Dobrý den, nejsem ajťák.

IT technik IT podpora kontakt ITDobrý den, Vladislav Duba, cože? Ne opravdu ne. Jsem běžný uživatel se znalostma trochu širšíma ale ajťák nejsem. Tak mi tak prosím neříkejte. Já prostě nejsem ajťák!
Vyznáte se v počítačích? Co to v dnešní době znamená? Dneska se vyzná v počítačích třináctiletá puboška která sotva umí plynně číst.  Při své profesi servisního technika kopírek se často setkávám s lidma jejichž obor se nazývá IT. Podle toho se jmenují ajťáci.

  • Jsou to ING

Tito ajťáci dost často nějakým způsobem odchodili vysokou školu čímž si u jména vysloužili ing. Tím pádem je to opravňuje vědět opravdu vše a ví-li někdo něco víc, kecá, protože co oni nevědí to neexistuje. Tito jedinci se vyskytují jak v malých tak i v opravdu hodně velkých firmách. Jak se na pozici dostávají je mi záhadou. Zřejmě je hlavním kritériem jejich dobře smyšlený CV. Při výběrovém pohovoru jistě nedochází ke kontrole prezentovaných znalostí, ani znalostí jazyka. Často tito lide s několikaletou angličtinou neumí ani přečíst - na tož přeložit chybovou hlášku. Proč se nekontrolují? Ing, jako elita národa, přece nelže! Co na píše do CV je prostě slovo boží.

  • Dřou jak barevní

Děláme do počítačůCo obsahuje jejich pracovní náplň? Nejčastěji instalovat opravné balíčky do jejich nejdůležitějšího microsoft windows serveru a to v době kolem oběda. Tím se dostáváme k další pracovní náplni a to je telefonovat na hotlinky služeb, které přestanou po instalaci opravných patchů fungovat a řvát na operátorky "že to sakra nefunguje a že je důležitý aby to hned jelo, protože je to pro ně nejdůležitější služba". Poté jim nezbývá než čekat na člověka co přijede problém vyřešit. A to je to nejdůležitější. Oni se musí vždy tvářit důležitě a nepříjemně. Protože je zdržujete tím že jim něco nefunguje, oni svůj drahocený čas chtěli trávit smysluplnější čiností (například: přes komandlajnu do virtuálu sedmiček instalovat rotační dlážku pomocného prcesoru grafického akcelerátoru za pomoci optického zvukovodu připojeného fulduplexně do hdmi konvertoru) A do toho samo přestane fungovat tohle??? Si z nich děláte snad legraci!

  • Vždy na telefonu

Nejhorší je když se těmto lidem snažíte vysvětlit nějaký postup po telefonu. To Vám hned řeknou že to fungovat nebude a je to. Když jsou oněco milejší tak vás nepochopí ale řeknou že to testovali ale že to nefunguje. Potom přijedete na místo a zjistíte že postup co jste radili telefonicky funguje. Na to, aby Vám dokázali že měli pravdu řeknou že "to neni možný". Asi jsem si to že jsem to opravil vymyslel.

  • Zaplaceni státem

windows 95Vůbec nejlepší kategorie ajťáků je kategorie malých státních organizací. Tito lidé se vyznačují tím že jsou na tom podstatně mnohem hůř než-li víše jmenovaní ajťáci. Tito lidé mají spousty času, protože v organizaci čítající pár desítek lidí jich fakt není zapotřebí. Proto ve chvílích dlouhé nudy zcela záměrně rozvrtávají a předělávají funkční věci tak, aby byl problém. Tito lidé se vyznačují tím že jim nevadí kolik jim naúčtujete protože - na to mají přece rozpočet. Klasický problém s nima je, předělával jsem síť, nebo přeadresoval jsem server, kopírka přestala tisknout a scanovat, chci nahlásit závadu, protože je rozbitá!

  • Černobílé


Ale abych jenom nekřivdil, je spousty a spousty šikovných kluků kteří jsou člověka schopni poučit protože, sice třeba nemají vzdělání na úrovni ing, ale věcem rozumí a umí si s nimi pohrát. Tyto pravé ajťáky potkávám rád, je s nima dobrá domluva a ještě se člověk často přiučí. Bohužel je jich pouze zlomek.

Proto když mi někdo zavolá a řekne že by potřeboval něco poradit s počítačem, že se v nich vyznám tak řeknu že se nevyznám. Za prvé se v nich skutečně nevyznám, to že vím co znamená pár označení a zkratek ze mě nedělá člověka co se vyzná v počítačích. Nejčastěji řeknu že jsem BFU ale o maličko znalejší BFU než ten co mi volá. Tímto zaručím že si neřekne, Láďa mi poradil, to je dobrej AJŤÁK.

Nevím jestli jsem sám nebo sám nejsem kdo má takto špatné zkušenosti s IT techniky. Nicméně velmi často ve mě přetéká hladina trpělivosti...

  • Závěrem vtip:

Kolega vysvětloval jednomu ajťákovi jak se podívat na webové rozhraní kopírky. Vysvětlil mu jak na panelu stroje zjistí IP adresu, že jí má zadat do IE místo odresy kterou by zadával normálně. Poté mu člověk opáčil že to nemá ve fondu. V jakém fondu? Ptá se kolega. A mistr mu povídá, píše mi to not found...

Komentáře

3
Obrázek uživatele Sborez

Já musím říct, že u nás na ŠF jsem se s žádným volem nepotkal a to se jich tam (těch ajťáků) za moji službu (6 let) už pár vystřídalo. Je to určitě tím, že k naší práci používáme asi milion programů, které s sebou musí kvalitně komunikovat a to si myslím, že už potřebuje bednu a ne idiota. Taky je potřeba říct, že málokterý ajťák u nás má titul. Většinou se jedná o mladé kluky, kteří jsou nadšení do práce a myslí jim to. Na souhlas s tebou musím uvést, že některé běžné věci jim naprosto utíkají. Nutili mě tři roky připojovat se přes služební NB do systému, než jsem se zeptal, jestli bych se nepřipojil přes Citrix ve svém soukromém NB. Jasně že jo. :-)

Obrázek uživatele [user:name]

True to her vows, pandora beads Margaret Duncan educated her nike schuhe günstig grandson John Nike Shoes Online Mason Jordan Store Duncan to preach Canada Goose Outlet the Nike Outlet Store good cheap nike air max news of Toms Factory Outlet God. Dying Nov. 16th, Air max dam 1802, Ugg Pas Cher En France she left her Nike Free Run 5.0 Womens money by will nfl store for toms shoes outlet the Canada Goose Outlet erection of a Pandora Style Beads house Cheap Retro Jordans For Sale of Pandora Outlet Store worship, which Yeezy Shoes Discount Marketplace she Cheap Louboutin Heels minutely Pandora Store Sale described, zapatillas nike baratas specifying that Ugg boots Sale it Scarpe Nike Scontate was nike shoes to UGG BOOTS FOR WOMEN be Coach Bags On Sale of the Discount Air Max Associate Adidas Superstar Sale Online Reformed communion. By new pandora charms various names, Nike Soccer Cleats Boots the ugg clearance "Margaret ugg store Duncan Nike Air Damen Church," vans shoe store or Ugg Outlet Online Store "The Nike Factory Outlet Vow longchamp bags on sale Church," or nike sportschuhe "Saint Margaret's Church," Toms Outlet Online the nike air jordan pas cher brick edifice ジョーダン スニーカー on Thirteenth Uggs Pas Cher Soldes street Nike Air 90 near Filbert UGGS For Women on the west side, chaussures nike pas cher stood air force one pas cher until Canada goose dam some Chaussure Nike Air Max Pas Cher time in the Scarpe Air Max fifties. new jordan releases I Nike Air Jordan 11 can louboutin heels remember fitflops sale uk as Nike Air Max Cheap a Uggs For Cheap little boy going Cheap Nike Free Run to see the debris of モンクレール レディース the Michael Kors Clearance ruins, the Nike Shoes Discount Marketplace piled up TOMS For Sale old brick Cheap True Religion Jeans partially Adidas Soccer Cleats Cheap cleaned of mortar, the Soccer Boots Outlet nike dust and the newest lebron shoes broken Adidas Originals Superstar bits Cheap Real Jordans of Pandora Outlet lime, and Nike Huarache Womens Cheap the Hogan Outlet great hollow TOMS SHOES OUTLET place Nike Air Huarache For Sale where Kobe Shoes Nike the Michael Kors Outlet cellar had moncler jacket sale been. In 1875, Mr. Air max levně Chambers Doudoune Moncler Pas Cher spoke Pandora Store of "the Billige Nike Sko little church Timberland Outlet where we worshipped so cheap uggs long.... Descuentos Nike It Yeezy Black is Official NHL Jerseys a shame christian louboutin outlet that the Abercrombie and fitch store church Discount TOMS was Nike Air Shoes ever nike sb stefan janoski destroyed. However Nike Shoes Sale Store it was torn down, and Adidas Shoes Discount Marketplace we prada outlet have canada goose jackets on sale nothing Mens Nike Air Max more Adidas Yeezy Boost 350 For Sale to ADIDAS NMD SALE ON LINE do Nike Online Store with Nike Polo Sale it".

 

His womens nike air max was Boost Yeezy Sale On Line the Air Max 90 language of Adidas NMD For Sale affection. Discount Christian Louboutin Shoes As Nike Factory Store matter of retro jordans for cheap cold fact, the "house was Nike Air Sneakers of Nike Shox discount Sale plain Nike Air Pas Cher brick, without Cheap Nike Air Huarache the least trace Moncler Sale of Moncler Jackets Discount Marketplace ornament Christian Louboutin Heels and for nike jordan shoes many Nike Shox Cheap years was Jordan Shoes Air one Reebok Outlet Store of Pandora Official Website the gloomiest asics sko looking Jordan Sneakers For Sale churches Ugg Pas Cher Femme in Original Ugg Boots the Christian Louboutin Shoes Outlet city. converse store The dimensions Moncler Outlet were fifty Bottes Ugg Femme Pas Cher by zapatos de futbol nike sixty feet." The Louboutin Wedding Shoes edifice Michael Kors Handbags Discount was Hugo Boss Sale opened for worship Canada Goose Online Store on Yeezy Boost Sale Online the[27] 26th of November, 1815. Cheap Air Max Trainers The Pandora Store dedication canada goose jacket outlet sermon was preached by pandora jewelry store the son Official Toms Shoes Outlet of the vow, and the grandson Chaussure Nike Pas Cher of Cheap Toms Outlet Store her Nike Outlet who chaussure adidas pas cher made Nike Air Max Sale it, adidas store Rev. günstige nike schuhe John Air Max Femme Mason Adidas Superstar Duncan. As before stated, Rev. James Gray, Cheap True Religion Jeans D.D., then Boty Nike Air with Air Nike Dr. Wylie at Adidas Neo Discount Sale the Moncler Outlet Store head of Jordan Shoes For Cheap a classical New Air Max 2017 school Zapatillas Air Max in Philadelphia, also took Zapatillas Nike Air Max Baratas part.

 

Having been called Air Jordan Retro Sale to Moncler Outlet Online be the pastor New Nike Shoes of Cheap Toms Shoes Outlet this church, chaussure basket homme Mr. Cheap Air Max Chambers surveyed botas de futbol his field to Nike Air Women see what resources Nike  Kyrie there were Negozi Pandora for sustaining permanent gospel work. He found Nike Tn Requin Pas Cher no suivre un envoi organized nike sneakers effort. scarpe nike ThereCheap Michael Kors Handbags was nike tn pas cher no prayer-meeting, Chaussure Air Max no Nike Roshe Run Sale Sunday School, not a man The official UGG to lead coach factory outlet online in Cheap Michael Kors public adidas outlet prayer, and Yeezy Men the Boutique Ugg three nike mercurial soccer cleats elders were all superannuated. The congregation was Canada Goose Womens Coats made Stone Island Outlet up Air Max Sneakers of humble Vans Black Sneakers people, TOMS OUTLET poor, Cheap Michael Kors Tote Bag hard-working, Doudoune Moncler Femme Pas Cher industrious, with Nike Pas Cher Femme only Air Max Kopen here and there Adidas Yeezy Cheap one UGGS Outlet among cheap uggs for women them nike air who might be Adidas Originals Sale called rich; huarache sneakers nor was Nike joggesko there Cheap Nike Huarache a Doudoune Moncler Site Officiel family Nike Store in Nike Air Max Goedkoop which Coach Outlet Store Online family ugg factory outlet worship was held. It Discount Ray Ban Sunglasses was necessary therefore that UGG Boots Cheap the 23 IS BACK Store young Air Max Pas Cher man Nike Roshe Run from Baltimore, who TOMS STORE did Michael Kors not know ten 

Adidas Originals Stan Smith

ppst  2017.11.18

Obrázek uživatele [user:name]

wq

For adidas prospective replica watches students suns jersey wondering timberland boots if barbour jackets Texas burberry handbags outlet Tech nba jersey is air max the panthers nfl jersey right school dsquared2 for soccer outlet them, charlotte hornets jersey Tech’s campus ralph lauren outlet online tour program burberry canada can potentially jordan provide rolex watches an texans nfl jersey answer.

 

Forrest saints nfl jersey Stovall, ralph lauren outlet the jazz jersey supervisor oakley sunglasses outlet for Tech’s coach outlet store Visitors Center omega watches at West michael kors handbags Hall, patriots nfl jersey said five finger  shoes the retro jordans tour ed hardy program nike store is burberry outlet robust, nike shoes outlet with marc jacobs two daily oakley sungalsses outlettours softball bats Monday barbour through nike huarache Friday pacers jersey along supra shoes with seahawks nfl jersey a nike roshe tour hugo boss online on one lions nfl jersey or beats by dre headphones two Saturdays a polo ralph lauren outlet month.

 

“They’ll timberland shoes go through new balance the mcm handbags recreation center,” coach factory outlet online Stovall pandora said, cheap jerseys “they’ll womens clothing go through hoodies outlet the eagles nfl jersey College warriors jersey of hollister clothing store Media and atlanta hawks jerseyCommunication burberry uk to los angeles clippers jerseys see nike air max theralph lauren different michael kors academic buildings nike store on 49ers nfl jersey campus, buccaneers nfl jersey the library, the skechers Student ray ban Union c.c beanies Building, mcm backpack and bcbg max our scarpe hogan tour itself chargers nfl jersey concludes at air jordans Wall/Gates armani exchange Residence beats headphones Hall.”

 

The polo ralph lauren tour the north face guides are members oakley outlet online of ralph lauren President’s woolrich outlet Select, coach outlet Stovall roshe run said, replica handbags which nets jerseys is salvatore ferragamo an polo outlet online organization bills nfl jersey composed lacoste outlet of 60 skechers shoes to coach factory outlet 70 versace outlet students.

 

Stovall nike free said fred perry the burberry purpose hollister clothing store of tommy hilfiger outlet President’s Select cheap nfl jerseys is adidas supporting soccer shoes outlet the horloges Office trail blazers jersey of nike canada the President vikings nfl jersey through nike shoes outlet helping oakley sunglasses outlet with hollister hosted soccer shoes events, grizzlies jersey the oakley sunglasses cheap Athletic oakley outlet Department rolex watches through polo ralph recruiting nba shoes and the north face giving colts nfl jersey tours air max 2015 to athletes, hermes and birkenstock the dallas mavericks jersey Undergraduate coach purses outlet Admissions office through oakley vault the los angeles lakers jerseys daily northface tours and ralph lauren uk recruitment cheap jerseys events barbour jackets such mcm backpack outlet as new york knicks jerseys Connect chicago bulls jerseys Tech.

 

Bailey handbags outlet Dowler, swarovski a converse sneakers tour hilfiger outlet guide broncos nfl jersey and steelers nfl jersey a burberry junior ray ban  sunglasses public chrome hearts outlet relations azcardinals nfl jersey major ecco shoes from coachfactory.com/shop Los nike Angeles, jimmy choo shoessaid versace outlet she stone island became hermes birkin a coach outlet usa tour orlando magic jersey guide in spring air max 90 2016 ray ban sunglasses outlet because hollister clothing of air max shoes her coach outlet passion swarovski jewelry for beats by dre recruitment. givenchy antigona Moreover, nike her new balance inability jimmy choo to nike visit birkenstock outlet Tech longchamp black friday until vans shoes she christian louboutin went cheap oakley for rolex montre orientation celine handbags also reebok served the north face outlet as an new balance outlet incentive.

 

“It’s nike about really pandora jewelry making barbour jackets outlet students cheap jerseys feel welcome nfl jerseys and kind of pandora uk pushing omega watches them, nike or adidas urging them, air huarache to longchamp outlet go instyler to michael kors outlet Tech because I michael kors didn’t michael kors get designer handbags to true religion outlet store see it,” marc jacobs Dowler michael kors outlet said. philadelphia 76ers jersey “So, oakley sungalsses outlet I burberry outlet know puma seeing the rolex watches for sale campus handbags outlet really converse helps.”

 

Dowler boston celtics jerseys said michael kors outlet she bengals nfl jersey enjoys talking cowboys nfl jersey to raiders nfl jersey potential houston rockets jersey students relojes because adidas interacting oakley sunglasses outlet with dolphins nfl jersey current michael kors students hogan shoes positively ray ban influences swarovski potential ray ban sunglasses students’ christian louboutin school michael kors usa choice.

 

Casey prada shoes Fleming, prada handbags a tour ray ban guide swarovski crystal and longchamp a jordan shoes junior hermes outlet human longchamp outlet development cheap nike shoes and oakley family ray ban studies tommy hilfiger major from oklahoma city thunder jerseys San eyeglass frames Antonio, raptors jersey said watches she mcm handbags agreed nike roshe that tommy hilfiger interacting nike free run with nike air max a pandora student guide rams nfl jersey is a detroit pistons jerseys major burberry factor coach factory outlet in longchamp handbags deciding air force which hogan school under armour one  nike shoes outlet goes dansko shoes to.

 

“I new balance shoes had ray ban black friday a oakley sunglasses outlet girl hollister reach bottega out cheap shoes to hilfiger online shop me, adidas yeezy shoes and true religion jeans outlet she true religion was adidas shoes like, ‘You fidget spinner were redskins nfl jersey the kings jersey reason ralph lauren that true religion outlet I made cheap mlb jerseys the salomon decision,’” Fleming huarache said, pandora jewellery “and chiefs nfl jersey that packers nfl jersey made coach black friday me red bottoms feel oakley sungalsses outlet so fitflop good because tn pas cher it cheap nhl jerseys made calvin klein me converse shoes feel hollisterco like my baseball bats job spurs jersey is wizards jersey done.”

 

If adidas one person michael kors outlet online sale in michael kors outlet the tour vans becomes cheap oakley sunglasses excited miami heat jerseys at denver nuggets jersey the michael kors bags prospect titans nfl jersey of coach outlet online attending giants nfl jersey Tech, then the mcm bags tour jordan release dates guide’s ferragamo goal ray-ban sunglasses is nfl jerseysaccomplished, north face backpacks Fleming pelicans jersey said.

 

The vans admissions cheap jordans office north face outlet often collaborates levi's jeans with nike factory other nike roshe run departments michael kors uk on timberland campus michael kors bags to asics outlet help michael kors with recruitment events, Stovall coach outlet online said, mizuno running with michael kors outlet one nike air max example being bears nfl jersey visitors swarovski canada attending adidas shoes information coach outlet sessions ray ban at timberwolves jersey each salvatore ferragamo college at burberry uk Tech.

 

“They beats by dr dre are ralph lauren polos able to fred perry outlet have nike air a ralph lauren polo general air max information coach outlet session,” oakley sungalsses outlet Stovall jordan retro said, christian louboutin shoes “but adidas tracksuits then uhren also new balance sometimes they’ll timberland outlet want adidas schuhe a ralph lauren online shop tour, cheap ray ban meetbucks jersey with their ralph lauren professors, ray bans things giuseppe shoes of michael kors uk that nhl jerseys nature.”

 

Other nike air collaborations lunette oakley can prada outlet include converse a cheap true religion prospective ray ban wayfarer student tory burch outletshadowing michael kors a swarovski class coach black friday or exploring browns nfl jersey available bcbg dresses tutoring pandora charms options, puma shoes Stovall nike free run said.

 

Reactions cleveland cavaliers jersey of nike free 5.0 students and parents christian louboutin to philipp plein outlet the true religion jeans tours supra shoes are ferragamo uk generally nike mercurial complimentary, roshe runs Dowler polo outlet said.

 

They dsquared2 outlet tend christian louboutin shoes to long champ be fendi outlet amazed tory burch sandals at kate spade outlet the oakley black fridaycampus’s size juicy couture outlet and kate spade facilities, mbt shoes Dowler michael kors outlet said.

 

“I’ve ray ban sunglasses outlet had multiple nike air max students on north face my burberry outlet online tours babyliss yell mlb jerseys ‘Guns Up’ ray ban outlet or iphone case ‘Wreck bottega veneta ‘em’ juicy couture or hollister‘Raider air max Power,’” coach outlet Dowler michaelkors.com said, iphone cases “and the north face jackets that’s ralph lauren outlet really valentino cool ravens nfl jersey because kate spade outlet it rolex watches shows mk outlet online the chi flat iron prospective basketball shoes students ray ban we nike free are jaguars nfl jersey very birkenstock spirited, north face jackets we asics are michael kors outlet online one philipp plein big family.”

 

Dowler longchamp handbags outlet said the point falcons nfl jersey of ray ban the louboutin tour giuseppe zanotti is skechers shoes outlet representing tommy hilfiger Tech prada sunglasses well burberry outlet online and mont blanc pens leaving barbour jacket outlet a nike store lasting oakley sunglasses impression thomas sabo on the roshe run visitors, burberry outlet regardless ralph lauren of jets nfl jersey whether burberry handbags or coach outlet online not longchamp they enroll.

 

The polo ralph lauren outlet online campus north face tour michael kors outlet is nike one of oakley sungalsses outlet the oakley vault most michael kors important michael kors outlet parts reebok shoes of occhiali ray ban the ralph lauren factory store recruitment process, prada Stovall eyeglasses online said,michael kors australia which flat iron is air max 2015 why ray ban the polo ralph lauren tour christian louboutin outlet guides work air max hard to ralph lauren make ferragamo shoes prospective thomas sabo students feel michael kors outlet online special

hilfiger

Přidat komentář