Česká Plzeň z Polska

Pivo z PlzněI mě dorazil na internetu různě zmiňovaný řetězový email. Týká se, pro mě velmi oblíbeného piva,  a to plzně. Email se snaží důvěryhodně vysvětlit zdánlivě proměnlivou kvalitu piva. Ono je to tak. Jednou si ji dám k večeři a jen zasyčí. Jindy si ji dám a huba se kroutí, pivo nejde dovnitř, třeba ho i nedopiju. Vysvětlení je zdánlivě jednoduché... Protože plzeň vlastní pivovar v Polsku, kde vaří také "plzeň" je přece jasné že když mi pivo nechutná, tak je jasně z Polska.Zde si prohlédněte znění emailu:

Moje pátrání po českém pivu z Plzně pokročilo
Vždy se podívejte na láhev a pod datem trvanlivosti je údaj LA… nebo LB… nebo LC… nebo LD… ty tečky jsou čísla. Tyto první dvě písmena (LA,LB,LC,LD) označují výrobní linku, kde se pivo vyrábí. Takže: LA je z Polska. LC a LD jsou z Plzně. V Kauflandu bylo před Vánocemi pivo LA - Polska. V Globusu bylo LC a LD - z Plzně. V albertu mají stále LA - z Polska. Teď jsem objevil  LC - z Plzně zase v kaufladnu.

Takže dámy a pánové, chcte-li pivo české z Plznš a ne ten hnůj z Polska, kupujte LC a LD. Pokud nevěříte, kupte si sklenici LA a druhou LC nebo LD a sami se můžete přesvědčit o podstaném rozdílu.

Dále byl v emailu přiložen obrázek:

Rozdil plzni

To je vše z emailu. Ale protože nerad hned skáču na špek, jal jsem se hledat důkazy pro a proti. Na stránce hoax.cz - která se věnuje podobným kravinkám byl tento email zmíněn. Jako hoax ho tam obhajoval tiskový mluvčí  z Plzně:

 V Česku prodáváme pouze Pilsner Urquell uvařený v Plzni.

1) L znamená stáčecí linka, písměno A, B, C nebo D označuje směnu v plzeňském pivovaru. To je dáno českou produktovou legislativou. Lahve plněné v Polsku ve svém značení kód L vůbec nemají.

2) Na celém území ČR Plzeňský Prazdroj distribuuje a prodává pouze Pilsner Urquell uvařený v Plzni. Licenční výroba v Polsku je určená výhradně pro polský trh a nevozíme ji ani do ČR, ani do jiných států.

Jiří Mareček
tiskový mluvčí Plzeňského Prazdroje

V jednom z dalších komentářů obhajoval původ piva manažer stáčíren:

V poslední době se začínají objevovat dotazy na objasnění zkratek na etiketách piva Pilsner Urquell, jde hlavně o LA,LD,LC. Proto níže uvádím vysvětlení ke kódům, které můžete najít pod datumem na zadní etiketě, např. ve znění LA2021. Písmeno L je legislativně povinný údaj, který musí výrobce v ČR dát před datum, pokud chce použít tzv. skryté datum. V okolních státech se nepoužívá. Písmena A, B, C, D označují směny v příslušné stáčírně. 2 = označení stáčecí linky, v tomto případě jde o linku v plzeňské stáčírně Prazdroje, na které se plní všechny vratné lahve se značkou Pilsner Urquell distribuované v ČR. 021 = číslo dne od počátku roku - toto pivo bylo stočeno 21. den letošního roku, tedy ve čtvrtek 21.ledna S pozdravem Ing. Václav Šimek Manažer stáčíren Plzeňský Prazdroj, a.s.

Nicméně komentářům typu:

Zajimave jaxe ve vsech (super)marketech typu Lidl a pod. zacaly objevovat pouze varky LA. Ze by tak milovali tuhle smenu ? To asi ne

Musím dát za pravdu. Zřejmě si tyhle supermarkety pro chudší dovážejí toto pivo jako většinu ostatního sortimentu ze zahraničí. A nemusí to být pouze Polsko. Ovšem v případě že by to bylo Polské pivo mě zaráží proč by nemělo polskou etiketu? Protože Polské pivo je viditelně označeno. Možná že by to bylo polské pivo vyrobeno pro jiné státy s českou etiketou. Ale to jsou pouze spekulace. Rozdíl mezi Polskou a českou etiketou je zcela zřejmý:

Polská a česká plzeň

Jeden komentář se k tomu vyjádřil takto:

Ja se musim smat!! Vazeni, je to uplne jednoduche, staci umet cist. Na etikete je totiz u piva z Plzne napsano BREWED in Pilsner a na tech co jsou z jinych pivovaru je napsano BORN in Pilsner

Brewed - Uvařeno v Plzni, Born - Narozeno v Plzni. Jak říkám rozdíl zcela zřejmý.

Nemyslím si že by Plzenští zcela záměrně šidili českého pivaře, ale myslím si že manažeři, obchoďáci, dovozci, vývozci a na konec prodejci jsou strašlivá pakáž prakticky v každém oboru a tak je možné cokoliv. Dovedu si představit linku která přelepuje polské etikety za české...

Osobně nejsem z toho rozčarován, kozel se taky vaří v maďarsku a ani po tom pes neštěkne.

Chuťová kvalita piva, alespoň u mě je z převážné většiny způsobena mnou. Jakou mám náladu na pivo, jakou mám chuť, jaké je počasí, co jsem v průěhu dne jedl. Proto mi jednou chutná víc a jednou míň. Nemyslím si že rozdíl mezi dvěma pivovary je zásadní... Původ piva neřeším a nerozčiluje mě pokud mi pivo chutná Cool

Co mě osobně rozčiluje víc, tak to je rozmach, alespoň na Jihlavsku, piva Ježek. Pivo ježek jak známo je možno pít pouze otvorem řitním, ústy se pozřít nedá. A kdo ho pozře ústy tak má zaručeno že ježek ve stejné konzistenci řití vyjde!!! A to zcela vážně! Proč proboha v 80% Jihlavských hospod točí ježka? A třeba už i místo mojí oblíbené Plzně? Je to téměř na další článek. Ale když se dostanu do jihlavy na pivo, to jednou za uherák, tak musím stále častěji pít právě lahvovou plzeň, protože ježka pít nebudu. Očividně Ježek najal schopného obchoďáka který se umí otáčet a udělal z ježka - značky pro bezdomovce a ultrachudé - pivo pro lidi. Bohužel kvalita moku se nezměnila. Co mě dostalo nejvíc, přijedu do Prahy na hotel a točej tam ježka... Nedal jsem si ni jednoho. Raději Plzeň z Polska!

PřílohaVelikost
PDF icon Plzeo.pdf630.93 KB

Komentáře

12
Obrázek uživatele Karel

A to já si dám radši třeba toho Ježka. Plzeň mi přijde příliš sterilní. Ježek se po roce 2008 hodně polepšil, ale u mnohých si bohužel zachovává špatnou pověst. Na druhou stranu zase Plzeň žije hlavně ze své dobré pověsti, ale lepší chuťový zážitek dnes (dle mého) nabízejí právě piva menších výrobců, jako je Sentický Kvasar, Polička, Richard, Krakonoš, Poutník a mnohá další. Je pochopitelné, že vzhledem ke způsobu výroby tyto značky nenavyklého pijáka ze začátku mohou "prohnat" :-)

Obrázek uživatele Anonym

Svijany tot pivo!!!

Obrázek uživatele podskalák

jo svijany kdysi vá byly dobrý,a le už to zkazily a dalai tomu co proto, je to šílená přesycená  močka, po které je člověku akorát strašně zle..ale je to levné a je to liberecká(Lbc kraj  myslím) tradice, tak se pořád dál chlastá

Obrázek uživatele pifko = plzen

svijany sem jedno ochutnal pak sem se svijanoval, vlastne svijel.

plzen je pivo. tecka.

Obrázek uživatele [user:name]

Svijany  bylo opravdu dobré pivo, ještě za majitele, pana Horáka. Nechápu, jak někomu dnes mohou chutnat. To vám nesmrdí líh, který do toho přidávají? To vám nevadí, že se slad z části nahrazuje tekutým kukuřičným cukrem? To vám nevadí chmelový izoextrakt TETRAHOP, který se přidává z důvodu zlepšení kvality pěny? Nemohu si pomoci, ale pivo, které se dříve vařilo, pěnilo normálně dobře a nepotřebovalo přidávat další ztužovače pěny. Ošizená techologie a suroviny asi ztužovač pěny TETRAHOP potřebují, umělé dolihovávání zkrátí proces kvašení v ležáckých tancích a tím se může zvýšit obrátkovost. Takže za mne: Svijanské pivo mi smrdí cizím lihem, druhý den  mne z něho bolí hlava a mám z něj lehký průjem, takže jej piji pouze po třetinkách, ve velké nouzi na návšetě u kamárádů, kde nic jiného nemají.

 

 

Obrázek uživatele Jarin

Jsem rád za to, že je v Čechách takový výběr značek českých piv rozmanitých chutí. Dle mého názoru by se zasloužilo podporovat menší české pivovary, ve kterých si jistě každý pivař najde svou značku, která mu bude nejvíce chutnat. Dávám zapravdu kolegovi že Svijany dobře chutnají, ale byl bych velice smutný kdyby se nějak zásadně rozmohla jedna značka a vytlačila nebo zlikvidovala ostatní tak, že bych si nemohl dát hořkého Krakonoše nebo nasládlého, chuťově plného Primátora. Kdo je takovýmto způsobem odkojený asi si těžko oblíbí jiné. Neexistuje dle mého nejlepší pivo, každý má ten jazýček jinak namlsaný a je to podobné jako s druhy masa. Skopové si každý nedá a někdo ho má za naprostou delikatesu. Každý má své oblíbené pivo a malé pivovary s poctivým procesem výroby jsou ČESKÉ NÁRODNÍ BOHATSTVÍ než to ty kur.. lakomý ve vládě všechno zlikvidují a rozkradou.

Obrázek uživatele DAVID

ze SEVERNÏHO IRSKA Nezlobte se panove ale asi na tom něco málo pravdy bude,na te kvalitě.

Byl jsem přepit těch místních piv a cideru,tak jsem si začal kupovat v tescu a Sainsburis v NI Plzen,stím že si dam kvalitní pitivo.-),ale ejhle!!??.Datum trvanlivosti dobrá,etiketa souhlasila,ale ta CHUŤ!!!!!jako ne  Plzeň.a to mě nerozmluvíte,A nesvádějte to na transport ze to šlo přes moře .-)

Obrázek uživatele Alan Badylan

Už som kvôli Plzni prišiel o pár kamarátov, keď ma presviedčali, že je to dobré pivo. Bol som svojho času pri meste Plzeň na vojne, veľmi dobre si pamätám chuť toho piva, ale to súčasné s ním nemá nič spoločné (okrem miesta "narodenia")...

Obrázek uživatele Jan

Co si kde v jiných státech markety obchodní řetězce nakoupí a pak prodávají to neovlivní ani Plzenský Prazdroj. Je to jednoduché V Polsku market obchodní řetězec nakoupí podstatně levněji v polsku vyrobenou plzěn pro polský trh pak převeze o pár set kilometrů do česka. Lepší je to nepít protože člověk nikdy neví co vlastně pije.

Obrázek uživatele peter petras

co znamena na plechovke L1- kde je vyrobene

Obrázek uživatele yaoxuemei

<H1><a href="http://www.ferragamooutlets.us.com" title="ferragamo outlet"><strong>ferragamo outlet</strong></a></H1>
<a href="http://www.uggs-outlet.ca"><strong>uggs outlet</strong></a>
[url=http://www.coachoutletstoreonlines.com.co][b]coach outlet store online[/b][/url]
[url=http://www.ferragamoshoessale.us.com]ferragamo shoes[/url]
<a href="http://www.ferragamooutlets.us.com" title="ferragamo outlet"><strong>ferragamo outlet</strong></a>
<H1><a href="http://www.canadagooseoutletonlines.us.com"><strong>canada goose outlet</strong></a></H1>
http://www.ferragamooutlets.us.com
Obrázek uživatele yaoxuemei

ugg outlet

coach outlet online

mulberry handbags

polo ralph lauren

yeezy boost

michael kors outlet

cheap ugg boots

ray ban sunglasses

canada goose outlet

nike shoes outlet

ugg boots

coach factory outlet

coach outlet online

adidas nmd

polo ralph lauren

mont blanc outlet

uggs outlet

michael kors handbags clearance

kate spade handbags

fred perry outlet

coach outlet online

giuseppe zanotti outlet

coach outlet

true religion outlet store

cheap nike shoes

kate spade outlet

oakley sunglasses

yeezy shoes

kate spade outlet online store

canada goose outlet store

polo outlet

moncler jackets

polo ralph lauren

nike outlet

polo outlet stores

ferragamo shoes

air jordan 4 retro

mlb jerseys wholesale

valentino outlet

cheap nhl jerseys

canada goose outlet

oakley sunglasses wholesale

oakley sunglasses

coach outlet online

canada goose outlet

polo ralph lauren outlet

ugg outlet

fred perry shirts

canada goose jackets

oakley sunglasses wholesale

christian louboutin

ugg outlet

valentino outlet

cheap ray ban sunglasses

coach factory outlet

michael kors outlet

pandora outlet

nike outlet

ugg outlet

lebron shoes

canada goose

ugg outlet

oakley sunglasses wholesale

michael kors outlet

polo ralph lauren outlet online

mlb jerseys

polo shirts

cheap jordans

michael kors outlet online store

cheap oakley sunglasses

uggs outlet

michael kors outlet clearance

polo ralph lauren outlet

nike shoes on sale

michael kors outlet online

adidas outlet online

coach outlet online

coach outlet canada

ugg boots

uggs outlet

michael kors outlet online

ralph lauren outlet

fitflops sale

polo ralph lauren outlet online

michael kors outlet online

ralph lauren

ralph lauren uk

oakley sunglasses wholesale

ralph lauren pas cher

ralph lauren polo

canada goose outlet store

polo ralph lauren

pandora jewelry

air jordan shoes

ugg outlet

ugg outlet

tory burch outlet stores

coach outlet

canada goose jackets

coach outlet online

polo ralph lauren outlet

ugg boots

ralph lauren

mulberry bags

coach factory outlet online

cheap ray bans

coach factory outlet

cheap oakley sunglasses

pandora jewelry

coach outlet

canada goose outlet

adidas shoes for women

canada goose outlet

polo outlet

ray ban sunglasses

cheap ugg boots

ralph lauren uk

polo ralph lauren

canada goose outlet

coach factory outlet

canada goose outlet

polo ralph lauren

tory burch outlet

ugg boots

coach outlet

cheap jordans for sale

oakley sunglasses for men

polo outlet

mont blanc pens

cheap oakley sunglasses

true religion jeans sale

pandora rings

ugg outlet

christian louboutin

cheap ray bans sunglasses

ray ban sunglasses outlet

michael kors handbags

moncler outlet

cheap oakley sunglasses

nike outlet

coach factory outlet

true religion outlet store

ugg boots

michael kors outlet

polo outlet

mbt shoes clearance outlet

pandora jewelry

moncler outlet

mbt shoes

coach outlet

canada goose outlet store

michael kors outlet clearance

michael kors outlet

mbt outlet

michael kors outlet online

lacoste shirts

coach outlet

michael kors outlet

air jordan shoes

hermes birkin

ralph lauren outlet

christian louboutin uk

kate spade sale

michael kors outlet

cheap jordans

canada goose

kate spade outlet store

ralph lauren uk

canada goose outlet

valentino outlet store

ray ban sunglasses

michael kors outlet online

michael kors outlet

ray ban sunglasses for men

cheap ugg boots

coach outlet

ultra boosts

pandora rings

christian louboutin

ralph lauren

asics outlet

pandora outlet store

michael kors outlet

ugg outlet

canada goose

pandora outlet

cheap ray ban sunglasses

michael kors handbags

adidas outlet store

adidas yeezy boost

giuseppe zanotti sneakers

michael kors outlet

ugg outlet

cheap jerseys

cheap ray ban sunglasses

coach outlet clearance

adidas shoes

fred perry clothing

ralph lauren uk

moncler coats

yaoxuemei20170922

Přidat komentář