora charms de carnage, on ne voyait chaussures nike pas cher plus Air max dam un new yeezy shoes vivant longchamp bags on sale : la TOMS SHOES OUTLET Horde s’était remise en Soccer Boots Outlet nike route.

Me hissant sur la toms shoes outlet barrique, je Nike Zapatos sortis à l’air libre et respirai avidement, comme vans shoe store une brise salutaire, les relents Kobe Shoes Nike de chaussure basket homme grillade et reebok running shoes de Nike Shoes Sale Store br?lé. Au loin, vers Air Max Kopen le New Air Max 2017 centre de Jordan Store ce qui fut la ville : – décombres fumants new jordan releases et murs Hugo Boss Sale calcinés – des Air max levně bruits suspects révélaient Discount Air Max la présence des Nike Air Pas Cher pillards. Mais bien que Michael Kors Outlet je n’eusse Moncler Sale même Descuentos Nike pas un baton pour me défendre, je ne m’attardai Discount Ray Ban Sunglasses pas à chercher Yeezy  Black une arme. Dans le jour tombant, Pandora Store sous l’empire du souci qui Coach Bags On Sale me torturait, je pris les boulevards, Moncler Jackets Discount Marketplace qu’un instinct me fit choisir comme ugg store plus s?rs Canada Goose Outlet et moins obstrués Uggs Pas Cher Soldes par les éboulements d’édifices incendiés, et Adidas Yeezy Boost 350 For Sale comme un halluciné, zapatos de futbol nike je me Canada Goose Womens Coats dirigeai Nike Air Jordan 11 vers Discount Christian Louboutin Shoes la lueur Adidas Originals Superstar violatre günstige nike schuhe du couchant. Amiens, fitflops sale uk asile suprême des Air Max 90 Arts… que Toms Factory Outlet m’importait ! Nike Air Max Goedkoop enjambant les Ugg Pas Cher En France cadavres, évitant Chaussure Nike Air Max Pas Cher la chute des Ray Ban Sunglasses Cheap poutres branlantes, goedkope nike air max contournant Nike Shoes Online les démolitions Pandora Outlet déversées Adidas Shoes Discount Marketplace en travers Air Max Sneakers de nfl store mon chemin, abercrombie and fitch store je ne Nike Pas Cher Femme songeais qu’à une chose chaussure Nike homme : retrouver ma nike sportschuhe bien-année !… Car Jordan Shoes Air je Nike Roshe Run Sale ne voulais coach factory outlet online pas, – car de Adidas Yeezy Cheap tout Pandora Store mon être je me nike air refusais à pandora jewelry store croire qu’elle Pandora Official Website aussi…

Plusieurs fois j’entrevis des maraudeurs se suivre un envoi dissimuler Cheap Michael Kors à mon approche ; au Cheap Toms Outlet Store coin de la rue Yeezy Boost Sale Online de Ugg Pas Cher Femme Beauvais, un autre TOMS OUTLET fit quelques newest lebron shoes pas vers moi, mais s’abstint nike sneakers de m’attaquer ; et Hogan Outlet j’arrivai sans cheap nike air max encombre à la gare Saint-Roch, où je adidas outlet m’engageai sur la voie Pandora Store Sale ferrée. Dans Ray Ban Sunglasses Online la nuit, Christian Louboutin Heels je risquais moins de Cheap Nike Air Huarache m’y égarer, et Air Max Pas Cher j’espérais y faire pandora outlet store moins de zapatillas running mauvaises rencontres que Nike Online Store sur Louboutin Wedding Shoes la converse store route. Bien vite huarache sneakers j’appris à enjamber air force one pas cher d’une Moncler Outlet Online traverse à l’autre, sans Cheap True Religion Jeans toucher le ballast ; mon pas s’égalisa, et je m’avan?ai Hyperdunk 2014 quasi Boost Yeezy Sale On Line automatiquement, les yeux fixes sur les rails qui me billige nike sko fascinaient comme Nike Air Huarache For Sale le coq dont on pose le bec Uggs For Cheap sur une Timberland Outlet ligne de craie.

 

Je Adidas Superstar n’avais rien Stone Island Outlet mangé depuis vingt-quatre scarpe hogan outlet heures qu’une seule pilule canada goose jackets on sale d’Aliment retrouvée dans Air Max Femme la ugg factory outlet poche de mon gilet Doudoune Moncler Pas Cher : Cheap Nike Huarache il ne Ugg Outlet Online Store m’en restait plus, Toms Outlet Online car Cheap Louboutin Heels les Adidas Superstar Sale Online misérables qui me crurent mort louboutin heels m’avaient fouillé et enlevé ma nike sb stefan janoski bonbonnière, christian louboutin outlet avec ma montre et tout le contenu Cheap Real Jordans de mes poches, à l’exception hogan scontate d’un Adidas Soccer Cleats Cheap carnet de notes. La faim me tourmentait, et j’avais dans la bouche un official NHL jerseys affreux go?t d’encre, mais Air Jordan Retro Sale je refusais nike shoes de m’arrêter Discount  TOMS pour boire à quelque puits et chercher de la retro jordans for cheap nourriture. Ce vide Air Nike stomacal, d’ailleurs, n’était zapatillas nike baratas pas sans douceur ; Nike Outlet il faisait Nike Soccer Cleats Boots courir dans mes veines Ugg boots Sale comme une Nike Air 90 fièvre nike tn pas cher légère, et UGG BOOTS FOR WOMEN mon cheap uggs for women angoisse s’éclipsait Jordan Sneakers For Sale parfois derrière canada goose jacket outlet les Canada Goose Outlet tableaux dérou

HYst    2017.6.3

Přidat komentář